ارسی خانه دو جوان آستارایی جایزه جشنواره معمارخاورمیانه رادریافت کرد

آستارا - ایرنا - رئیس نظام مهندسی آستارا گفت: طرح 'ارسی خانه' 2 معمار جوان از این شهرستان، جایزه بخش پروژه مسکونی جشنواره معمار خاورمیانه در کشور امارات را به خود اختصاص داد.

بهبود معاشکار روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: نیما و سینا کیوانی 2 برادر از آستارا معماران این طرح و لادن مستوفی، مریم سرشار، امیر عباس طاهری، محمد مشعوف، اکبر خلج و علیرضا خوارزمی نژاد اعضای تیم طراحی، اجرا و سرمایه‌گذاری آن هستند.
وی اظهار کرد: در این طرح به معماری خانه های سنتی، به خصوص خانه‌های شهر کاشان، هندسه فضایی، نقش گیاه، آب، نور، قاب بندی و شفافیت معماری ایرانی توجه شده و القای حس معماری ایرانی با رویکرد نوین و متناسب با نیازهای زیست محیطی انسان از ویژگی های آن است.
ایجاد فضایی با حس مکان معماری ایرانی در عین حال مدرن با در نظر گرفتن نیازهای زیستی انسان، ایده کلی طراحی بنا بوده است. در این راستا به عناصر آب، گیاه و نور توجه ویژه ای شد؛ چه در نما و دیوارهای داخلی، و چه در پشت بام و رمپ و پارکینگ؛ در واقع کانسپت طراحی بنا، فرم مدرن اُرسی است که بصورت یک شبکه چوبی همراه با شیشه های رنگی بصورت پوسته دوم به جداره نما اضافه شد و این امکان در طراحی دیده شد که کاربر، مانند پنجره اُرسی آن را بالا و پایین ببرد و بدین ترتیب علاوه بر استفاده از بازی نور و رنگ بتواند با باز کردن آن، آنرا به سایبان تبدیل کند. توجه به قاب بندی معمارانه و اصل شفافیت در معماری نیز از نکات مورد توجه در طراحی بوده است و مبحث بعد چهارم در معماری نیز از ایده های کلی طراحی بود.
دهمین جشنواره 'معمار خاورمیانه' در شهر دبی امارات برگزار و در کنار برگزیدگان بین‌المللی، از 19 معمار ایرانی در آن تجلیل شد.
نیما و سینا کیوانی پیش از این با طرح های ارسی خانه و مهر خانه، جایزه های بین المللی مختلف را کسب کرده بودند.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان قرار دارد و حدود 230 نفر در دفتر نمایندگی نظام مهندسی این شهرستان عضو هستند.
بر اساس گزارش دیگری از خبرنگار ایرنا در آستارا ، نوزدهمین رزمایش سراسری ایمنی در زلزله با هدف افزایش فرهنگ و آموزه های ایمنی، در تعدادی از مدارس آستارا برگزار شد.
رئیس جمعیت هلال احمر آستارا روز چهارشنبه در حاشیه اجرای این رزمایش در مدرسه پسرانه توحید به خبرنگار ایرنا گفت: این مانور با همکاری اعضای ستاد مدیریت بحران و ادارات آموزش و پرورش و جمعیت هلال احمر آستارا برگزار شد.
حسین خورشیدی افزود: دانش آموزان با زنگ هشدار زلزله با ارزیابی سریع و صحیح از محیط به تخلیه اضطراری مدرسه اقدام کردند و ارائه کمک های اولیه امدادگران و انتقال مصدومان به مراکز درمانی از بخش های دیگر رزمایش بود.
وی اظهار کرد: ماموران اداره ها و شرکت های برق، گاز، آب و فاضلاب شهری، آتش نشانی و خدمات ایمنی و فوریت های پزشکی خطرات فرضی را برطرف و امنیت را تامین کردند.
سجاد موسوی مدیر آموزش و پرورش آستارا نیز در این رابطه گفت: کاهش تلفات و خطرات زلزله، ارتقای فرهنگ ایمنی و مقام سازی، واکنش سریع و صحیح در زلزله و افزایش آگاهی دانش آموزان از هدف های این رزمایش بود.
20 کانون جمعیت هلال احمر در دبیرستان های دوره اول آستارا فعال است.
16 هزار دانش آموز در مدارس شهرستان آستارا مشغول علم آموزی هستند.
خبرنگار: یوسف هدایتی ** انتشاردهنده:بابایی
7105 / 7124 /6030

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال