80 درصد وسایل گرمایشی مدارس آستارا استاندارد است

آستارا - ایرنا - مدیر آموزش و پرورش آستارا گفت: پیش از آغاز سال تحصیلی جاری، 12 واحد آموزشی با اعتباری بالغ بر هشت میلیارد و 400 میلیون ریال به شوفاژ مجهز شد و 80 درصد مدارس این شهرستان از وسایل گرمایشی استاندارد برخوردارند.

سجاد موسوی روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: استاندارد سازی مدارس به خصوص در روستاها در دستور کار دولت قرار دارد و تا پایان سال تحصیلی 97-96 همه مدارس آستارا به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز خواهند شد.
رئیس اداره استاندارد آستارا نیز در این خصوص گفت: استاندارد سازی وسایل گرمایشی مدارس این شهرستان الزامی است و در این رابطه با آموزش و پرورش آستارا مکاتباتی صورت گرفته است.
شاهرخ جعفری افزود: بخاری های گازسوز باید به حسگرهای کاهش اکسیژن و نشت منواکسیدکربن مجهز بوده و علامت استاندارد ملی ایران و شعله آبی پایدار داشته باشند.
وی اظهار کرد: استفاده از دودکش مشترک برای 2 یا چند بخاری، غیرمجاز است و باید از شیلنگ های لاستیکی استاندارد جهت انتقال گاز به بخاری استفاده و برای هر بخاری، یک شیر مصرف گاز در نظر گرفته شود.
او ادامه داد: به مناسبت هفته استاندارد تا 29 مهرماه در مدارس آستارا برنامه های مختلفی در راستای ترویج فرهنگ استاندارد برگزار می شود.
بندر آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان واقع شده و 16 هزار دانش آموز در 156 مدرسه این شهرستان تحصیل می کنند.

** تولید 70 تن شلتوک راتون در آستارا
مدیر جهاد کشاورزی آستارا از تولید 70 تن شلتوک راتون (برنجی با قابلیت جوانه زدن بعد از برداشت) از شالیزارهای این شهرستان در قالب کشت دوم محصولات کشاورزی خبر داد.
ایرج شیارکار در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: امسال کشت دوم محصولات کشاورزی در آستارا بیشتر از نوع راتون بود و 290 کشاورز در 280 هکتار اقدام به کشت آن کرده بودند و حدود هفت میلیارد و 100 میلیون ریال درآمد داشت.
وی اظهار کرد: 440 هکتار از اراضی کشاورزی آستارا برای کشت دوم سایر محصولات کشاورزی نظیر شبدر و نباتات علوفه ای، سبزی های غده ای، پاچ باقلا، باقلا برکت و سبزی های برگی اختصاص دارد و تا پایان سال، در محدوده های زمانی مختلف برداشت خواهد شد.
کشت راتون در اصطلاح محلی (شابج) یا روشی اقتصادی برای استفاده بیشتر از زمین است و هزینه‌ های تولید پایین، کیفیت مطلوب پخت و طول دوره رویش کوتاه از مزیت های آن است و کشت آن احتیاج به آماده ‌سازی مجدد بستر بذر ندارد.
آستارا با 91 هزار نفر جمعیت، هفت هزار و 500 هکتار اراضی کشاورزی و 6 هزار و 900 بهره بردار در غرب استان گیلان قرار دارد و حدود 55 درصد زمین های زراعی این شهرستان بیمه شده است.
خبرنگار: یوسف هدایتی **انتشاردهنده: کبیری
7105 / 7124 / 2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال