فرمانده هنگ مرزی آستارا:

تکمیل طرح دیواره سازی رودخانه مرزی آستاراچای خواسته مرزنشینان است

آستارا - ایرنا - فرمانده هنگ مرزی آستارا گفت: تکمیل طرح دیواره سازی رودخانه مرزی آستاراچای به منظور جلوگیری از طغیان این رودخانه، خواسته اصلی مرزنشینان این شهرستان است.

به گزارش خبرنگار ایرنا سرهنگ نوذر مرادی عصر شنبه به مناسبت هفته نیروی انتظامی در جریان بازدید خبرنگاران از نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و پل ریلی آستارا - آستارا افزود: به دنبال بارش باران و طغیان رودخانه مرزی آستاراچای، خسارت هایی به بخشی از انسداد مرزی این شهرستان وارد شد که میزان آن، برآورد خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه لایروبی رودخانه مرزی آستارا چای با هماهنگی مرزبانی کشور جمهوری آذربایجان انجام می شود، اضافه کرد: به منظور برنامه ریزی برای انجام عملیات لایروبی، مکاتباتی با استانداری گیلان انجام شده تا پس از ملاقات با مرزبانان کشور مقابل، این طرح اجرایی شود.
وی اظهار کرد: طغیان رودخانه مرزی آستاراچای در فصل های بارانی سال، خانه های مسکونی و اراضی کشاورزی مرزنشینان روستاهای باغچه سرا، خشکه دهنه و جلال آباد آستارا را در معرض تهدید قرار داده و لایروبی و تکمیل طرح دیواره سازی این رودخانه ضروری است.
سرهنگ مرادی در ادامه با بیان اینکه امنیت کامل در نوار مرزی آستارا حاصل تعامل مرزنشینان و مرزبانان و اشرافیت مرزبانان در مرزهای منطقه است، گفت: آمادگی و توان رزمی مرزبانان در حفظ و کنترل مرزهای کشور ستودنی است و در این میان مرزبانان و مرزنشینان مکمل هم در تامین امنیت پایدار و آرامش در مرزها هستند.
رودخانه مرزی آستاراچای شهرستان مرزی بندر آستارا از ارتفاعات کوهستان حیران و دامنه شیندان آن سرچشمه می گیرد و به طول 38 کیلومتر در مرز ایران و جمهوری آذربایجان جریان دارد و طرح دیواره بتنی حاشیه رودخانه آستاراچای به منظوری جلوگیری از طغیان آن به امتداد پنج و نیم کیلومتر نیمه کاره مانده و 50 درصد آن اجرا شده است.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان واقع است.
خبرنگار: یوسف هدایتی ** انتشاردهنده: کبیری
7105/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال