سرمایه گذاری در حوزه گردشگری، معضل بیکاری آستارا را رفع می کند

آستارا - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا گفت: تاکنون در حوزه گردشگری این شهرستان سرمایه گذاری مناسبی نشده و از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه با هدف رفع معضل بیکاری جوانان دعوت می کنیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا داریوش ملک زاده روز شنبه در کارگاه آموزشی کسب و کار فناورانه در حوزه گردشگری در دانشگاه آزاد اسلامی آستارا افزود: از تمامی فصول سال باید برای جذب گردشگر در شهرستان آستارا استفاده کرد و یکی از راه های آن توسعه زیرساخت ها در حوزه گردشگری است.
وی با اشاره به اینکه رونق گردشگری، پویایی اقتصاد کشور را به دنبال خواهد داشت، اضافه کرد: اجرای طرح های گردشگری در آبشار لاتون، گردنه حیران و نوار ساحلی آستارا می تواند به جذب و ماندگاری گردشگران کمک کند.
ملک زاده بیان کرد: شکوفایی گردشگری کشور منجر به ایجاد اشتغال به ویژه در شهرهایی نظیر آستارا می شود و غفلت از این سرمایه عظیم و نادیده گرفتن ظرفیت های آن قابل گذشت نیست.
وی اظهار کرد: ابزار معرفی میراث فرهنگی غنی کشور، توسعه گردشگری است و برای اینکه میراث و آثار ملموس و غیر ملموس معرفی و حفاظت شوند باید تسهیلات گردشگری و اقتصادی را توسعه بدهیم.
وی افزود: انجام این کار با تکیه بر توانمندی های بخش خصوصی و مشارکت با آنها و همچنین همکاری سایر دستگاه ها و نهادها باعث ایجاد اشتغال و درآمد پایدار می شود و می توان بخشی از درآمدها را هم صرف نگهداری و حفاظت آثار کرد.
ملک زاده در ادامه از فعال شدن موزه فرهنگ و آموزش مدرسه حکیم نظامی آستارا در روزهای آینده خبر داد و بیان کرد: از ظرفیت های این موزه برای معرفی توانمندی های علمی، فرهنگی و آموزشی شهرستان آستارا استفاده خواهد شد.
رئیس مرکز رشد واحدهای فناور آستارا نیز در ادامه گفت: با توجه به تردد روزانه بیش از دو هزار تبعه خارجی از طریق مرز آستارا، تاکنون از این ظرفیت برای توسعه گردشگری درمانی استفاده نشده است.
اورنگ استقامت با اشاره به اینکه مرکز رشد واحدهای فناور در آستارا بیش از هشت سال سابقه دارد، افزود: از طرح ها و ایده های نو مبتنی بر پایه های علمی در حوزه گردشگری آستارا استقبال می کنیم و امیدواریم با اجرایی شدن این طرح ها کسب و کار در این شهرستان مرزی رونق پیدا کند.
مهدیس نجف زاده استاد باستان شناسی دانشگاه های آستارا نیز گفت: با توجه به ظرفیت های ایران در حیطه گردشگری، نرخ بالای بیکاری و لزوم افزایش درآمد ارزی و سرمایه گذاری خارجی در کشور، توجه بیش از پیش به این صنعت می تواند علاوه بر افزایش زمینه های تعامل با کشورهای مختلف، اشتغال و ارزآوری برای کشور را به همراه داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه نوار ساحلی در غرب استان گیلان بهترین فرصت برای رونق صنعت گردشکری است، خاطرنشان کرد: تاکنون در زمینه گردشگری دریایی اقدامات موثری در شهرستان آستارا نشده و امیدواریم با ایجاد شبکه سفر دریایی انزلی، آستارا و باکو بخشی از این ظرفیت های پنهان شکل عملی پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه در کنار ظرفیت های تجاری اهمیت دادن به گردشگری غذا نیز به پویایی اقتصاد این شهرستان کمک خواهد کرد، تصریح کرد: راه اندازی تورهای آستاراگردی، برپایی نمایشگاه های صنایع دستی، جشنواره های بومی محلی برای احیاء و معرفی سنت ها و پوشش لباس های محلی در اعیاد و مناسبت ها از دیگر الزامات برای توسعه گردشگری در این شهرستان است.
شهرستان مرزی بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان، جزو یکی از 20 شهر گردشگرپذیر کشور است.
خبرنگار: یوسف هدایتی ** انتشاردهنده: کبیری
7105/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال