دولت یازدهم - سخن اعداد؛

افزایش تعداد کتابخانه های عمومی و ارتقاء شاخص مطالعه در گیلان

رشت - ایرنا - سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان بیان کرد: افزایش کتابخانه های گیلان و شاخص های مطالعه در استان مرهون اهتمام مسئولان دولت یازدهم و مردم به فرهنگ مطالعه است.

زهرا بدن آرا روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تعداد کتابخانه های استان از 73 کتابخانه در سال 92 به 84 کتابخانه در زمان حاضر ارتقاء یافته است.
وی اظهار کرد: اعضای کتابخانه های استان درمدت یاد شده رشد 16 درصدی را شاهد بوده بطوریکه از 47هزار و 906 عضو در سال 92، هم اکنون به 55هزار و 702 نفر ارتقاء یافته است .
وی ادامه داد: همچنین تعداد کتاب های موجود در کتابخانه های گیلان در دولت یازدهم، رشد 35درصدی را شاهد بوده بطوریکه 822 هزار و 294 نسخه کتاب در سال 92 هم اکنون به یک میلیون و 106هزار و 915 نسخه کتاب رسیده است.
بدن آرا بیان کرد: شایسته است در زمینه افزایش سرانه فضای مطالعاتی استان اقدامات موثرتری انجام شود چراکه زیربنای فضای مطالعاتی استان تنها هفت درصد رشد داشته و از 29هزار متر مربع در سال 92 ، به سه هزار و 100 متر مربع ارتقاء یافته است.
سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان با بیان اینکه شاخص امانت کتاب نسبت به سال 92 35 درصد رشد داشته، یادآور شد: در سالی که گذشت، شاهد افتتاح سه باب کتابخانه عمومی و آغاز عملیات احداث 11 باب کتابخانه عمومی در اقصی نقاط گیلان هستیم.
وی میانگین سرانه فضای مطالعه استان را یک و 21 صدم متر مربع عنوان کرد و افزود: میانگین کشوری دو متر مربع است و امیدواریم با مشارکت خیران بتوانیم به فضای مطلوب در حوزه مطالعه دست یابیم.
سرپرست نهاد کتابخانه های عمومی گیلان ثبت انجمن خیران کتابخانه ساز استان با حمایت و تایید استاندار در سال گذشته را یکی از موفقیت های چشمگیر عنوان و بیان کرد: تاکنون هفت باب کتابخانه عمومی توسط خیران در شهرهای مختلف گیلان به بهره برداری رسیده است.
بدن آرا در ادامه تصریح کرد: کتابخانه مرکزی رشت از جمله طرح های مهمی است که بعد از 14 سال، 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و این کتابخانه برای تکمیل و تجهیز نیازمند 150 میلیارد ریال اعتبار است.
103 باب کتابخانه نهادی، مشترک و مستقل استان گیلان، دارای یک میلیون و 106 هزار نسخه کتاب و 55 هزار و 702 نفر عضو فعال است.
خبرنگار: ضامن ** انتشاردهنده: کبیری
1881/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال