صادرات 208 میلیون دلار کالای غیر نفتی از گمرک آستارا در سال گذشته

آستارا - ایرنا - مدیرکل گمرک آستارا اعلام کرد: سال گذشته، 422 هزار تن کالای غیر نفتی به ارزش اقتصادی 208 میلیون دلار از گمرک این شهرستان به خارج از کشور صادر شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رسول امیدی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران آستارا گفت: بیشتر کالاهای صادرشده شامل محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع دستی، فرش و موکت، البسه، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی و محصول های معدنی و فلزی بوده است.
وی مقصد این کالاها را کشورهای جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه ذکر و اظهار کرد: در سال گذشته 55 هزار تن کالا به ارزش 112 میلیون دلار نیز از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده است.
وی اضافه کرد: ترانزیت خارجی ورودی در مقایسه با سال 94، از لحاظ وزن 12 درصد کاهش و از نظر ارزش 11 درصد افزایش داشته است.
امیدی بیشتر کالاهای ترانزیت ورودی را شامل لوازم چوب، فرآورده های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم شیشه و ورق آهن ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به مقصد کشورهای ترکیه، عراق و امارت متحده عربی ترانزیت شده است.
وی ادامه داد: در سال گذشته، 241 هزار تن کالا به ارزش 977 میلیون دلار از گمرک آستارا به خارج از کشور ترانزیت شده است.
وی بیشتر کالاهای ترانزیت خروجی را شامل لوازم برقی، خودروی سواری، مبلمان، ماشین ها، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی، کچ، سیمان، ظروف شیشه ای، البسه، مواد شیمیایی و محصول های کشاورزی عنوان کرد و افزود: این کالاها از قاره های مختلف به کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین ترانزیت شده است.
امیدی تصریح کرد: میزان ترانزیت کالاهای خارجی خارج شده از گمرک در سال گذشته در مقایسه با سال 94، از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب 12 و 14 درصد افزایش داشته است.
مدیرکل گمرک آستارا ادامه داد: در این مدت 257 هزار تن کالا به ارزش 86 میلیون دلار از گمرک آستارا وارد کشور شده است.
امیدی بیشتر کالاهای وارد شده را مواد شیمیایی، چوب، آهن، ماشین ها و لوازم برقی ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای روسیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است.
وی اظهار داشت: طی این مدت 332 تن کالا به ارزش یک میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی از گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده است.
وی بیشتر کالاهای صادراتی چمدانی از گمرک آستارا را مواد غذایی، مواد پلاستیکی و محصول های کشاورزی اعلام کرد و گفت: این کالاها اغلب به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده است.
مدیرکل گمرک بندر مرزی آستارا تعداد ترددکنندگان سال قبل را از این گمرک 768 هزار و 898 نفر ذکر و بیان کرد: تعداد ترددکنندگان خروجی و ورودی، هر کدام سه درصد افزایش داشته است.
امیدی درآمد عمومی اداره کل گمرک آستارا را در سال گذشته 636 میلیارد و 160 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: این میزان درآمد نسبت به سال 94، 11 درصد افزایش یافته است.
اداره کل گمرک آستارا در امور واردات و صادرات قطعی، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، ترانزیت داخلی و خارجی، موافقت نامه تجارت بین المللی، صدور برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند و رتبه اول تجارت چمدانی مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات مرزهای شمال کشور را دارد.
شهرستان آستارا با91 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد کشور است و سالیانه نزدیک به 800 هزار مسافر داخلی و خارجی از آن تردد می کنند.
خبرنگار: یوسف هدایتی ** انتشار : نصراله ابراهیمی
7105 / 7124/6070

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال