دومین جشنواره آئین های نوروزی آستارا برگزار شد

آستارا - ایرنا - در آستانه سال جدید، دومین جشنواره آئین های نوروزی آستارا با هدف ترویج و احیای آداب بومی و سنتی در این شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، فرماندار آستارا عصر پنجشنبه در این برنامه فرهنگی در باغ ملی این شهرستان گفت: هر کدام از نمادها و آئین های نوروز، معنای خاصی دارد و تمامی این نمادها فرصتی برای همدل بودن بین انسان هاست.
یونس رنجکش نوروز را میراث ماندگار معنوی عنوان کرد و افزود: متاسفانه با پیشرفت زندگی ماشینی، این آئین ها رنگ و غبار فراموشی به خود گرفته و برگزاری چنین برنامه هایی می تواند احیاگر این سنت های پسندیده باشد.
وی تقویت انسجام و نشاط اجتماعی را از سیاست های مهم دولت تدبیر و امید عنوان کرد و ادامه داد: شهرستان آستارا به لحاظ موقعیت گردشگری خود، سالیانه میزبان چندین میلیون مسافر است، ولی تاکنون متناسب با ذائقه های گردشگران، برنامه های فرهنگی شایسته ای برای آنها برگزار نشده است.
وی اظهار کرد: اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا بایستی برنامه سالیانه ای را با هدف تثبیت هویت فرهنگی منطقه و گسترش آن تنظیم کند تا از این طریق به شکل هدفمند، سهم بسزایی در ایجاد همگرایی در اجتماع ایفا کند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آستارا نیز در این آئین گفت: با توجه به اینکه نوروز، ثبت جهانی شده می توان از ظرفیت های نهفته در این آیین، با اجرای برنامه های جذاب فرهنگی استفاده کرد.
پردل امیری نژاد اضافه کرد: این جشنواره با شعار نوروز نماد پایداری فرهنگی ایران باستان برگزار و گوشه ای از آیین های کم رنگ شده یا فراموش شده نوروز به منصه ظهور گذاشته شد.
در این جشنواره آئین های سنتی آستارا در ایام نوروز نظیر تکم خوانی و نوروز خوانی در میان استقبال جمع کثیری از شهروندان فرهنگ دوست اجرا شد.
برپایی 10 غرفه از سفره های هفت سین و صنایع دستی منطقه، برگزاری مسابقه تخم مرغ بازی و اجرای موسیقی های سنتی از دیگر بخش های جشنواره آئین های نوروزی شهرستان آستارا بود.
بر اساس گزارش دیگری از خبرنگار ایرنا در آستارا ، مردم این شهرستان بر اساس رسمی دیرین در پنجشنبه آخر سال با عطرافشانی گلزار شهدا، با آرمان های متعالی آنها تجدید بیعت کردند و تمامی 13 مزار شهدای شهر و روستاهای آستارا و لوندویل، عطر و بوی نوروز به خود گرفت.
مردم آستارا در روستاها و شهرها با در دست داشتن سبزه های سفره هفت سین بر سر مزار شهدا حاضر شده و با نثار فاتحه، گلزار شهدا را عطرافشانی کردند.
نعمت معصومی یکی از پدران شهید در حالی که حمد و سوره را زیر لب نجوا می کند، می گوید: افتخار می کنم که فرزندم را در راه دفاع از اسلام و آرمان های انقلاب هدیه داده ام و امروز به برکت خون شهیدان در آرامش و امنیت زندگی می کنیم.
وی ادامه می دهد: پنجشنبه آخر سال، فرصت خوبی است تا با مرور رفتارهای یکساله خود، از عزیزانی یاد کنیم که برای استقلال و آزادی این کشور خون خود را اهداء کردند.
سرپرست بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان آستارا نیز گفت: مردم آستارا همواره رسم ها و آئین های خود را در آستانه نوروز به نحو شایسته ای اجرا می کنند و زیباترین آنها ، حضور در مزار شهدا در پنجشنبه آخر سال است.
حجت الاسلام اصغر ابراهیمی افزود: شهدا جهادگرانی بودند که از آرامش و آسایش خود برای دفاع از میهن اسلامی و ارزش‌ها گذشتند و امنیت را برای همگان به ارمغان آوردند.
وی تصریح کرد: شهدا همواره منشاء خیر و برکت بوده اند و نامشان در تاریخ ماندگار شده و با اتمام زندگی و حیات مادی به فراموشی سپرده نخواهند شد.
شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده و 166 شهید را تقدیم انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران کرده است.
خبرنگار: یوسف هدایتی ** انتشاردهنده: کبیری
2007/7105 / 7124

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال