کشف 400 هزار عدد مواد محترقه در آستارا/ ضرورت خودداری از رفتارهای خطرآفرین

آستارا - ایرنا - فرمانده نیروی انتظامی آستارا از کشف 400 هزار عدد مواد محترقه در این شهرستان خبر داد و خانواده ها را به مراقبت از فرزندان و جلوگیری از رفتارهای خطرآفرین آنها در جشن های چهارشنبه آخر سال توصیه کرد.

سرهنگ رسول عزیزی عصر سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: با افزایش گشت و کنترل نیروی انتظامی به مناسبت چهارشنبه آخر سال در شهر آستارا، با همکاری عوامل ناجا از 16 متخلف، 400 هزار عدد ماده محترقه کشف شد و افراد خاطی به محاکم قضایی معرفی شدند.
وی افزود: متاسفانه در برخی مواقع نوجوانان و جوانان با آتش زدن لاستیک خودروها در کوچه ها و خیابان به برگزاری آئین چهارشنبه سوری اقدام می کنند و این رفتار ناشایست به خاطر احتمال افزایش خطرات جانی و آلودگی زیست محیطی، غیر مجاز است و با متخلفان برخورد خواهد شد.
وی با اشاره به آمادگی عوامل انتظامی جهت مقابله با هرگونه ناهنجاری اجتماعی در چهارشنبه آخرسال در آستارا، گفت: عوامل انتظامی، 800 حلقه لاستیک را از شهر آستارا جمع آوری کردند تا جلوی هر گونه خطرات احتمالی ناشی از آتش زدن آنها گرفته شود.
فرمانده انتظامی آستارا از شهروندان خواست از تجمع در خیابان های اصلی به منظور روشن کردن آتش و انفجار مواد محترقه خودداری و آئین های چهارشنبه سوری را با رعایت موازین در کوچه ها و محلات خود برگزار کنند.
مسئول واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آستارا نیز از آمادگی 17 نیروی آتش نشان به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی چهارشنبه آخر سال خبر داد و بیان کرد: آتش نشانی آستارا با ایجاد دو ایستگاه ثابت در چهار راه حکیم نظامی و سه راهی مسجد آبروان از آمادگی لازم برخوردار است.
سیروس وظیفه افزود: سه خودروی سنگین آتش نشانی در مکان های مورد نظر به صورت ثابت و یک خودروی نیسان در مناطق مختلف شهر به صورت سیار از ساعت 17 تا 21 برای پیشگیری از آتش سوزی احتمالی فعال خواهند بود و یک دستگاه نیسان نیز به منظور جمع آوری زباله های مواد محترقه و سوختنی آماده است.
وی همکاری مردم با نیروهای آتش نشانی را ضروری ذکر کرد و ادامه داد: شهروندان در صورت بروز آتش سوزی و حادثه دیگر، مراتب را به شماره تلفن 125 اطلاع دهند.
بر اساس گزارش دیگری از خبرنگار ایرنا در آستارا، جمعی از کودکان و نوجوانان آستارایی به مناسبت چهارشنبه آخر سال، با جمع شدن در مرکز شماره دو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آستارا، در آئین تکم خوانی و تخم مرغ بازی شرکت کرده و به انفجار مواد محترقه در این روز 'نه' گفتند.
میترا پوربهرام مسئول مرکز شماره دو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آستارا روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این مراسم با شرکت 90 نفر از کودکان و نوجوانان مدارس آستارا و با هدف آشنا شدن آنها با آئین های نوروزی مردم این شهرستان برگزار شد.
وی افزود: در زمان های گذشته آئین هایی نظیر تخم مرغ بازی و تکم خوانی اوقات کودکان و نوجوانان را در چهارشنبه آخر سال و نوروز پر می کرد و امروز کودکان و نوجوانان آستارا با شرکت در این مراسم و با در دست داشتن نوشته هایی به انفجار مواد محترقه در شب چهارشنبه آخر سال 'نه' گفتند.
وی با اشاره به اینکه تنوع موجود در این آئین ها جذابیت بیشتری برای کودکان و نوجوانان دارد، اظهار کرد: والدین و مربیان در تقوبت این آئین ها نقش مهمی دارند و شایسته است این فرهنگ بومی سینه به سینه به نسل های آینده منتقل شود.
تکم خوانی، تخم مرغ بازی، قرائت اشعار به زبان آذری در وصف بهار و خاطره گویی از رسوم گذشته مردم آستارا در عید نوروز از بخش های متنوع این آئین بود.
تکم خوانی یا تکم گردانی گونه ای نمایش عروسکی است که توسط فرد تکم چی با هدف نوید دادن فصل بهار اجرا می شود و تخم مرغ بازی نوع دیگری از این آئین است که توسط دو نفر اجرا می شود و یک نفر با در دست داشتن تخم مرغ، اقدام به شکستن تخم مرغ طرف مقابل می کند و شکسته شدن تخم مرغ به منزله بازنده شدن فرد است.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده و مراکز شماره یک و دو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این شهرستان سه هزار و 500 عضو فعال دارند.
خبرنگار: یوسف هدایتی ** انتشاردهنده: کبیری
7105 / 7124/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال