مسابقات ملی رباتیک در آستارا جولانگاه طرح های نوین مخترعان ایرانی

آستارا - ایرنا - مسابقات ملی رباتیک از روز پنجشنبه با شرکت تیم های مختلف در شهرستان آستارا آغاز شده و آنچه که در این مسابقات بیش از همه بخش ها خودنمایی می کند، طرح های نوین مبتکران و مخترعان جوان ایرانی است.

نیما مزدکی دانشجوی کارشناسی ارشد معماری و مخترع سایبان منعطف و خورشیدی خودکار روز جمعه در حاشیه برگزاری این مسابقات در سالن ورزشی انقلاب آستارا در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: کمک به پایداری ساختمان ها و هوشمند سازی ساختمان های امروزی از جمله هدف های این طرح است.
وی که این طرح را در مسابقات ملی رباتیک آستارا ارائه داده است، ادامه می دهد: در این طرح برق مورد نیاز با استفاده از پنل های خورشیدی بر روی سایبان تولید می شود، به گونه ای برای روشن کردن لامپ های نمای ساختمان و باز و بسته کردن خود سایبان از انرژی خورشیدی استفاده می شود و نیازی به استفاده از برق نیست.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه زاویه تابش خورشید در فصول مختلف سال متغیر است بر همین اساس در این طرح با توجه به برنامه ای که به سایبان داده شده، این سایبان در ساعات معینی باز و بسته شده و به دنبال ذخیره انرژی خورشیدی، لامپ های نورپردازی بر روی ساختمان روشن می شود.
به گفته مزدکی این طرح مراحل ثبت اختراع را طی می کند.
مهرناز قره خانی دانشجوی کارشناسی ارشد معماری و مخترع ناودان هوشمند مبدل آب باران به آب شرب در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: سیستم طراحی شده دارای سقف و دو ناودان هوشمند است که آب باران را با عبور از قسمت های مختلف برای تصفیه به سمت منابع ذخیره سازی هدایت می کند.
وی با اشاره به اینکه طرح مذکور مراحل پایانی ثبت اختراع را طی می کند، افزود: این طرح سیستم آب ناخالص در رگبار اول را تشخیص داده و عمل تخلیه آن را توسط ناودان اول انجام می دهد.
وی اضافه کرد: ناودان دوم نیز جهت تصفیه آب، تعبیه شده و دارای مراحل مختلفی برای جداسازی املاح و باکتری های معلق در آب است و در نهایت آب با استفاده از این طرح قابلیت مصرف پیدا می کند.
مهران خسروانی داور لیگ اختراعات مسابقات ملی رباتیک آستارا سطح مسابقات ملی رباتیک را خوب ارزیابی کرد و گفت: تنها خلایی که در مسابقات مختلف رباتیک احساس می شود ورود نکردن بخش های صنعتی به این رقابت هاست.
وی با اشاره به اینکه طرح های صنعتی در کشور ما نیازمند دانش بنیادین است، افزود: آشنایی صنعتگران با طرح های مبتکران در قالب نمایشگاه و مسابقات رباتیک می تواند افق روشنی را بر روی صنعت ما بگشاید.
وی اضافه کرد: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید از شرکت های دانش بنیان حمایت می شود و این امر باعث خواهد شد که مخترعین با انگیزه مضاعفی در راستای کارآفرینی گام بردارند.
مسابقات ملی رباتیک طی 2 روز با عنوان Astara Cup 2017 با همکاری آزمایشگاه تعامل انسان و رباتیک دانشگاه تهران و در 2 بخش دانش آموزی و دانشجویی با شرکت 60 نفر در قالب 52 تیم از 10 استان در سالن ورزشی انقلاب آستارا در حال برگزاری است .
مسیر یاب ساده و ویژه، ربات پرنده و اختراعات و ابتکارات از بخش ها و لیگ های مسابقات ملی رباتیک آزاد در شهرستان آستاراست.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده است.
گزارش: یوسف هدایتی ** انتشار : نصراله ابراهیمی
7105 / 7124/6070

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال