حرف های برف در گیلان - عیسی پاشاپور**

بارش 75 سانتی متر برف در مناطق جلگه ای و بیش از یک متر در ارتفاعات گیلان در روزهای گذشته مشکلاتی را برای مردم و مسئولان این استان به وجود آورد و ضعف های دور از چشم مانده در زیرساخت ها را نمایان کرد و باید برای پیشگیری از خسارت های سنگین حوادث طبیعی، حرف های برف جدی گرفته شود.

شکسته شدن یک هزار و 150 تیر برق بتنی بر اثر سنگینی برف در بخش های خمام و کوچصفهان شهرستان رشت، بیش از آنکه حجم و سنگینی برف اخیر را در ذهن ها متبادر کند، فرسودگی و استهلاک تیر برق های بتنی مناطق یاد شده را آشکار ساخت که افتادن آنها چهار هزار و 200 خانوار روستایی را برای ساعت هایی در خاموشی گذاشت.
لشکر برف در تصرف گیلان، برق برخی از مراکز درمانی این استان را نیز قطع کرد و هرچند بر اساس اظهارات مسئولان امر، خوشبختانه موردی از فوتی بیمار را سبب نشد، اما دندان گرگ برف برای دریدن پوستین آرامش شهر برق زد و اکنون نیز با پایداری هوای بارشی و برفی در آسمان گیلان، همچنان زوزه زمستان در این استان با گوش هوش شنیده می شود.
موقعیت راه های ارتباطی گیلان نیز به گونه ای است که به دنبال بارش برف سنگین و قطع یا کاهش تردد در محورهای استان های همجوار(مازندران، زنجان و اردبیل)، با روانه شدن خودروهای آنها بر حجم تردد مسیرهای مواصلاتی گیلان افزوده می شود و این امر در شرایط آب و هوای نامساعد و زمستانی، بر مشکلات راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان می افزاید و از این منظر نیز، تقویت و تامین راه ها و زیرساخت های ارتباطی این استان ضرورت دارد.
بارش سنگین برف در مناطق مختلف استان گیلان می تواند پیامدها و خسارت های مشابه و اعجاب انگیزی را درپی داشته باشد اما برف، مسئولیت تشخیص نقاط ضعف را برعهده ندارد و پیش از آنکه بلایای طبیعی درصدد برملا ساختن کاستی ها و ضعف ها باشند، باید به شناسایی و جبران آنها اقدام شود.
به گفته محمد علی نجفی استاندار گیلان، از 41 نوع بلایای طبیعی شناسایی شده در این استان، هر آینه احتمال وقوع بیش از 30 نوع آن در هر روز و لحظه در استان وجود دارد؛ در حقیقت با آبستن حوادث طبیعی بودن گیلان، نوعی رزمایش اجباری سنجش آمادگی و واکنش سریع مدیران و اعضای ستادهای بحران مناطق مختلف استان به صورت شبانه روزی در حال اجراست و احساس مسئولیت و حساسیت لازم، هوشیاری بدنه مدیریت بحران را تقویت خواهد کرد.
حادثه یا با شعه کشیدن از پلاسکو یا با آوار کردن بهمن، خسارت می زند و هرچند مشکلات برف اخیر از سوی مسئولان گیلان به خوبی مدیریت شد اما آمادگی برای مقابله با بلایای طبیعی گوناگون باید به تمرینی روزمره تبدیل شود و با بهره گیری از توان نمایندگان استان در جذب اعتبارات بیشتر برای توانمندی مدیریت بحران و خرید ماشین آلات برف روب مدرن، تعیین قبلی استان ها و شهرستان های معین برای مواقع اضطراری، هوشمندی و خودداری از تعلل های مدیریتی، بی اعتنایی به حواشی احتمالی و مغرضانه و همراه ساختن مردم به مقابله با رخدادهای غیرمترقبه پرداخته شود.
به یقین نقش مردم در این راستا غیر قابل انکار است و احساس مسئولیت پایاپای ملت با دولت در تقویت ضعف ها و همراهی با همدیگر، از به همراه داشتن زنجیر چرخ خودرو تا رعایت الگوی مصرف گاز برای تقویت همکاری ها مهم است و جامعه را در برابر هر گونه ناملایمات احتمالی بیمه می کند.
مسئول دفتر ایرنا در آستارا
7124/1042

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال