مرگی حیات بخش

رشت - ایرنا - هریک از انسان ها، سال های متفاوتی در این دنیا زندگی می کنند و با اراده خداوند با مرگ، این دنیا را ترک کرده و به جهان ابدی می روند اما در این بین، افرادی هستند که مرگی حیات بخش دارند.

انسان ها به بهانه های مختلف از جمله تصادف، کهولت سن، بیماری، سکته و سرطان از دنیا می روند، افرادی نیز مرگ مغزی بهانه مرگ شان می شود که این نوع مرگ با مرگ های دیگر متفاوت اما زیبا و حیات بخش است.
تصادف رانندگی، واردآمدن ضربه به سر ، سقوط از ارتفاع ، خونریزی های داخلی مغز و مسمومیت های شدید از علت های مهم مرگ مغزی به شمار می روند. به لحاظ علمی، بیمار مرگ مغزی صحبت نمی کند، نمی بیند، به هیچ یک از تحریکات خارجی پاسخ نمی دهد و بدون استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی قادر به نفس کشیدن نیست، پس از وقوع مرگ مغزی در انسان احساس درد و اندوه وجود ندارد و امکان بهبودی و بازگشت بیمار مرگ مغزی به هیچ عنوان امکان پذیر نیست.
تفاوت مرگ مغزی با سایر مرگ ها در این است که افراد دچار این نوع مرگ می توانند در این دنیا قبل از اینکه جسم بی جانشان به خاک سپرده شود، جان یک تا چند بیمار را نجات دهند و لبخند شادی بر لبان بیماران نیازمند بنشانند و خانواده های نیازمند پیوند را شاد کنند.
پریسا، عوضعلی، محمدرضا ، فاطمه ، افسر، جلال ، نادر و حسن از جمله افراد دچار مرگ مغزی استان گیلان هستند که هر چند از این دنیا رفته اند اما با نفس بخشیدن به بیماران ، کار نیک شان ماندگار شده است.
دو کلیه و کبد پریسا 18 ساله به سه بیمار پیوند زده شد، عوضعلی 43 ساله دچار مرگ مغزی نیز توانست با اهدا دو کلیه و کبد جان سه بیمار را نجات دهد، دو کلیه و کبد محمدرضا 50 ساله نیز به سه بیمار نیازمند پیوند زده شد.
اهدا عضو فاطمه 54 ساله که به علت خونریزی دچار مرگ مغزی شده بود جان سه بیمار را نجات داد، دو کلیه و کبد او به بیماران اهدا شد، افسر 61 ساله یکی دیگر از بیماران دچار مرگ مغزی در گیلان است که با رضایت خانواده اش دو کلیه و کبد او به سه بیمار زندگی دوباره بخشید، جلال 39 ساله با اهدا دو کلیه و کبد به سه بیمار زندگی هدیه داد.
نادر 64 ساله نیز با اهدا کبد جان یک بیمار را نجات داد، رضایت خانواده حسن جوان 32 ساله دچار مرگ مغزی با اهدا دو کلیه، کبد و پانکراس منجر به نجات جان چهار بیمار شد و ساسان نیز با اهدا عضو شامل دو کلیه و کبد جان سه بیمار را نجات داد.
این افراد نمونه ای از اهداکنندگان عضو در استان گیلان هستند که با بخشیدن عضو بدنشان، لبخند شادی، زندگی و نفس را به بیماران هدیه دادند.
کار ارزشمند و انساندوستانه خانواده های افراد دچار مرگ مغزی را نباید فراموش کنیم، خانواده هایی که در تلخ ترین و سخت ترین لحظات بایستی تصمیم سختی برای هداء عضو عزیزشان بگیرند.
یادمان باشد که بدون رضایت خانواده اهدا عضو و پیوند انجام نمی گیرد، داشتن کارت عضویت برای اهدا عضو تنها می تواند تسهیل کننده کار باشد.

* ضرورت توجه به فرهنگ سازی برای اهدا عضو
رئیس اداره شبکه فراهم آوری اعضاء و پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آذرماه گذشته در سفر به گیلان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، بر لزوم فرهنگ سازی اهداء عضو تاکید کرده بود.
کتایون نجفی زاده گفته بود: اهداء عضو و پیوند اعضاء برخلاف دیگر مسایل پزشکی، علاوه بر سیستم درمانی کشور، ارتقاء فرهنگ اهداء عضو در جامعه بسیار مهم است.
وی خاطرنشان کرد: اگر در مرگ مغزی یک فرد، رضایت خانواده را نداشته باشیم، با داشتن بهترین جراحان پیوند، نمی توانیم برای بیمار نیازمند به پیوند اعضاء ، کاری انجام دهیم بنابراین در گام نخست، رضایت خانواده اهمیت دارد.
رئیس اداره شبکه فراهم آوری اعضاء و پیوند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در زمینه فراهم آوری اعضای پیوند، حتما فرهنگ سازی نیاز است و دستگاه های فرهنگ ساز باید همکاری کنند.
نجفی زاده در زمان گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اعلام کرده بود که بر اساس آخرین آمار، بیش از 25 هزار نفر در کشور، نیازمند پیوند عضو هستند که در لیست پیوند اعضاء قرار گرفته اند.
وی بیان داشت: روزانه هفت تا 10 نفر در کشور به دلیل نرسیدن عضو پیوندی جانشان را از دست می دهند در حالیکه یک چهارم موارد مرگ مغزی مناسب، برای پیوند استفاده می شود.
نجفی زاده اظهار داشت: اگر تعداد موارد مرگ مغزی مورد استفاده، دو برابر شود، ما بیماری در لیست انتظار نخواهیم داشت.
وی اضافه کرد: همچنین اگر خانواده های مرگ مغزی برای پیوند اعضای بیماران نیازمند اعلام رضایت کنند، دیگر نگران تعداد دستگاه های دیالیز نخواهیم شد.
وی با اشاره به رشد چشمگیر اهدا عضو در ایران تصریح کرد: اگر چه آمار اهداء عضو سالانه در کشور با توجه به موارد مرگ مغزی ، کم است اما نسبت به 10 سال گذشته، پیشرفت چشمگیری را نشان می دهد.
بر اساس آخرین آمار دریافتی از دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان، تاکنون 56 مورد اهدا عضو فرد دچار مرگ مغزی در استان به ثبت رسیده است.
اولین اهدا عضو فرد دچار مرگ مغزی در سال 87 در گیلان به ثبت رسیده که تا سال 92 هیچ موردی از اهدا عضو در استان ثبت نشده اما با راه اندازی مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی از سال 93 در گیلان ، رضایت خانواده ها برای اهدا عضو فرد مرگ مغزی در گیلان سیر صعودی گرفت به طوری که از سال 93 تاکنون، 55 خانواده برای اهدا عضو عزیرشان اقدام کرده اند.
البته در سال جاری اهداکنندگان گیلانی در خارج استان دچار مرگ مغزی شده اند که توسط واحد فراهم آوری استان های دیگر، شناسایی و اعضاءشان اهدا شده و در استان به ثبت نرسیده است.

* رضایت برای اهدا عضو تصمیمی انساندوستانه
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان بیان داشت: اهداء عضو و رضایت خانواده ها برای این کار ارزشمند، تصمیمی انساندوستانه و ارزشمند است.
شاهرخ یوسف زاده چابک در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از ابتدای امسال تاکنون، خانواده 40 مورد مرگ مغزی در گیلان برای اهدای عضو عزیزشان رضایت داده اند.
وی اظهار داشت: رضایت خانواده ها برای پیوند اعضای عزیز دچار مرگ مغزی شان در استان از ابتدای سال جاری تاکنون نسبت به سال گذشته، رشد خوبی داشته است.

* فرهنگ سازی دلیل افزایش رضایت اهدا عضو
رئیس مرکز فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان نیز گفت: فرهنگ سازی دلیل افزایش رضایت خانواده ها برای اهدا عضو فرد دچار مرگ مغزی است.
انوش دهنادی مقدم با اشاره به شناخت آحاد جامعه از مرگ مغزی و اینکه این نوع مرگ دیگر بازگشت ندارد، افزود: بهترین زمان برای پیوند و جداکردن عضو پیوندی از فرد دچار مرگ مغزی، 36 ساعت اول است اما با تجویز دارو و حمایت از دستگاه تنفسی تا یک هفته عضو را زنده نگه می داریم.
وی با بیان اینکه برای تایید مرگ مغزی یک فرد، چهار گروه پزشکی فعال هستند، خاطر نشان کرد: احکام این افراد توسط وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به امضاء رسیده است.
وی در رابطه با رضایت خانواده ها برای اهدا عضو فرد دچار مرگ مغزی بیان کرد: افرادی به نام کوردیناتور تحت آموزش های لازم قرار گرفته اند که برای رضایت خانواده ها اقدام می کنند.
جشن نفس، پنجشنبه هفته جاری با حضور مسئولان استانی و نمایندگان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رشت برگزار می شود. قرار است در این جشن جمعی از خانواده های اهداکنندگان عضو تجلیل شوند.
خبرنگار: شادی خورشیدی سدهی ** انتشاردهنده: کبیری
7286/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال