پیشکسوت تئاتر و سینما:

هنر نمایش، زبان تبیین فرهنگ هر جامعه است

انزلی- ایرنا- پیشکسوت بازیگری تئاتر و سینمای گیلان گفت: هنر نمایش یکی از رساترین زبان های تبیین فرهنگ در هر جامعه ای است.

علی اصغر کهن قنبریان شامگاه جمعه در حاشیه اجرای نمایش ' تهران زیر بال فرشتگان ' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: فرهنگ ، زیر ساخت تمامی مبانی توسعه است و استفاده از تمامی امکانات برای رونق هنر و ارتقاء فرهنگ از ضروریات هر جامعه است.
وی افزود: گیلانی ها همواره در عرصه های هنری خصوصا تئاتر، در سطح کشور علاوه بر معروفیت ، تاثیر گذار بوده اند .
وی با انتقاد از عدم وجود ساز و کار مناسب برای توزیع عادلانه امکانات مورد نیاز تئاتر گیلان در شهرستان ها تصریح کرد: با نگاهی به گذشته متوجه خواهیم شد که خیلی از پیشکسوتان تئاتر و کسانی که خاک صحنه خورده اند به دلیل نبود شرایط مناسب و توجه ویژه ، از صحنه تئاتر استان دور مانده و کنار کشیده اند.
کهن قنبریان با اشاره به انحلال شورای تئاتر گیلان گفت: بعد از مدت ها یک شورای تئاتر در گیلان ایجاد شده بود که به دلیل وجود نظرات افراد خاص ، به جای افزایش ارتباطات و برطرف کردن مشکلات هنرمندان تئاتر گیلان ، تصمیم به انحلال آن گرفته شد.
وی تصریح کرد: انحلال شورای تئاتر بیانگر عدم وجود هماهنگی در راس هرم تئاتر استان است و باید تمامی پتانسیل های موجود در گیلان برای نشر فرهنگ جامعه مورد استفاده قرار گیرد.
کهن قنبریان به اجرا و روی صحنه رفتن نمایش ' تهران بربال فرشتگان ' اشاره و خاطرنشان کرد: خوشبختانه پس از مدتها در آشفته بازار تئاتر گیلان ، شاهد اجرای یک نمایش خوب بودیم .
وی افزود: این نمایش به لحاظ محتوایی و فنی و همچنین وجود هماهنگی مطلوب بازیگران و عوامل فنی به خوبی توانست موضوعی خاص و اجتماعی را به روی صحنه برده و تاثیرگذاری داشته باشد .
به گزارش خبرنگار ایرنا ، علی اصغر کهن قنبریان متولد بندرانزلی است که بازی او در نقش ' اصلان ' در سریال پس از باران به کارگردانی سعید سلطانی در سال 1381 درخاطره ها ماندگار است .
کهن قنبریان سابقه بازیگری در نمایش ها و فیلم های مختلفی داشته که کوروش کبیر ، میرزا کوچک و گیله مرد از (حاج علی عسکری) ، سوء تفاهم ( مرحومه فرخ نیا) ، آواز مه (لیالستانی) ، تله تاتر سربداران و آواز چیکا (رضا معینی ) ، تر طعمه (علی حلوی ) ، زنبق های وحشی ( ابراهیم فروزش ) و موشک کاغذی و درخت جان از مهرانفر، از جمله نمایش ها و آثاری است که کهن قنبریان درآن ایفای نقش کرده است .
همچنین نمایشها و فیلم های (جریان ، اعظم ، پیک نیک در میدان جنگ ، ایجگره ، مجموعه قضاوت ها و کاندیدا برای خوردن) از آثار کهن قنبریان در عرصه تئاتر و تلویزیون و سینمای این پیشکسوت هنر در نقش بازیگر و کارگردان و حتی مدیر تولید است.
نمایشنامه تهران زیر بال فرشتگان به نویسندگی نادر برهانی مرند و کارگردانی اکبر صمدی نیا و تهیه کنندگی آرش انتظامی از روز سه شنبه هفتم دی ماه در سالن اداره ارشاد اسلامی بندرانزلی به روی صحنه رفت و امشب آخرین شب اجرای خود را تجربه کرد.
بندرانزلی در 40 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.
خبرنگار:رضا اکبری **انتشار : نصراله ابراهیمی
7471/6070

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال