همنوا با کاروان زائران خارجی اربعین حسینی در آستارا

آستارا - ایرنا - با نزدیک شدن به اربعین حسینی، خون انسان های آزاده جهان به جوش آمده و فارغ از رنگ، نژاد و ملیت با گذر از مرزها به کربلای معلی و کعبه دل ها رهسپار می شوند و شهرستان آستارا در شمال غرب ایران اسلامی این روزها میزبان هزاران زائر خارجی است.

همایش عظیم پیاده روی اربعین حسینی که از چند سال قبل به عنوان بزرگ ترین راهپیمایی جهان شهرت یافته است نماد بارز اتحاد انسان های آزاده و آزادیخواه جهان است که به ندای (هل من ناصر ینصرنی) مولای خود لبیک گفته و مشقت راه را به جان می خرند تا در اربعین سرور و سالار شهیدان عالم، تربت تشنه و مطهر آن حضرت را با اشک های بی پایان خویش سیراب کنند.
حجت الاسلام کاظم حافظ نیا امام جمعه شهرستان مرزی بندر آستارا می گوید: عشق به امام حسین (ع) حد و مرز نمی شناسد و بیداری نهفته در ذات اسلام، دل های آگاه به هم پیوند می دهد و حرکت سیل آسای مردم برای زیارت کربلای معلی در اربعین حسینی از اقصی نقاط جهان جریان می یابد.
وی با اشاره به مرزی بودن آستارا بر فعالیت مستمر و چشمگیر ستاد استقبال از زائران خارجی اربعین حسینی در این شهرستان و توسعه خدمات قابل ارایه به زائران تاکید دارد و معتقد است که میهمانان، بر نحوه خدمات رسانی و استقبال مسئولان و شهروندان آستارا توجه دارند و در مسیر گذر زائران از آستارا تا خروج از این شهرستان باید از کرامت لازم برخوردار باشند.
رسول امیدی مدیرکل گمرک آستارا نیز با اشاره به افزایش شمار زائران خارجی، از افزایش ساعات کاری و کاهش تشریفات اداری این اداره کل برای سهولت تردد زائران اربعین حسینی خبر می دهد.
وی می گوید: ساعات کاری این اداره کل از هشت صبح تا 20 شب بود که برای تسریع در ترخیص زائران در مرز آستارا ساعات کاری تا 22 شب افزایش یافته است.
جلال دیانسایی مدیر پایانه مرزی آستارا نیز با اشاره به ورود بیش از دو هزار زائر خارجی از مرز این شهرستان، از احتمال افزایش شمار آنها در روزهای آینده خبر می دهد.
وی می گوید: در سال گذشته حدود چهار هزار و 650 زائر خارجی اربعین حسینی از مرز آستارا وارد کشورمان شده بودند و امسال باتوجه به افزایش روز به روز زائران، پیش بینی می شود در روزهای آینده تعداد آنها به 6 هزارنفر برسد.
وی می افزاید: زائران خارجی بیشتر از اتباع جمهوری آذربایجان و گرجستان هستند و با ویزای عراق به وسیله اتوبوس از مرز وارد می شوند و برای تسهیل تردد آنها اسکن اتوبوس زائران اربعین را حذف کرده ایم و تشریفات اداری ترخیص آنان را کاهش داده ایم.
دیانسایی ادامه می دهد: پلاکارد خوش آمدگویی به زبان های ترکی، فارسی و انگلیسی تهیه و برای استقبال از زائران خارجی در پایانه مرزی نصب کرده ایم و با استقرار چادر در محوطه پایانه، فضای لازم جهت استراحت، پذیرایی و اقامه نماز آنها مهیا شده است.
او می گوید: زائران خارجی اربعین حسینی بعد از ورود به آستارا برای شرکت در برنامه های مذهبی و فرهنگی به آستان امامزادگان ابراهیم و قاسم (ع)، مساجد پایانه مرزی و امام حسین (ع) آستارا هدایت می شوند و سپس به مقصد کربلای معلی به مرز شلمچه رهسپار می شوند.
مدیر پایانه مرزی آستارا در پاسخ به این سوال که چه انتقاد یا اشکالی در استقبال و هدایت زائران مشاهده می کنید، می گوید: استقبال و هدایت زائران برعهده دستگاه های دولتی است و به نظر می رسد نقش مردم در این راستا کمرنگ است و هرچند مردم آستارا با برخورد و احترام مناسب از زائران خارجی استقبال می کنند، اما بهتر است این استقبال توام با احترام در چارچوب قانون افزایش یابد.
فرید اکبری مسول کانون فرهنگی تبلیغی اربعین آستارا نیز می گوید: امسال برنامه های فرهنگی تبلیغی استقبال از زائران خارجی در این شهرستان برای اولین بار اجرا می شود و در این راستا با استفاده از روحانی این کانون در محوطه پایانه مرزی، به اقامه نمازجماعت و توجیه مسائل شرعی زائران اقدام می شود.
وی می افزاید: مردم، خیران و هیات امنای مساجد نیز با کمک های خود، عوامل استقبال و هدایت زائران خارجی را یاری می کنند و با تلاش جمعی سعی می کنیم تا زوار امام حسین (ع)، استقبال و بدرقه آبرومندانه ای را در این شهرستان مرزی تجربه کنند.
حجت الاسلام مهدی تیموری مسول کاروان ستاد استقبال زائران خارجی آستارا نیز در حال گفت و گو با چند زائر آذربایجانی در محوطه پایانه مرزی می گوید: هنگام ورود زائران از آنها در روی پل مرزی استقبال می کنیم و در محوطه پایانه نیز از ساعت 9 صبح تا 22 شب برای عمل به رسالت تبلیغی و فرهنگی با زائران و میهمانان خارجی در ارتباط هستیم و در صورت نیاز به سئوالات آنها پاسخ می دهیم.
وی ادامه می دهد: بیشتر زائران برای گذر از مرز و انجام تشریفات اداری عجله دارند و برغم تسهیل به وجود آمده در این راستا، برای تشرف به کربلای معلی بی صبری می کنند.
یک زائر تبعه جمهوری آذربایجان نیز در پاسخ به چگونگی برخورد با زائران در گمرک و پایانه مرزی آستارا می گوید: شرایط ترخیص بدون نوبت زائران مهیا شده و این کار بسیار خوب و خوشحال کننده است و با زائران با مهربانی و تکریم برخورد می شود.
وی ادامه می دهد: کاروان ما با اتوبوس وارد آستارا شد و با همان وسیله به مرز شلمچه خواهیم رفت اما تعدادی از زائران بدون وسیله نقلیه از مرز گذر کرده اند و برای آنها یافتن خودرو با کرایه قانونی و مصوب در آستارا جهت رفتن به مرز شلمچه دشوار است.
زائر دیگری از جمهوری آذربایجان نیز می گوید: من سال گذشته نیز از مرز آستارا به کربلای معلی رفتم و امسال برخورد ها نرم تر و لطیف ترشده است؛ همه چیز عالی و ضابطه مند است و زود و راحت از گمرک ترخیص می شویم و مردم نیز با احسان و ولیمه نذری از ما پذیرایی می کنند.
زائر دیگری نیز که در مقابل در خروجی پایانه مرزی برای یافتن وسیله نقلیه با رانندگان خودروهای شخصی صحبت می کند، می گوید: برای من و تعدادی دیگر از زائران که پیاده از مرز آستارا رد شده ایم، یافتن وسیله نقلیه با کرایه مناسب برای رفتن به شلمچه دشوار است و در این میان دلال بازی و واسطه گری موجب افزایش کرایه خودروها شده است.
یک راننده خودروی شخصی نیز که مترصد یافتن مسافر خارجی به مقصد مرز شلمچه است، می گوید: شاید یک راننده غیرمنصف از یک زائر خارجی برای بردن به شلمچه کرایه زیادی گرفته باشد اما به طور میانگین برای هر زائر یک میلیون و 500 هزار ریال کرایه دریافت می کنیم و این رقم با توجه به مسافت راه، مبلغ زیادی نیست.
وی ادامه می دهد: میزان کرایه خودروها برای رفتن به شلمچه بستگی به رضایت زائر و راننده خودرو دارد و در بسیاری از مواقع طرفین بر قیمتی که شاید از نگاه دیگران زیاد باشد، توافق می کنند و کسی از آن باخبر نمی شود.
در عین حال جلال دیانسایی مدیر پایانه مرزی آستارا با اذعان به دلال بازی برخی افراد در خارج از محوطه پایانه مرزی، برخورد با آنها را وظیفه نیروی انتظامی می داند و بر مقابله با موارد احتمالی تخلف تاکید می کند.
یکی از عوامل نیروی انتظامی مستقر درخارج از محوطه پایانه مرزی آستارا هم می گوید: با تمام توان برای حفظ حقوق زائران و میهمانان خارجی تلاش می کنیم و مطابق قانون با موارد تخلف و تعدی به حقوق زوار و میهمانان خارجی برخورد می شود.
با این اوصاف، عوامل ستاد اربعین حسینی شهرستان مرزی بندر آستارا روزهای پرکاری را پیش رو دارند و با تمام توان تلاش می کنند تا عبور مسافران و زائران خارجی کربلای معلی از مرز این شهرستان، با حرمت و کرامت همراه باشد و همه ظرفیت ها و امکانات موجود را در این راستا به کار می گیرند.
بدیهی است که عوام و خواص برای دستیابی به مراد به قدر وسع خویش می کوشند و به تناسب ظرفیت فکری و معنوی خود از سفره احسان و برکت امام حسین (ع) بهره مند می شوند و آنانکه به هر بهانه و مشغله ای از سفر معنوی پیاده روی اربعین حسینی بازمانده اند، با تمهید مقدمات، استقبال و هدایت زائران آن امام بزرگوار می کوشند تا در اجر این حرکت عظیم اسلامی سهیم باشند.
گزارش از عیسی پاشاپور**انتشار : نصراله ابراهیمی
/6070/7124

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال