درخواست شماری از شهروندان آستارا برای الحاق به منطقه آزاد انزلی

آستارا - ایرنا - مردم و بازاریان آستارا با امضای طوماری، خواستار الحاق این شهرستان به منطقه آزاد تجاری و صنعتی انزلی با هدف برخورداری از حقوق مرزنشینی شدند.

به گزارش ایرنا جمع زیادی از مردم و بازاریان آستارا روز جمعه با امضای طوماری در مصلی نمازجمعه این شهرستان، خواستار اهتمام و تلاش نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولان برای الحاق آستارا به منطقه آزاد تجاری - صنعتی انزلی شدند.
در متن این طومار آمده است که با وجود قانون واردات و صادرات کالا مصوب سال 72 و تاکید بر فعالیت مناطق آزاد تجاری در نقاط صفر مرزی، شهرستان مرزی آستارا برغم دارا بودن شرایط قانونی و ژئوپلتیکی (جغرافیای سیاسی)، از امتیازهایی همچون حقوق مرزنشینی و تجارت چمدانی محروم مانده است و اهالی و بازاریان این شهرستان به منظور برخورداری از حقوق قانونی مرزنشینی، الحاق این شهرستان به منطقه آزادتجاری صنعتی انزلی را خواستار هستند.
طومار یادشده توسط بسیاری از شهروندان آستارا امضاء شده تا برای پیگیری و تحقق خواسته آنها در اختیار مسئولان قرار گیرد.
آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد و بندر و گمرک این شهرستان، از مبادی مهم تجاری و حمل و نقل بین المللی کشور محسوب می شوند.
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است؛ کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
معافیت مالیاتی 20 ساله از تاریخ بهره برداری انواع فعالیت های اقتصادی ، آزادی کامل ورود و خروج سرمایه، آزادی مشارکت سرمایه گذار خارجی تا سقف 100 درصد و معافیت گمرکی برای ورود مواد اولیه ، قطعات و ماشین آلات مورد نیاز کارخانه ها ، فعالیت بورس کالای منطقه ، اجرای کالای همراه مسافر و اعمال قانون ارزش افزوده برای کالاهای ساخته شده در منطقه آزاد به داخل کشور از مهمترین مزایای ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی تولیدی در منطقه آزاد انزلی است.
با افزایش محدوده جغرافیایی منطقه آزاد انزلی در سال 92، بخش هایی از شهرستان های رشت و آستانه اشرفیه جزو این منطقه محسوب شده اند.
خبرنگار: عیسی پاشاپور ** انتشاردهنده: امیرحسین کبیری
7124 / 2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال