گمرک آستارا ، نبض تپنده صادرات در شمال کشور

آستارا - ایرنا - اداره کل گمرک آستارا چندین سال است که رتبه نخست صادرات را در میان مرزهای شمال کشور به خود اختصاص داده و این گمرک نبض تپنده صادرات کالاهای غیر نفتی در شمال کشور محسوب می شود.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار ایرنا گمرک آستارا به عنوان یک اداره کل در امور واردات و صادرات قطعی ، ورود و خروج موقت ، تعاونی مرزنشینان ، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه تیر بین المللی ، مبدا و مقصد کارنه تیر، کاپوتاژ ، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.
این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد.
سومین مرز زمینی پرتردد کشور از جمله مزیت های این گمرک است که تردد سالانه بالغ بر 800 هزار نفر مسافر داخلی و خارجی این مرز را به یکی از پویاترین مرزهای زمینی تبدیل کرده است.
بیشترین حجم صادرات شهرستان آستارا از طریق گمرک شامل مواد غذایی ، محصولات کشاورزی ، البسه ، محصولات شیمیایی ، مواد معدنی ، مصالح ساختمانی و برخی کالاهای صنعتی است که به کشورهای آذربایجان و روسیه ارسال می شود.
عمده ترین کالاهای وارداتی این گمرک نیز شامل آهن آلات ، انواع چوب و تخته ، انواع محصولات مصرفی ، البسه و لوازم خانگی است که از کشورهای ترکیه، آذربایجان و چین به آستارا وارد می شود.
گمرک آستارا با قدمتی بیش از 130 سال یکی از شاهرگ ها و قطب های اقتصاد استان گیلان محسوب می شود و این اداره کل درجهت تحقق شعار اقتصاد مقاومتی ؛ اقدام و عمل ضمن خدمات رسانی در تمامی امور مربوط ، به آخرین و بروز ترین سیستم های گمرک الکترونیک نیز متصل شده تا گامی در جهت روان سازی ، پویایی و تسهیل در امر صادرات برداشته باشد.

*هیچگونه رکودی در گمرک آستارا وجود ندارد

مدیر کل گمرک آستارا در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه هیچگونه رکودی در گمرک این شهرستان وجود ندارد و این را می توان از رضایت تاجران و صادرکنندگان دریافت ، گفت: خوشبختانه در روند مبادلات کالا به سبب وجود تجهیزاتی نظیر دستگاه ایکس ری هیچگونه خللی تاکنون ایجاد نشده است.
رسول امیدی با اشاره به اینکه دستگاه ایکس ری با صرف هزینه ای بالغ بر 240 میلیارد ریال در گمرک آستارا راه اندازی شده است ، افزود: با راه اندازی این دستگاه جابجایی احتمالی هرگونه مواد مخدر و کالاهای قاچاق کنترل و شناسایی می شود.
وی میزان صادرات کالای غیر نفتی در سه ماهه اول سال جاری را از طریق گمرک آستارا 94 هزار و 157 تن و به ارزش حدود 47 میلیون دلار ذکر کرد و افزود: در شرایطی که برخی از گمرکات در این مدت کاهش 50 درصدی ارزش صادرات را تجربه کردند ولی گمرک آستارا فقط پنج درصد از نظر ارزش صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با کاهش مواجه بوده است.
وی با بیان اینکه صادرات کالا در راستای توسعه اقتصادی کشور به شکل عادی از طریق گمرک آستارا انجام می شود ، اظهار داشت: کاهش اندک صادرات نیز متاثر از وضعیت جهانی است که البته نباید از تاثیر بالا رفتن نرخ ارز و نیز وجود مشکلاتی در زمینه مبادلات بین المللی پولی غافل شد.
وی با بیان اینکه با رونق صادرات محصولات کشاورزی از شهریور ماه سال جاری صادرات گمرک آستارا افزایش پیدا می کند ، گفت: در طول سه ماه سال جاری ترانزیت خارجی از لحاظ ارزش دلاری 91 درصد ، ترانزیت داخلی نزدیک به 300 درصد ، تعداد اظهار نامه وارداتی هفت درصد و اظهار نامه صادراتی 19 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.
وی با اشاره به افزایش 40 درصدی تعداد تردد کامیون ورودی و خروجی در سه ماه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ، بیان کرد: کالای همراه مسافر نیز در چارچوب معافیت های موجود بدون هیچ گونه مشکلی و محدودیتی انجام می شود ،هر چند عده ای انتظار دارند که این رویه خارج از قواعد از حالت مسافری خارج شده و تجاری شود که این امر خارج از حیطه اختیارات گمرک آستارا بوده و مستلزم مجوز کشوری است.
امیدی در ادامه با بیان اینکه گمرک آستارا از گمرکات پیشرو در زمینه پیاده سازی اهداف دولت الکترونیک است، گفت: تقریبا تمامی رویه های تعریف شده الکترونیکی در گمرک آستارا اجرا می شود.
وی ادامه داد: اخیرا گمرک آستارا به سامانه سالن متمرکز برای واردات پیوست که این امر به تسهیل و روانسازی مبادلات ، کاهش هزینه ها و سلامت انجام کار کمک می کند.
مدیر کل گمرک آستارا در خصوص انجام تدابیر لازم برای جلوگیری از مبادلات کالای قاچاق از طریق گمرک آستارا ، گفت: با توجه به اعمال کنترل در های ورود و خروج و به سبب داشتن دستگاه های ایکس ری پیشرفته برای کنترل بار کامیون و بار مسافر و نیز به سبب وجود سگ های مواد یاب قدرت ریسک انجام قاچاق بالا رفته و میزان تخلفات در گمرک آستارا پایین آمده است.
امیدی در ادامه با اشاره به افزایش هزینه های دریافتی گمرک جمهوری آذربایجان از کامیون های ایرانی ، گفت: تفاوت در آغاز ساعت اداری بین گمرک آستارا و گمرک جمهوری آذربایجان نیز از جمله مشکلاتی است که باعث ایجاد ترافیک کامیون های حمل بار در شهرستان آستارا می شود.
شهرستان بندری آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد کشور محسوب می شود به طوری که سالانه نزدیک به 800 هزار نفر مسافر داخلی و خارجی از این مرز تردد می کنند.
7105/6070

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال