موزه فرهنگ و آموزش مدرسه حکیم نظامی آستارا آماده بازدید گردشگران است

آستارا - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگریآستارا از آمادگی موزه فرهنگ و آموزش مدرسه تاریخی حکیم نظامی این شهرستان به منظور بازدید گردشگران خبر داد.

پردل امیری نژاد روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: موزه حکیم نظامی آستارا آیینه تمام نمای فرهنگ و آموزش شهرستان آستاراست.
وی افزود: این موزه در طول سال همه روزه از ساعت هشت تا 14 و روزهای جمعه از ساعت 9 تا 13 برای بازدید علاقمندان باز است.
وی با اشاره به اینکه بازدید از اسناد و مدارک فرهنگی و آموزشی عرضه شده در این موزه رایگان است ، اضافه کرد: موزه تخصصی مدرسه حکیم نظامی آستارا بهانه ای برای آشنایی گردشگران داخلی و خارجی با ظرفیت های فرهنگی شهرستان آستاراست.
امیری نژاد اظهار کرد: مطابق برنامه ریزی های به عمل آمده نمایشگاه های فرهنگی نیز به مناسبت های مختلف در فضای موجود این موزه برپا خواهد شد.
وی به تفاهم نامه مشترک بین اداره کل آموزش و پرورش و اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در جهت راه اندازی موزه حکیم نظامی اشاره کرد و گفت: ایجاد هویت ، خودشناسی ، خودباوری برای نسل آینده کشور ، ایرانشناسی ، شناخت تاریخ و تمدن ایران اسلامی و دستاوردهای آن ، کمک به حفظ مواریث فرهنگی کشور و کمک به آموزش و تعالی ارزش های آموزشی از جمله اهداف این تفاهم نامه است.
امیری نژاد در ادامه تاکید کرد: شهروندان فرهنگ دوست آستارایی به منظور پربار شدن و اعتلای غنای فرهنگی موزه حکیم نظامی این شهرستان می توانند اسناد و مدارک فرهنگی و آموزشی خود را تحویل دهند.
موزه تخصصی فرهنگ و آموزش مدرسه تاریخی حکیم نظامی در روز سوم خرداد ماه امسال هم زمان با هفته میراث فرهنگی با حضور مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان و جمعی از مسئولان محلی و چهره های برجسته فرهنگی شهرستان آستارا افتتاح شد.
در روزهای اخیر گزارشی مبنی بر تعطیلی موزه مدرسه حکیم نظامی در برخی از سایت ها و شبکه های اجتماعی منتشر شده بود.
مدرسه حکیم نظامی در سال 1287 هجری خورشیدی بنیان گذاشته شده و در فهرست آثار ملی ایران به شماره 15220 به ثبت رسیده است.
تدریس نیما یوشیج بنیانگذار شعر نو در سال های ابتدایی 1300 هجری خورشیدی و دانش آموختگی شخصیت های برجسته علمی ، فرهنگی و ادبی کشور از جمله سوابق درخشان آموزشی این مدرسه است.
مدرسه تاریخی حکیم نظامی با دارا بودن حیاط بزرگ ، بام های سفالی ، در و پنجره های چوبی و شومینه های چدنی ترکیبی از معماری اصیل و بومی منطقه را در خود دارد.
شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع است.
7105/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال