گسترش جغرافیای فرهنگی گیلان با افتتاح موزه حکیم نظامی آستارا

آستارا - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: با افتتاح موزه تخصصی فرهنگ و آموزش مدرسه حکیم نظامی آستارا جغرافیای فرهنگی استان گسترش یافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا ،‌ رضا علیزاده عصر دوشنبه در آیین افتتاح موزه تخصصی مدرسه حکیم نظامی شهرستان آستارا افزود: با تعامل اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان و فرمانداری آستارا موزه تخصصی حکیم نظامی با هدف به نمایش گذاشتن مدارک و اسناد فرهنگی شهرستان آستارا افتتاح شد.
وی با اشاره به اینکه پیشینه این بنا به اواخر دوران قاجاریه برمی گردد، افزود: بنای مدرسه حکیم نظامی با زیربنایی بالغ بر 650 مترمربع و با صرف هزینه ای بالغ بر دو میلیارد و 500 میلیون ریال مرمت و تجهیز شد.
علیزاده با بیان اینکه مدرسان بزرگی نظیر نیما یوشیج در مدرسه حکیم نظامی آستارا تدریس کرده اند ، اضافه کرد: شهرستان آستارا به سبب موقعیت مرزی خود ارتباط خوبی را با جغرافیای فرهنگی منطقه در یک سطح فرا مرزی به واسطه وجود چنین فضاهای فرهنگی می تواند برقرار می کند.
وی ادامه داد: در شهرستان آستارا ایجاد موزه گمرک و سایت موزه تاریخی و باستانی بقعه شیخ محمود خیوی را نیز در دستور کار داریم.
علیزاده با بیان اینکه استان گیلان دارای چهار موزه تخصصی زیر نظر اداره کل میراث فرهنگی است ، اظهار کرد: در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل ایجاد موزه‌های مشارکتی با هدف تحقق شعار هر ایرانی یک موزه خصوصی در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان است.
در این آیین موزه تخصصی فرهنگ و آموزش مدرسه حکیم نظامی آستارا افتتاح و از بنای جدید این ساختمان رونمایی شد.
مدرسه حکیم نظامی در سال 1287 هجری خورشیدی بنیان گذاشته شده و در فهرست آثار ملی ایران به شماره 15220 به ثبت رسیده است.
تدریس نیما یوشیج بنیانگذار شعر نو در سال های ابتدایی 1300 هجری خورشیدی و دانش آموختگی شخصیت های برجسته علمی ، فرهنگی و ادبی کشور از جمله سوابق درخشان آموزشی این مدرسه است.
مدرسه تاریخی حکیم نظامی با دارا بودن حیاط بزرگ ، بام های سفالی ، در و پنجره های چوبی و شومینه های چدنی ترکیبی از معماری اصیل و بومی منطقه را در خود دارد.
شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان واقع شده است.
7105/6070

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال