نمایش همسایه آقا در انزلی، تلنگری به متولیان تربیت و فرهنگ

انزلی- ایرنا- اجرای نمایش همسایه آقا نوشته حسین کیانی با کارگردانی محمد رضا حسین زاده در سالن ارشاد شهر انزلی را می توان تلنگری به متولیان تربیت و فرهنگ جامعه دانست.

نمایش ، حول محور خانواده ای می چرخد که مادر به جای مهرورزی و تربیت اخلاقی و معنوی صحیح فرزندان به زور و خشونت متوسل می شود و اما حاصل این تلاش از اساس نادرست ، فرزندانی است که یا ناخلفند و یا در آتش نادانی بقیه خانواده می سوزند.
مادر خانواده با نام ' قافله ' تداعی گر کاروان و نمادی از خانواده و اجتماع به واقع در هدایت آنها غافل است ، او نه تنها به دین و اخلاق نگاهی کاسب مابانه دارد بلکه به جای تربیت فرزندان و مدیریت خانواده همراه با مهر مادری می کوشد خانواده اش را با خشونت اداره کند.
دختر خانواده ' کبوتر ' که به ظاهر ساده لوح ولی خردمندترین عضو خانواده است به سید علی محمد که دینداری واقعی و دلبسته اوست می گوید مادرش می خواهد با خدا معامله کند بلکه آخرت خوبی داشته باشد.
کبوتر که تنها دختر خانواده نیز هست در پاسخ به این سئوال سید که چرا باید اولاد قافله به این روز بیفتند علت ناموفق بودن شیوه تربیتی حاکم در خانواده و اجتماع را نقد می کند و می گوید :کجای زندگی قافله و اولادش قشنگی داشته ؟ همه اش دعوا بوده و نفرین و ناله ، قافله آب جوش می ریخت رو سرت اگر پا نمی شدی واسه نماز صبح ، نمازای قضای آدمو تو یه دفترچه ای که داشت ذکر می کرد ، از سه وعده که بیشتر می شد باس تو کوچه می خوابیدی ،رساله می پرسید مثل درس مدرسه بلد نبودی می بستت به همین ضریح و اون قد می زدت که شاهزاده حسینم واسه ات گریه می افتاد .
کبوتر تاکید می کند که مادر همه این کارها را نه برای سعادت اولادش ، بلکه به خیال بهشتی شدن خودش انجام می دهد و تفاوت شیوه درست و نادرست تربیتی را در دیالوگی با سید بیان می کند : یقین دارم ابوی خدا بیامرز شما هیچ دفعه شما رو از مار غاشیه و سگ سه سر و اجنه ی کافری که اگه نماز نخونی می رن تو جلدت نترسونده !
به گزارش ایرنا، نمایش حاصل پنج ماه تلاش هنرمندان پیش کسوت و جوان انزلی است.
داستان نمایش زندگی خانواده سرایداری در یک امامزاده را روایت می کند ، مادر در آرزوی شهادت یکی از پسرانش برای شفاعت خود و راهیابی به بهشت بسر می برد .
بازیگران نمایش را شیرین سامی ( قافله باجی ) ، فرهاد رحمان زاده ( حبیب الله) ، بابک طاهری ( سید علی محمد) ، مرجان متقی ( کبوتر)، محمد فرحبخش ( محرم) ، رامتین سامی دوست ( حجت) و میلاد شاه حسینی ( جلال الدین ) تشکیل می دهند .
دیگر عوامل نمایش عبارتند از تهیه کننده : حسن ویسی خانی ، منشی صحنه : لیدا نورنیا، اجرای نور: فرشته حسنی ، اجرای موسیقی : یلدا ساحل نشین، اجرای دکور: سید کریم حسینی ، طراح آفیش : میلاد شاه حسینی و آرمین ابراهیمی .
بازی ها روان ، خوب و باور پذیر است و بازیگران خوب در جلد نقش فرورفته اند .
به ویژه مرجان متقی در نقش کبوتر و شیرین سامی در نقش قافله باجی بازی های جذابی را از خود ارائه داده اند.
طنز تلخ نمایش در عین حال هم مخاطب را می خنداند و هم او را به فکر وا می دارد.
دکور نمایش نیز در عین سادگی فضای مناسبی را برای رخدادها ایجاد کرده است.
محمد رضا حسین زاده کارگردان نمایش در مورد علت انتخاب همسایه آقا برای اجرا گفت : دغدغه این را داشتم کاری را انتخاب کنم که با بخش عظیمی از اقشار مختلف جامعه ارتباط برقرار کند .
وی اظهار کرد : نمایش ضمن برخورداری از سطح طنز ( طنز سیاه) در بستر اجتماعی حرف می زند.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انزلی و بازیگر نقش پدر گفت : موضوع ( تم ) نمایش به تربیت ، راه و روش صحیح آن و اینکه زورکی و به ضرب چوب و چماق امکان پذیر نیست ؛ می پردازد . مادر بعنوان مدیر خانواده راه کج و ناثواب را برای هدایت و تربیت فرزندان برگزیده و بدینگونه نه خود و نه دیگران را به سر منزل مقصود نمی رساند چرا که تربیت صحیح ، ساز و کار خود را می طلبد .
فرهاد رحمان زاده خاطرنشان کرد : با توجه به شرایط گروه تئاتر فرهنگ بیش از یکی دو نمایش در سال نمی تواند اجرا کند و استقبال مردم از کارهای هنری می تواند انگیزه فعالیت در هنرمند را افزایش دهد.
پیام نهایی نمایش را باز ما از زبان کبوتر می شنویم :حاجتم این بود که واسه خاطر دل قافله باجی شهید بشم ، حالا حاجتم این شده که یاد بگیرم چه جوری زندگی کنم تا لیاقتشو پیدا کنم!
همسایه آقا تا 31 اردیبهشت از ساعت هشت شب سالن ارشاد انزلی در خیابان معلم روی صحنه می رود.
6030/6070

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال