گوش تالاب انزلی از وعده ها پر است

انزلی- ایرنا- روزگاری نه چندان دور تالاب انزلی همانند دریای زمردین کوچکی با گلهای لاله و نیلوفر و مریم آبی ، ماهیان نقره فام و پرندگان رنگین بال زینت یافته بود .

روستاییان در حاشیه تالاب برای خود کلبه هایی ساخته بودند و از نیهای سبز تالاب زیرانداز و سفره و ساک و کلاه حصیری می بافتند.
از خاک رس کنار تالاب ظروف سفالی می ساختند و با لوتکا و کرجی از میان آبراهه های تالاب برای خرید و فروش به بازارهای محلی می رفتند.
ماهیان تالاب و ماکیان محلی غذای سفره هایشان بود و از آب آن نه تنها برای کشاورزی بلکه برای پخت و پز استفاده می کردند .
اما بر اثر ناآگاهی آدمیان و بی توجهی متولیان امروزه این تالاب بیش از نیلوفران آبی و ماهیان و ماکیان شاهد انبوه رسوبات، فاضلابهای صنعتی بیمارستانی و خانگی ،زباله و سموم کشاورزی است .
تالابی که با گلها و گیاهان زیبا و پرندگان رنگین بال و چشمه های جوشان در بسترش تکه ای از بهشت را می مانست به آبراهه ای آلوده ، بدبو و بد منظر تبدیل شد .
به گزارش ایرنا، سرانجام در سال 1389 سازمان حفاظت محیط زیست کشور از وخامت حال تالاب انزلی آگاه شد و از عزمشان برای احیای تالاب سخن گفتند ، اما به اذعان متولیان و کارشناسان ،عملیات احیاء تاکنون موفق نبوده است .
به عنوان نمونه می شود به اعتراف معاون تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست کشور مبنی بر بی اثر بودن اقدامات صورت گرفته برای احیای تالاب در اواخر سال گذشته و هشدار نماینده آژانس بین المللی همکاری های ژاپن(جایکا) نسبت به اثرات نامطلوب کم آبی و کاهش شدید عمق تالاب اشاره کرد .
*شریانهای مرگ به جای حیات
فاضلابهای صنعتی ، بیمارستانی ،خانگی و سموم کشاورزی نیز همچنان در حال ورود به شریانهای تالاب و بحرانی کردن حال تالاب است.
رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی با اشاره به فرسایش خاک در بالا دست و ورود حجم زیادی از رسوبات بعنوان یکی از مشکلات مهم تالاب انزلی گفت : نه فقط در حوزه آبخیز سه هزار و 610 کیلومتر مربعی تالاب انزلی بلکه در کل کشور دچار مشکل فرسایش و هدر رفت آب و خاک از دست دادن منابع هستیم .
اکبر میغی اظهار کرد : رودخانه های ورودی به تالاب انزلی که از آنها به عنوان شریانهای حیات یاد می شد اکنون به کانالهای مسموم کننده ای تبدیل شده اند.
وی خاطرنشان کرد : کاهش ارتفاع آب خزر در حدود یک متر و کاهش نزولات جوی و انباشت رسوبات ، عمق تالاب انزلی را به طور متوسط به یک و نیم تا دو متر کاهش داده است .
*تالاب انزلی روی تخت اورژانس
تالاب انزلی اکنون حکم بیماری را دارد که به بخش اورژانس بیمارستان منتقل شده است ، اما آیا بستری بودن در این بخش و تحت نظر داشتن و هر از گاهی دارویی مسکن یا سرمی تزریق کردن دردی از این بیمار دوا می کند !؟
جمعی از کنشگران اجتماعی و محیط زیستی انزلی و گیلان اخیرا در دیداری با فرماندار انزلی ضمن اعتراض نسبت به روند کند طرح احیای تالاب خواستار اقدامات عملی جدی و نظارت بر روند کارهای انجام شده برای نجات تالاب شدند.
تسریع در تکمیل شبکه های فاضلاب نوین و تصفیه خانه فاضلاب، آبخیزداری در حوزه بالادست و جلوگیری از فرسایش و ورود رسوبات ، جلوگیری از مصرف سموم کشاورزی و ورود آن به منابع آبی ، مدیریت پسماند و جلوگیری از دفع زباله درون رودخانه ها و تالاب از خواسته های مهم سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی گیلان است .
آنها همچنین از تعدی زمین خواران به اراضی اطراف تالاب ، ورود انواع فاضلابهای بیمارستانی و سموم کشاورزی ،شکار بی رویه پرندگان ، ورود گیاهان مهاجم غیربومی ، سدسازی ها و طرحهای فاقد ارزیابی زیست محیطی در گیلان که منجر به افزایش مشکل برای این تالاب و طبیعت زیبای استان می شود انتقاد کردند.
به گفته آنها ظرفیتهای نهفته در تالاب نادیده گرفته شده و سهم خواهی های نادرست جای خود را به بهره برداری خردمندانه داده است .
این در حالی است که گذشته از تاثیرات مثبت بصری و اقلیمی ارزش اقتصادی هر هکتار تالاب 18 هزار دلار ولی ارزش اقتصادی هر هکتار زمین کشاورزی تنها 95 دلار برآورد شده است.
این دوستداران طبیعت متذکر شدند : تعدد مدیریت احیای تالاب فضایی برای انداختن مسئولیت ها به گردن دیگران را فراهم کرده است .
فرماندار انزلی با بیان این که هویت انزلی به تالاب وابسته است ، عمق فاجعه را بیش از این ها خواند .
عبدالصمد صفرنژاد با اشاره به این که احیای تالاب هزاران میلیارد تومان هزینه دارد اظهار کرد : نوش دارو بعد از مرگ سهراب به درد ما نمی خورد و روند کار احیای تالاب را باید ملی نگاه کرد .
وی خاطرنشان کرد : گرچه 86 درصد تالاب در حوزه انزلی واقع شده ولی این تالاب بین المللی است و همه نمایندگان استان گیلان در مجلس باید نسبت به وضعیت آن حساسیت نشان دهند.
فرماندار انزلی هشدار داد : علاوه بر مشکلات ذکر شده با سندهای جعلی هکتارها تالاب را خشک کرده و با ساخت اسکله های غیرقانونی و توسعه بی رویه قایقرانی تالاب را زشت و نابسامان کرده اند.
*نگاهی به اقدامات انجام شده و در حال اجرا
برای احیای تالاب انزلی ستادی متشکل از استانداری گیلان ، اداره کل حفاظت محیط زیست ، سازمان آب منطقه‌ای، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، مدیریت بحران استان گیلان تشکیل شده است .
بررسی موضوع تعیین حد بستر تالاب انزلی و اصلاح مرز تعیین شده ، معرفی پروژه های احیای تالاب انزلی در راستای روند اجرایی نمودن خروج تالاب انزلی از فهرست مونترو، اجرای پروژه های عملیات آبخیزداری از سوی اداره کل منابع طبیعی استان در حوزه های بالا دست شهرستان فومن از جمله موارد صورت گرفته در زمینه احیای تالاب عنوان شده است .
منصور سربازی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در مصاحبه با ایرنا اظهار کرد : از شهریور 94 بر اساس محورهای اجرایی پروژه هایی چون نقشه برداری ، ریشه کنی نیزارها ، لایروبی محدوده طرح پناهگاه حیات وحش سلکه ، ساخت ایستگاه پمپاژ، احداث دریچه تغذیه کنترل آب در محدوده جنوبی و شمالی پناهگاه ، ترمیم بازوهای حاشیه پناهگاه حیات وحش سلکه درحال اجرا است .
وی ، طراحی و اجرای حوضچه آرامش آب و ترسیب رسوب در مسیر رودخانه های عمده منتهی به تالاب ،طراحی و اجرای تالابهای مصنوعی در مسیر رودخانه های عمده منتهی به تالاب ، تهیه نقشه و گزارش مکانهای لایروبی در تالاب انزلی ،تعمیق ، لایروبی و بهسازی آبراه های تالاب انزلی را از دیگر برنامه های ترسیم شده عنوان کرد.
سربازی با اشاره به تهاجم گیاه غیربومی سنبل آبی مطالعه به منظور تعیین بهترین روش مبارزه با این گیاه ، مبارزه مکانیکی با آن ، گابیون بندی ، نهالکاری ، احداث بندهای چپری و بذرپاشی در منطقه سیامزگی شفت و ماسال را از جمله دیگر اقدامات انجام شده و در حال تداوم عنوان کرد.
به گفته وی تشکیل کارگروه و اجرای طرح احیاء به منظور کاهش رسوبات و آلاینده ها ، جلوگیری از برداشت و تثبیت پوشش گیاهی و خاک حوزه آبریز تالاب ، پی گیری موضوع راه اندازی و تکمیل شبکه و تصفیه خانه فاضلاب رشت انزلی ، رعایت حقابه و رژیم آبی تالاب ، جلوگیری از تصرف اراضی و تغییر کاربری اراضی ، الزام جدی طرحهای مشمول ارزیابی محیط زیست به تهیه طرح ارزیابی و عدم رها نمودن زباله در رودخانه ها و تالاب ازجمله دیگر اقدامات انجام شده و در حال اجرا در چهارچوب طرح احیاء است.
بدیهی است اقدام برای احیای تالاب علاوه بر بودجه نیاز به نگرش علمی ، مدیریت مناسب یکپارچه ، واگذاری امور به دست افراد مجرب و مجریان مسئول و دلسوز در همه بخشها ، به کارگیری تجهیزات نوین و نظارت دقیق و جدی بر روی اقدامات احیاء و عزم همگانی برای خودداری از آلوده سازی تالاب ، رودخانه ها و منابع طبیعی دارد.
تالاب انزلی با حدود 20 هزار هکتار مساحت و 380 هزار هکتار حوزه آبخیز علاوه بر تاثیرات اقلیمی و جلوگیری از بروز سیلاب نقش مهمی در اقتصاد ساکنان منطقه ایفا می کند.
این تالاب از مراکز مهم زمستان گذرانی پرندگان مهاجر، محل تخم ریزی ماهیان بومی خزر و رویشگاه گیاهان کم نظیری چون لاله تالابی و نیلوفر آبی است.
کارشناسان و کنشگران اجتماعی و محیط زیستی هشدار می دهند مبادا عملیات احیاء به گونه ای پیش رود که سرانجام نعش تالاب انزلی روی دست ما بماند!
6030/6070

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال