انتقال گوزن های زرد پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا به زیستگاه جدید

آستارا - ایرنا - رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا گفت: به دلیل شرایط اقلیمی حاکم و مناسب نبودن زیستگاه گوزن های زرد ایرانی در پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا، با انتقال این گوزن ها به زیستگاه جدید موافقت شد.

شهروز قلی نژاد روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: به دنبال ناموفق بودن اجرای طرح تکثیر در اسارت گوزن زرد در سایت طبیعت گردی پناهگاه حیات وحش لوندویل، این انتقال صورت می گیرد.
وی اضافه کرد: شرایط اقلیمی ، محیطی ، مناسب نبودن زیستگاه خاص گوزن ها ، شرایط نامناسب در وضعیت پوشش خاک ، گیاه و رطوبت هوا از جمله دلایل ناموفق بودن این طرح در راستای نگهداری و تکثیر گوزن های زرد در آستارا محسوب می شود.
قلی نژاد با بیان اینکه در حال حاضر تنها دو رأس گوزن زرد ایرانی در پارک طبیعت گردی پناهگاه حیات وحش لوندویل باقی مانده، اظهار کرد: تعدادی از این گوزن ها طی سال های اخیر به دلیل کهولت سنی تلف شدند.
وی بیان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست به منظور ساماندهی گوزن زرد ایرانی و با هدف پایش مستمر وضعیت سلامتی آن ها با موضوع انتقال دو راس گوزن زرد ایرانی پناهگاه حیات وحش لوندویل موافقت کرده است.
وی ادامه داد: دو راس گوزن یاد شده طی روزهای آتی، زنده گیری و به سایت مجتمع تفریحی آموزشی ایثار در استان البرز انتقال داده می شوند.
11 رأس مرال هم اینک در محدوده محصور 60 هکتاری در پناهگاه حیات وحش لوندویل آستارا نگهداری می شوند.
مرال یکی از بزرگترین انواع گوزن و بزرگترین گوزن بومی ایران است و با اینکه در گذشته جمعیت بسیار زیادی در اغلب نواحی جنگلی سواحل دریای خزر، ارتفاعات البرز و دامنه های زاگرس داشت، امروزه تنها در برخی از ارتفاعات دور از دسترس البرز مرکزی و شرقی پیدا می شود.
مرال ایرانی هم اکنون به دلیل شکار بی رویه و تخریب زیستگاه با خطر انقراض روبه روست.
پناهگاه حیات وحش لوندویل و تالاب آق شهرستان آستارا با مساحتی افزون بر یک هزار و 74 هکتار طی مصوبه شماره 63 مورخه 21 مردادماه سال 1354 شورای عالی محیط زیست کشور ، جزو مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست است.
این پناهگاه حیات و تالاب استان گیلان و در حد فاصل بین بخش لوندویل و بخش مرکزی شهرستان آستارا واقع شده و از جنوب به شهر لوندویل ، از شمال به شهر آستارا ، از شرق به دریای خزر و از غرب به جاده آستارا ـ لوندویل منتهی می شود.ک/3
7105/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال