بازار ساحلی آستارا باید احیا شود

آستارا- ایرنا- رییس اتاق اصناف شهرستان آستارا گفت: بازار ساحلی آستارا نقش عمده ای در پویایی اقتصاد شهرستان دارد و شایسته است این بازار احیا شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا عارف باباش پور روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود: شهرستان آستارا به سبب جایگاه توریستی و مرزی خود نقش ویژه ای در تقویت ابعاد اقتصادی کشور دارد.
وی با اشاره به اینکه احیای بازار به جذب و ماندگاری گردشگر در این شهرستان کمک شایانی می کند ، اضافه کرد: بازار آستارا از یک ساختار خاصی پیروی می کند که بر اساس همین ساختار باید بهره برداری اقتصادی از آن صورت بگیرد.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از بازاریان از رکود حاکم در بازار گلایه می کنند ، اظهار کرد: گمرک به عنوان تکیه گاه اصلی بازار نقش عمده ای را در پویایی بازار دارد ولی به سبب وضعیت پیش آمده در حمل تجاری بارهای چمدانی از مرز زمینی گمرک آستارا اندکی از رونق کسب و کار در بازار ساحلی کاسته شده است.
وی ادامه داد: افزایش بدون مدیریت اجاره بهای مغازه ها از جمله دلایلی است که بر وضعیت فعلی بازار دامن می زند.
وی افزود: اجاره بهای مغازه ها سال به سال افزایش پیدا می کند و ما در هیچ سالی شاهد کاهش و یا تثبیت آن نبوده ایم و حتی در دوره هایی که با کاهش تورم نیز مواجه بوده ایم این افزایش اجاره بهای مغازه ها به خصوص در بازار ساحلی هم چنان به قوت خود باقی مانده است.
وی اضافه کرد: در بازار بزرگ ساحلی آستارا یکهزار و 500 واحد صنفی وجود دارد که به صورت مستقیم برای پنج هزار نفر اشتغالزایی شده است.
وی خواستار حمایت مسئولان و متولیان از بازار ساحلی آستارا به عنوان شاهرگ اقتصادی این شهرستان شد.
وی در ادامه پیگیری پروانه کسب توسط متصدیان واحدهای صنفی را خواستار شد و بیان کرد: در هفت ماهه امسال 251 مورد پروانه کسب برای واحدهای صنفی آستارا صادر شده است.
رییس اتاق اصناف آستارا از ساماندهی عاملان پخش کالاها و ویزیتورها در سطح بازار خبر داد و بیان کرد: فعالیت عاملان پخش و ویزیتورها منوط به استعلام های لازم از مراجع ذیربط است.
باباش پور از راه اندازی صندوق وام ضروری اصناف در آستارا خبر داد و بیان کرد: بازاریان دارای پروانه کسب می توانند سه برابر سپرده گذاری خود در صندوق را تحت عنوان وام ضروری با نرخ سود دو درصد دریافت کنند.
وی در ادامه بر حمایت از تولیدکنندگان داخلی تاکید کرد و گفت: یکی از راه های مقابله با ترویج پدیده شوم قاچاق حمایت عملی از تولید کننده است.
وی همچنین با اشاره به فعالیت سه پایگاه مقاومت بسیج در حوزه اصناف یادآورد شد: برگزاری دو یادواره شهدای اصناف آستارا و ترویج فریضه واجب امر به معروف و نهی از منکر در سطح بازار از جمله فعالیت های اعضای شورای پایگاه های بسیج است.
وی در خاتمه لزوم نامگذاری واحدهای صنفی بر اساس فرهنگ اسلامی ، پرداخت به موقع مالیات ، همکاری با بازرسان اصناف ، نصب برچسب قیمت بر روی اقلام و صدور فاکتور خرید به خصوص توسط طلافروشان و نمایشگاه داران اتومبیل و شرکت در دوره های آموزشی صنفی و فقه بازار را از جمله موارد قابل توجه اصناف و کسبه خواند.
حدود پنج هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب در قالب 19 اتحادیه توزیعی ، خدماتی ، تولیدی و خدمات فنی در شهرستان 86 هزار نفری آستارا در غرب استان گیلان و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان فعالیت می کنند.ک/2
7105/6070

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال