کشاورزان گیلانی در انتظار فردایی بهتر

هفته نامه ندای کشاورز در شماره 465 در مطلبی با عنوان کشاورزان گیلانی در انتظار فردایی بهتر به قلم امیر پورناصرانی مدیرمسوول این نشریه، به دغدغه های برنج کاران این استان و دشواری های به دست آمدن این محصول کشاورزی و البته ضرورت حمایت های مسوولان از کشاورزان اشاره کرده است.

برنج کالایی است که با رنج به دست می آید و اصولا هیچ محصول ارزشمندی نیست که بدون تحمل رنج حاصل شود و البته هرچه رنج بیشتر، ارزش محصول هم بیشتر.
همه ساله با فرارسیدن بهار، استان هایی مثل گیلان، رنگ و بو و حال و هوای تازه ای پیدا می کند. کشاورزان سختکوش گیلانی با همه تنگناها و نیز تنگدستی های احتمالی، آستین همت بالا زده و در فرآیندی پرهزینه و پررنج، به کاشت و داشت و درنتیجه برداشت برنج و ... اقدام می کنند.
اگرچه نتایج بررسی ها نشان می دهد که در حال حاضر و با ساز و کارهای کنونی، کشاورزی در گیلان چندان به صرفه نیست، اما کشاورزان پرامید و پرتلاش، باز هم راه آباء و اجداد خود را برای تامین برنج مصرفی استان و کشور ادامه داده و با دل خوش کردن به وعده های مسوولان مربوطه، در انتظار روزهایی بهتر، روزگار را می گذرانند.
اینک که بحمدالله، متولیان امور استان از فرزندان همین آب و خاک و آشنا با دردها و رنج ها، ظرفیت ها و چالش های کشاورزی در استان هستند، باید مدبرانه و دلسوزانه طرحی نو در اندازند و کشاورزان گیلانی را برای همیشه از این شرایط و وضعیت نامناسب برهانند و گرنه به جای افزایش تولید برنج، خواسته یا ناخواسته، باید همچنان با کاهش تولید روبرو گردیم و کاهش تولید برنج یعنی فقیرتر شدن کشاورزان و گرفتارترشدن استان به تبعات ناگوار ناشی از آن.
7295/2007

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال