پیکر اشرف آقا حریری محقق و نویسنده آستارایی در زادگاهش آرام گرفت

آستارا - ایرنا - پیکر اشرف آقا حریری محقق و نویسنده پیشکسوت آستارایی در میان سوگ و اندوه جامعه فرهنگی آستارا در زادگاهش آرام گرفت.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، پیکر این هنرمند فقید عصر دوشنبه از مقابل خانه او در محله آبروان آستارا بر دوش جمعی از جامعه فرهیخته و فرهنگی این شهرستان تشییع و در محل آرامستان آستارا به خاک سپرده شد.
اشرف آقا حریری متولد سال 1304 بود که پس از چندین دهه فعالیت ارزشمند فرهنگی، در سن 89 سالگی به دلیل ایست قلبی چهره در نقاب خاک کشید.
این هنرمند متعهد گیلانی با کتاب ˈتاریخ آموزش و پرورش آستاراˈ سبقه و قدمت غنی علم و فرهنگ شهرش را شناساند و دیار خود را در کتاب ˈآستارا ، دروازه مدرنیسمˈ با دید و نگاه متفاوتی معرفی کرد.
وی بار دیگر عاشقانه و خالصانه از گذشته پرافتخار این شهرستان فرهنگ دوست در کتاب ˈآستارا در گذرگاه تاریخˈ نوشت.
حریری فقط دبیر بازنشسته آموزش و پرورش نبود بلکه معرف شناسنامه و هویت فرهنگی شهر و دیار خودش بود که با نگاشتن مقالات و با ارائه تحقیق های مفصل و جامع در نشریات معتبر استانی و کشوری این رسالت خطیر را به نحو شایسته ای به انجام رساند.
این نویسنده فقید تحصیلات مقطع ابتدایی و اول دوره متوسطه را در مدرسه تاریخی حکیم نظامی آستارا گذراند و سپس دوره دوم متوسطه تا اخذ دیپلم طبیعی را در شهرهای تهران و تبریز سپری کرد.
عطش علم آموزی در جان حریری خاموشی نگرفت تا جایی که پس از اخذ دیپلم ، تحصیلات خود را در رشته کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه ادامه داد و فارغ التحصیل این رشته از دانشگاه تبریز شد.
اخذ یک قطعه نشان فرهنگ و یک قطعه نشان پیکار با بیسوادی از جمله افتخارات دوران آموزشی این محقق آستارایی است.
به گزارش ایرنا ، حریری یکبار در سال 1354 به عنوان نماینده مردم شهرستان آستارا در مجلس شورای ملی انتخاب شده بود.
آستارا در 200 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.ک/3
7105 / 535 / 695

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال