نخستین کتابخانه عمومی گیلان در آستارا تاسیس شده است

آستارا - رییس اداره کتابخانه های عمومی آستارا گفت: این شهرستان به لحاظ فرهنگی دارای قدمت و پیشینه غنی است به طوری که نخستین کتابخانه عمومی استان گیلان در سال 1302 در آستارا تاسیس شده است.

ˈقاسم خسرویˈ عصر روز دوشنبه به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: کتابخانه عمومی شماره یک آستارا در سال 1302 به نام قرائت خانه توسط افراد خیر و فرهنگ دوست تاسیس و در گذر زمان به کتابخانه عمومی شهرستان تبدیل شد.
وی بیان کرد: در سال 1386 با همکاری شهرداری و اداره کل کتابخانه های استان گیلان ، کتابخانه عمومی شماره یک آستارا به محل باغ ملی شهر انتقال یافت و در آن مکان ساخته شد.
وی اضافه کرد: کتابخانه عمومی شماره یک آستارا که با زیربنای 350 متر مربع در دو طبقه ساخته شده ، دارای 783 نفر عضو فعال ، 10 هزار و 409 عنوان و 12 هزار و 258 نسخه کتاب است.
خسروی با اشاره به تشکیل و آغاز به کار کتابخانه عمومی شماره دو آستارا در سال 1376 در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گفت: پس از مستقل شدن کتابخانه های عمومی از اداره ارشاد، کتابخانه شماره دو در سال 1384 به ساختمان جدید در خیابان شهید رستمیان شهر آستارا انتقال یافت.
وی با اشاره به اینکه این کتابخانه برابر سیاست های نهاد کتابخانه های عمومی کشور از حالت سنتی به مکانیزه تبدیل شده، افزود: در حال حاضر این کتابخانه دارای 700 نفر عضو فعال، 11 هزار و 116 عنوان و 13 هزار و 76 نسخه کتاب است.
خسروی کتابخانه عمومی علی بن ابیطالب در بخش لوندویل را از جمله کتابخانه های عمومی مهم شهرستان آستارا ذکر کرد و ادامه داد: این کتابخانه در سال 1372 در یک محل استیجاری تاسیس شد و در سال 1380 در پی اهدای قطعه زمینی به مساحت 250 متر مربع توسط شاپور یاورزاد از خیرین محلی ، کتابخانه ای به مساحت 200 متر مربع در یک طبقه در خیابان آبشار بخش لوندویل ساخته شد.
وی تعداد منابع موجود در این کتابخانه را شش هزار و 578 عنوان و هفت هزار و 687 نسخه کتاب عنوان و خاطرنشان کرد: این کتابخانه دارای 400 نفر عضو فعال است.
خسروی کتابخانه عمومی دهستان ویرمونی را به عنوان چهارمین کتابخانه عمومی شهرستان ذکر و اظهار کرد: زمین این کتابخانه در سال 1381 توسط فرد خیری به نام علی خورشیدی به مساحت 625 متر مربع در دهستان ویرمونی اهدا و ساختمان کتابخانه به مساحت 260 متر مربع در دو طبقه ساخته شد.
وی همچنین تعداد منابع موجود کتابخانه ویرومونی را سه هزار و 200 عنوان و سه هزار 800 نسخه کتاب و تعداد عضو فعال آن را 260 نفر ذکر کرد.
رییس کتابخانه های عمومی شهرستان آستارا در ادامه پیشرفت علمی و فرهنگی کشور را منوط به علم اندوزی و مطالعه در بین جوانان دانست و ادامه داد: به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی تا روز 25 آبان چهار کتابخانه عمومی شهرستان به صورت رایگان عضو می پذیرد.
وی کتابخانه عمومی شماره های یک و دو شهرستان آستار را دارای فضای مجازی کافی نت ذکر و اضافه کرد: کتابخانه های یاد شده با دارا بودن بیش از یکصد هزار عنوان مقاله در قالب نمایه ، نقش موثری را در اعتلای فرهنگ شهرستان آستارا ایفا می کنند.ک/3
7105 / 535/695

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال