مدیر مرکز پژوهش های زمین شناسی گیلان؛

گسل خزر بزرگترین و لرزه خیزترین گسل های کشور است

بندرانزلی - مدیر مرکز پژوهش های زمین شناسی و اکتشافی گیلان (مستقر در بندرانزلی) در پی زمین لرزه شنبه شب در 26 کیلومتری شمال بندرانزلی گفت: گسل خزر یکی از بزرگترین و لرزه خیزترین گسل های کشور است.

دکتر " پانته آ گیاهچی" روز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مطالعات اخیر انجام گرفته توسط دکتر حمید نظری رییس شورای راهبردی مخاطرات زمین شناختی کشور و همکارانش نشانگر حرکت شاخه های جوانی از گسل خزر به سمت شمال و فعالیت خیلی جوان گسل خزر است.
وی یادآور شد: با توجه به تراکم جمعیت استان های ساحلی خزر ( گیلان، مازندران، گلستان) و احتمال رخداد زمین لرزه بزرگ چه در بخش خشکی و چه در بخش آبی، یک فاجعه را به همراه خواهد داشت.
گیاهچی خاطرنشان کرد: از این رو سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و پژوهشکده علوم زمین یک طرح مطالعاتی با فوریت بالا( اورژانسی) را تقدیم مدیریت بحران استانداری کرده است.
وی تاکید کرد: همکاری مدیران استانی سبب تسریع انجام مطالعات مرتبط با لرزه خیزی در گیلان خواهد شد.
مدیر مرکز پژوهش های زمین شناسی و اکتشافی گیلان یادآور شد: با توجه به سوابق زلزله خیز بودن گیلان رعایت نکاتی از سوی مسئولان و مردم الزامی است .
گیاهچی، الزامی بودن مطالعات پایه زمین شناسی به ویژه ژئو دینامیکی قبل از اجرای طرح های عمرانی و آمایشی را مورد تاکید قرار داد.
وی افزود: پیروی از اصول ایمن سازی طرح های عمرانی همگام با استانداردهای روز جهانی از دیگر مواردی است که باید به طور جدی رعایت شود.
این کارشناس بلندپایه علوم زمین در ادامه نقش آموزش برای پیشگیری از خطرات و کاهش آسیب ها را بسیار مهم و حیاتی عنوان کرد.
گیاهچی در خاتمه، مرمت ابنیه های قدیمی و با ارزش تاریخی را برای پیشگیری از تخریب آنها مورد تاکید قرار داد.
بر اساس داده های علمی، گسل البرز که به نام گسل خزر نیز نامیده می شود در دامنه شمالی البرز، از لاهیجان تا جنوب گنبدکاووس به طول550 کیلومتر به موازات دریای خزر کشیده شده است.
گسل البرز جدا کننده محدوده گرگان – رشت از بقیه البرز است. به عقیده کارشناسان گودال خزر در طول این گسل در حال فرونشینی است و به نظر می رسد فرو رفتگی دریای خزر و ریخت شناسی دشت های گیلان و مازندران در اثر حرکت این گسل (پایین رفتن بخش شمال آن) به وجود آمده باشد. در زمان حاضر این گسل بشدت فعال است و بسیاری از زلزله های گیلان و مازندران در نتیجه فعالیت این گسل اتفاق می افتد.
زمین لرزه 31 خرداد 1369 رودبار – منجیل به بزرگی 4/7 در ساعت 21 به وقت گرینویچ و 30 دقیقه بامداد به وقت محلی رخ داد و شهرهای رودبار ، منجیل ، لوشان و 700 روستای اطراف را به نابودی کشاند و به 300 روستای دیگر خسارت عمده وارد کرد. در اثر این زمین لرزه بیش از چهل هزار نفر کشته، 60 هزار نفر زخمی و 500 هزار نفر بی خانمان شدند.
خسارت حاصله از این زمین لزه 200 میلیارد دلار براورد شد.
کانون ژرفی زمین لرزه مذکور حدود 19 کیلومتری از سطح زمین بود و بر اثر آن 100 هزار خانه خشتی و گلی با خاک یکسان شده یا متحمل خسارات شدید زدند.
این زمین لرزه در فهرست مرگبارترین زلزله های جهان در 100 سال گذشته ثبت شد.ک/3
620/ 603

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال