براساس سرشماری سالجاری :

59 درصد جمعیت گیلان در شهرها ساکن هستند

رشت - استاندار گیلان گفت : براساس سرشماری نفوس و مسکن سالجاری 59 درصد جمعیت استان در شهرها و 41 درصد در مناطق روستایی ساکن هستند .

به گزارش ایرنا ˈ مهدی سعادتی ˈ عصر چهار شنبه در مراسم اختتامیه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 90 افزود : علاوه بر این 46 درصد جمعیت استان در مرکز استان شهر رشت ساکن هستند و البته نتایج پایانی این سرشماری به صورت تکمیلی در پایان خرداد ماه سال 91 اطلاع رسانی می شود .
وی اظهارداشت : سرشماری به عنوان یک اصل در ارزیابی ، تجزیه و تحلیل داده های جمعیتی و اقتصادی در یک زمان مشخص انجام شده و بسیاری از واقعیت های جامعه را ترسیم می کند و البته این آمارها در جهت تعیین تکلیف همه ابعاد کاری که برای ساختن استان و کشور استفاده می شود ، ضروی است .
وی ادامه داد : آمارگیری درست ضعف ها و کمبودهای جامعه را شناسایی و به برنامه ریزان عالی کشور این فرصت را می دهد که با استفاده از این آمارها ابتدا کشور را بسوی پیشرفت و توسعه کلان هدایت و مدیریت کنند که نتایج این امر خدمتگزاری بیشتر به مردم است .
استاندار گیلان با اشاره به عملکرد اعضای ستاد سرشماری نفوس و مسکن استان گفت : سرشماری تنها شمارش مردم و یا مسکن نیست بلکه این سرشماری ها این فرصت را به مسوولان نظام می دهد که تمامی ابعاد برنامه ریزی ها در حوزه زیر ساخت ها ، علم و اقتصاد ، فرهنگ ، خدمات ، کشاورزی ، صنعت و تمام آنچه که نیاز بر زیر ساخت کشور دارد را به سرانجام برسانند و این کار بزرگ و اتفاق مهم را با صبر و حوصله توانستید خلق کنید و برگ زرینی که به ثمر رسید نیتجه کار کرد شما عزیران بوده است .
قائم مقام اجرایی ستاد سرشماری نفوس و مسکن گیلان در ادامه این مراسم گفت : سرشماری نفوس و مسکن با همت و همکاری همه مسوولان و دست اندرکاران انجام و پرسشنامه ها از سراسر استان به مرکز استان انتقال و سپس به مرکز کشور ارسال شد و هم اکنون مرحله کد گذاری و استخراج در تهران آغاز شده است .
ˈ فرشته انساندوست ˈ افزود : استفاده از طبقه بندی های استاندارد آماری در مرحله استخراج و پردازش نتایج طرح ها و سرشماری ها از ضروریات و ابزارهای اصلی هماهنگی در تولید آمار است .
وی اظهارداشت : شش طبقه بندی مورد استفاده در کد گزاری سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 90 برحسب ضرورت بازنگری و برای بکارگیری در این سرشماری آماده شده اند که در برگیرنده طبقه بندی دوره و پایه و رشته مدرک تحصیلی ، شغل ، فعالیت و کشور و شهر و شهرستان را شامل می شود .
وی ادامه داد : نتیجه کار سرشماری از دهم دی ماه تا 20 اسفند به مدت دو ماه و با حضور هفت کارشناس کد گذار و 51 کاربر کد گذار در محل معاونت برنامه ریزی استانداری آغاز شده است .
استاندار گیلان از سایت کد گذاری سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 90 و فعالیت کد گذاران بازدید و از نزدیک با فعالیت آنان در این بخش آشنا شد .
در پایان مراسم نیز لوح تقدیر به مسوولان پشتیبانی ، فرمانداران ، معاونین فنی ، اعضای ستاد و کارشناسان فنی و آموزشی و اجرایی اهداء شد . ک /2
605/604

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال