پرباران ترین شهر ایران با کاهش نزولات جوی مواجه شده است

بندرانزلی – بندر انزلی که از گذشته عنوان پرباران ترین شهر ایران را داشت اخیرا تا حدودی باکاهش نزولات جوی مواجه شده است.

رییس اداره هواشناسی بندرانزلی روز یکشنبه در مصاحبه با ایرنا گفت : میانگین بارش 50 ساله انزلی یکهزار و 850 میلی متر بود و در برخی سالها( 1376، 1379 ، 1383 و 1385) حتی بارش های بالای دو هزار میلی متر را نیز تجربه کرده است .
ˈ آزیتا امیری ˈ اظهار داشت : این در حالی است که میزان بارندگی سال گذشته بندرانزلی یکهزار و 468 میلی متر و میزان بارندگی سال ماقبل ( 87) نیز یکهزار و 487 میلی متر بود که نسبت به میانگین بلند مدت آن خیلی کم است .
رییس اداره هواشناسی بندرانزلی یاداور شد : به طور کلی تعداد روزهای بارانی سال گذشته در انزلی 136 روز بود.
امیری در خصوص علت کاهش نزولات جوی در انزلی گفت : بیشتر بارش ها در سواحل خزر ، تحت تاثیر سامانه های پرفشار شمالی به وقوع می پیوندد اما سال گذشته غالبا سامانه های کم فشار اروپایی به منطقه نفوذ کردند که شرایط مناسب جهت ایجاد بارش در منطقه را نداشتند.
وی خاطرنشان کرد: این امکان وجود دارد که این تغییر وضعیت و کاهش میزان بارش و افزایش دمای سال گذشته به وقوع ˈ ال نینوˈ در جهان مربوط باشد که از سال 1387 شروع شد و تا پایان سال 88 همچنان فعال بود.
رییس اداره هواشناسی بندرانزلی حداکثر دمای سال گذشته را مربوط به تیر ماه باحدود 30 درجه سانتیگراد و حداقل را بهمن ماه با حدود پنج درجه سانتی گراد اعلام کرد.
همچنین به گفته وی بیشترین سرعت باد ثبت شده در ایستگاه هواشناسی انزلی 18 متر بر ثانیه در مرداد ماه و بهمن پارسال بود که از سمت شمال وزیدن گرفته بود.
شهرستان بندرانزلی در کرانه جنوبی دریای خزر و غرب گیلان واقع است .
620/ 1552

انتهای پیام /*

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال