چراغانی کردن کوه، جلوه ای از جشن های مذهبی مردم استهبان

شیراز - ایرنا- آیین چراغانی کردن کوه های استهبان همزمان با جشن ها و عید های مذهبی که مردم این شهرستان استان فارس به آن اقدام می کنند دستمایه فیلمی مستند با عنوان کوه های انتظار شده است.

مستند آیینی کوه های انتظار این روزها در خانه تاریخی مقدس استهبان نمایش داده می شود و توانسته است مخاطبان فراوانی را به سوی خوب جلب کند.
نماینده مردم استهبان و نی ریز در مجلس شورای اسلامی از آن با عنوان تجسم بارز سخت کوشی و تدین مردم استهبان یاد کرد.
اصغر مسعودی که برای تماشای مستند کوه های انتظار حضور یافته بود در این باره به ایرنا گفت: جاودانگی و ظهور منجی در همه ادیان الهی نوید داده شده اند و مستند کوه های انتظار توانسته است تا حد زیادی این امر مهم را از زبان مردمی دین مدار و متدین به تصویر بکشد که جای قدردانی دارد.
احمدرضا کمالی سروستانی فرماندار استهبان نیز گفت: بارزترین خصیصه ی اهالی استهبان سخت کوشی و تدین است، جلوه هایی که به نحو مناسبی در مستند کوه های انتظار به تصویر کشیده شده است.
کمالی گفت: برقراری ارتباط بین نسلی و نشان دادن جلوه های فرهنگ بومی نیز می بایست بیش از هر زمان دیگری مورد توجه هنرمندان عزیز استهبانی قرار گیرد چرا که لزوم آشنایی نسل امروز با تاریخ و پیشینه خود یک ضرورت است.
احسان محرابی نژاد کارگردان مستند کوه های انتظار نیز به ایرنا گفت: آیین چراغانی کردن کوه های استهبان همزمان با اعیاد مذهبی، بیش از 30 سال است که در این منطقه انجام می شود و این موضوع سبب شد،تصمیم بگیریم به کمک جمعی از دوستان و به منظور آشنایی هر چه بیشتر مردم این شهرستان با این رسم دیرینه، فیلم مستندی ساخته شود که این توفیق حاصل شد.
وی گفت: این مستند بیست و چند دقیقه ای با استفاده از نورهای کاملا طبیعی ساخته شده است و علاوه بر آنکه با لهجه و گویش کاملا استهبانی ساخته شده، دیالوگ های آن نیز بداهه خود نقش آفرینان است.
این هنرمند استهبانی افزود: به امید خداوند قصد داریم این مستند را از شبکه استانی فارس نیز پخش کنیم و هم استانی های عزیز را بیشتر با آیین های بومی کهن دیار استهبان آشنا سازیم.
این مستند با هزینه کاملاً شخصی وی تولید شده است و به صورت کاملا رایگان برای علاقه مندان نمایش داده می شود.
عوامل اجرایی مستند کوههای انتظار: کارگردان ، تدوین، نویسنده، تصویربرداری و گفتار متن از احسان محرابی نژاد است و
تهیه کننده و تصویربرداری آن با محمدجواد نصری فرد بوده است.
عکاس این مستند حسن علیمحمدی است.
استهبان در 160 کیلومتری شرق شیراز است.
7375/ 1876

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال