استاندار فارس:

گام دوم انقلاب مشخص کننده مسیر است

شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: بیانیه دوم انقلاب که معروف به گام دوم است نشان دهنده مسیر راهبری برای دستگاه های اجرایی است و باید با تدوین برنامه عملیاتی و قرار دادن در اختیار دستگاه های دولتی و خصوصی بتوان نسبت به تمدن سازی اقدام کرد.

به گزارش ایرنا، عنایت الله رحیمی پنجشنبه در سی وسومین دوره انتخاب و معرفی نمونه های بخش کشاورزی استان فارس اضافه کرد:در گام دوم باید برنامه عملیاتی انقلاب تدوین شود. در گام دوم تاکید رهبری بر استفاده از جوانان ، تولید علم ، استفاده از ظرفیت های موجود و افزایش بهره وری با توجه به پتانسیل های نهفته است.
وی اضافه کرد: اقتصاد کشاورزی یکی از اصلی ترین بخش های اقتصاد و تامین کننده نیازهای اساسی کشور است. در استان فارس که کشاورزی محور اصلی فعالیت های اقتصادی است چند سالی است که کشاورزی دچار چالش آب شده است و می توان با استفاده از نیروی انسانی مجرب ، پیشرفت علم و فعالیت های دانش بنیان بر مشکلات فایق آمد.
استاندار فارس بیان کرد: جایگاه استان فارس در کشور در حوزه کشاورزی نشان از آن دارد که کشاورزی در استان پیشرو است و کشاورزان پیشرو به فکرتوسعه و هدف مند هستند و با برنامه‌ریزی کلان نسبت به فعالیت های خود اقدام می کنند.
رحیمی اضافه کرد: آموزش بهره برداران منجر به اقتصادی کردن محصولات ، افزایش بهره وری و گذر از اقتصاد معیشتی کشاورزان خواهد شد.
استاندار فارس گفت: کشاورزی مدرن به دنبال تولید محصولات طبیعی (ارگانیک)است و کمتر از گذشته تاکید بر استفاده از کود و سموم آفت کش دارد.

** معرفی 79 فعال کشاوری برتر استان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: در استان فارس 79 برگزیده در بخش کشاورزی با توجه به معیارهای ارزیابی داریم که در میان این افراد وجود 10 نفر از بهره برداران استان فارس در میان نخبه های کشاورزی کشور نشان دهنده توانمندی کشاورزان استان در استفاده از ظرفیت های استان و بهره برداری صحیح از علم است.
محمد مهدی قاسمی بیان کرد: شناساندن ظرفیت های بی شمار کشاورزی استان برای افزایش اشتغال و تحول در اقتصاد ، معرفی الگوهای برتر حوزه کشاورزی، بیان مشکلات روستاییان ، تبادل تجربیات از جمله اهدافی است که منجر به برگزاری این جشنواره شده است.
وی عنوان کرد: صادراتی بودن محصول و ارز آور بودن ، بهره وری ، استراتژیک بودن ، ایجاد ارزش افزوده و کاهش ضایعات از جمله پارامترهایی است که در این جشنواره در نظر گرفته شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: ایجاد 8.7 درصد ارزش افزوده در بخش کشاورزی استان فارس نشان از تولنمندی استان در بخش کشاورزی دارد البته استان فارس با تولید بییش از 10 میلیون تن محصولات کشاورزی دومین استان کشور در زمینه تولید محصولات کشاورزی است.
قاسمی گفت: اصلی ترین استراتژیک سازمان جهاد کشاورزی آبیاری قطره ای ، آبیاری تحت فشار و توسعه گلخانه است. البته افزایش پوشش سایه بان ها نیز یکی از توصیه های جهاد کشاورزی برای کاهش مصرف آب است.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی هم گفت: بخش کشاورزی در ایران متهم به برداشت 85 درصد از آب های زیر زمینی است و درحوزه کشت نیز 65 درصد کشت در ایران کشت آبیاری و تنها 35 درصد کشت دیم است و این آمار در تمام دنیا معکوس است.
علی اکبری اضافه کرد: هزینه های تولید در بخش کشاورزی افزایش یافته است و امکان رقابت با سایر کشورها را از بین برده است و باید برای بهبود کشاورزی به دنبال روش های دیگر کشت باشیم.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بیان کرد:در صنایع تولیدی و تبدیلی در استان مشکل وجود دارد و بروکراسی اداری باعث شده تا روند دریافت مجوز واحدهای صنایع تولیدی و تبدیلی طولانی شود.
نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ارز نیمایی نرخ واقعی قیمت ارز است اگر قبلا قیمت ارز کمتر از حال بود به این علت است که قیمت ارز کنترل می شد اما نرخ ارز نیمایی قیمت اصلی ارز است.
سیدعلاءالدین خادم اضافه کرد: افزایش قیمت ارز دو رو دارد در نگاه اول شاهد کاهش واردات خواهیم بود و در نگاه دوم شاهد افزایش ارز حاصل از صادرات در کشور هستیم.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: کشور چین با افزایش قیمت ارز در کشور خود توانست با افزایش صادرات به یکی از برترین قدرت های اقتصادی تبدیل شود.
سامانه ارزی نیما نظام یکپارچه معاملات ارزی است. با استفاده از سامانه نیما، خریداران و فروشندگان ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می کنند. در فاز نخست، واردکنندگان برای تامین ارز کالای وارداتی به عنوان متقاضی خرید ارز و تمام صرافی ها به عنوان فروشنده ارز ایفای نقش خواهند کرد.
ع.پ / 1876

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال