در میزگرد ایرنا تبیین شد

فصل نو فرهنگ در چهار دهه انقلاب

شیراز- انقلاب اسلامی ملت ایران دستاوردها و تحولات بسیاری در حوزه های مختلف در پی داشته است که از آن جمله می توان به گشایش فصل جدید فرهنگ و حرکت در مسیر شکوفایی استعدادها در چارچوب ارزش های ملی و مذهبی اشاره کرد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی استان فارس در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در میزگردی با حضور اعضای خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این استان به بررسی تحولات انقلاب بر حوزه فرهنگ پرداخته است.
در این میزگرد، مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اوقاف و امور خیریه، حج و زیارت و کتابخانه های عمومی استان فارس به ارائه گزارشی از دستاوردها و فعالیت های این اداره های کل در 40 سال پس از پیروزی انقلاب پرداختند.

** دستاورد‌های 40ساله حوزه فرهنگ و هنر چشمگیر بوده است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این میزگرد خبری گفت: در طول چهار دهه پیشرفت‌های فرهنگی و هنری از منظر زیرساختی و سخت‌افزاری در استان فارس بسیار چشمگیر بوده است.
صابر سهرابی افزود: اداره کل ارشاد فارس عملکرد 40 ساله خود را در جشن انقلاب با شعار ' افتخار به گذشته و امید به آینده' تبیین کرده است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: تعداد مجتمع ‌های فرهنگی و هنری در سال 57 در فارس هفت واحد بود که تا سال جاری به 42 مجتمع فرهنگی و هنری افزایش یافته است.
وی با اشاره به توسعه زیرساخت‌ها و سخت افزار‌های فرهنگی و هنری عنوان کرد: در بدو انقلاب تنها 2 نگارخانه در شیراز فعالیت می‌کرد در حالی که امروز تعداد نگارخانه‌ها به 85 عدد در فارس رسیده است.
سهرابی افزود: انجمن‌های فرهنگی و هنری که بازوان اداره کل ارشاد هستند، زاده سال‌های پس از انقلاب‌اند و پیش از آن وجود نداشته‌اند که هم‌اکنون در قالب 12 انجمن در رشته‌های گوناگون فعالیت می‌کنند.
دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس همچنین درباره تهیه و تولید آثار صوتی در این استان گفت: تا پیش از انقلاب هیچ مرکز تهیه و تولید آثار صوتی در فارس فعالیت نمی‌کرد که با توسعه این مراکز در سال‌های پس از انقلاب تعداد آن‌ها به 36 مرکز رسیده است.
وی ادامه داد: همین وضعیت درخصوص آموزشگاه‌های آزاد هنری نیز وجود داشت و امروزه 348 آموزشگاه آزاد هنری در سطح شهر‌های فارس مشغول خدمات‌رسانی هستند؛ افزون بر این 17 آموزشگاه آزاد سینمایی نیز طی 40 سال اخیر راه‌اندازی شده است که پیش از آن موجود نبود.
سهرابی با اشاره به فعالیت سینماها از پیش از انقلاب عنوان کرد: تا سال 1357 در شیراز 12 سالن سینما به اکران فیلم‌ها می‌پرداخت که این تعداد تا امروز با گسترش در دیگر شهر‌های فارس به 45 سالن سینما در کل استان رسیده است.
وی افزود: 23 شرکت سینمایی، 647 مرکز بازی‌های رایانه‌ای و 456 ویدیو کلوپ در چهار دهه اخیر در استان فارس راه‌اندازی شده است.
سهرابی با اشاره به اینکه تا سال 57 تدریس رشته‌های هنری در هنرستان‌ها و دانشگاه‌ها محدود به تهران بود، اعلام کرد: هم‌اکنون 2 هنرستان و 2 دانشگاه علمی و کاربردی فرهنگ و هنر در شیراز مشغول به فعالیت هستند؛ افزون بر این 12موسسه تک ‌منظوره هنری نیز در رشته‌های گوناگون هنری به هنرجویان آموزش می‌دهند.
مدیرکل ارشاد فارس همچنین به بهبود وضعیت زیرساختی هنر نمایش نیز طی چهار دهه اشاره کرد و ابراز داشت: تعداد سالن‌های نمایش تا سال 57 تنها 4 سالن بوده است؛ اما امروز 44 سالن تخصصی تئاتر در کل استان فارس وجود دارد و تعداد گروه‌های نمایشی نیز از 12 گروه ثبت‌شده در بدو انقلاب به 63 گروه ثبت شده رسیده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به گسترش صنعت چاپ و صنایع وابسته در استان اشاره کرد و بیان داشت: تا پیش از انقلاب 5 چاپخانه در شیراز فعالیت می‌کرد؛ اما امروز شاهد فعالیت 356 چاپخانه اعم از دیجیتال و افست هستیم.
سهرابی افزود: تعداد ناشران نیز از 8 ناشر به 156 ناشر رسیده است و نشریات، خبرگزاری ها نیز از یک عدد در سال 57 به 625 عدد تا به امروز رسیده است؛ بدین‌معنا هم‌اکنون در بسیاری از روستاهای فارس نیز هفته‌نامه یا نشریات در حوزه‌های مختلف چاپ می‌شود.
مدیرکل ارشاد فارس بیان کرد: 527 کانون آگهی و تبلیغات که پیش از این در فارس وجود نداشت، امروز در زمینه‌های گوناگون خدمات‌رسانی می‌کنند و 126 موسسه تک منظوره و چند منظوره فرهنگی نیز طی 40 سال راه‌اندازی شده است؛ همچنین 5 موسسه دیجیتال نیز دایر شده است.
وی درخصوص موسسات قرآنی نیز گفت: فعالیت در حوزه قرآنی، تا سال 57 محدود به آموزش‌های معمول در مدارس بود؛ اما با پیروزی انقلاب اسلامی 525 موسسه قرآنی در استان فارس راه‌اندازی شد که بسیاری از حافظان و قاریان قرآنی را آموزش داده و امروز سرآمد است.
سهرابی افزود: در این سال‌ها همچنین 85 انجمن ادبی ثبت شده است و 1328 کانون فرهنگی و هنری در مساجد فارس راه‌اندازی شده که به توسعه و گسترش فعالیت‌های هنری و اسلامی می‌پردازند.

** پس از انقلاب پیشرفت مطلوبی در حوزه وقف صورت گرفت
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس نیز در سخنانی در میزگرد ایرنا گفت: از 700 سال قبل که نخستین وقف نامه نوشته شد تا به امروز، در هر مقطع زمانی سخاوتمندانی در ایران زندگی می کرده اند اما پس از انقلاب اسلامی پیشرفت مطلوبی در بهره گیری از ظرفیت واقفان در رفع نیازهای جامعه صورت گرفته است.
حجت الاسلام سید عباس موسوی با تاکید بر اینکه انقلاب دستاوردهای زیادی داشته است که کتمان آن آسان نیست، گفت: پیش از انقلاب کتاب‌های قرآنی تنها در سطح مدارس وجود داشت؛ اما امروز قرآن‌پژوهی در مقاطع مختلف در کشور رواج دارد.
وی افزود: قاریان و قرآن پژوهان ایرانی در دنیا حرف اول را می‌زنند و ارگان‌های همچون ارتش که پیش از انقلاب با قرآن بیگانه بودند، امروز در بالاترین سطوح با قرآن خو گرفته‌اند.
موسوی عنوان کرد: در حوزه بهداشت و درمان تا پیش از انقلاب تنها بیمارستان‌های نمازی و خلیلی در شیراز در زمره موقوفات بوده‌اند و امروز موقوفاتی همچون درمانگاه پوستچی، درمانگاه امام رضا (ع) و درمانگاه آیت الله مطهری در حوزه سلامت به مردم شیراز و دیگر نقاط کشور خدمات رسانی می‌کنند و سالانه حدود 50 هزار نفر از امکانات درمانی این مراکز درمانی بهره‌مند می‌شوند.
وی ادامه داد: امروز مردم فارس در شیراز و در دیگر شهرستان‌ها از ظرفیت‌های اوقاف و موقوفه‌ها در زمینه‌های بهداشتی و درمانی استفاده می‌کنند.
مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان فارس همچنین به موقوفه سید اسماعیل دستغیب در شهرستان فسا با 15 میلیارد تومان بودجه برای پژوهش بیماری‌های کودکان اشاره کرد.
موسوی در ادامه به ایجاد مرکز اشتغال‌زایی زنان سرپرست خانوار در شیراز در ساختمانی 6 طبقه اشاره کرد که موقوفه هلن کاظمی و پدر ایشان محمدحسن کاظمی است.
وی افزود: در حوزه آموزش و پژوهش یکی از بزرگ‌ترین موقوفات بزرگ پس از انقلاب در کشور وقف 125 میلیارد تومان توسط محمدحسن کاظمی است.
مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان فارس در ادامه به وقف عبدالله معطری از روشندلان استان فارسی اشاره کرد که برای کمک به نابینایان فارس و ایران، هر ماه معادل سه کیلوگرم گوشت گوسفندی با استخوان برای انتفاع آنان وقف کرده است.
موسوی در ادامه به موقوفات در عرصه های علم و فناوری اشاره کرد و بیان داشت: وقفی برای تولید تجهیزات پزشکی توسط دکتر شهرام بلند پرواز از جراحان ارتوپد بیمارستان شهید چمران شیراز صورت گرفته است که برای تولید ایمپلنت با یک سوم قیمت در کشور صرف می‌شود و تولیدات آن در سال جاری 82 قطعه ایمپلنت بوده است که در سال آینده به 250 قطعه افزایش خواهد یافت.
وی خاطرنشان کرد: تا پایان امسال 260 واحد تجاری و مسکونی توسط بنیاد توسعه و اوقاف فارس در شیراز، لار، کازرون و لامرد به بهره‌برداری می‌رسد؛ همچنین 1000 واحد مسکونی، اداری، تجاری و نیز خدماتی در قالب 15 پروژه و مجموعاً 170 هزار متر مربع زیربنا در اراضی اوقافی شهر شیراز و منطقه معالی آباد در حال اجراست.
مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه استان فارس در ادامه به بازسازی بقاع متبرکه در استان فارس اشاره کرد که خدماتی همچون دسترسی به جاده، آب، برق، گاز، سرویس بهداشتی و گسترش صحن و فضای حرم را در بر می‌گیرد.
وی ساخت و تجهیز مساجد را به صورت سالیانه از پس از انقلاب و با مشارکت واقفین و خیرین حوزه خلیج فارس 30 تا 40 باب اعلام کرد.
موسوی در بخش دیگری از سخنان خود به اصلاحات ارضی در زمان پهلوی اشاره کرد و گفت: این اراضی با فتوای تاریخی امام خمینی (ره) پس از انقلاب، به وقف بازگشت و مجموعاً 12هزار و 500 موقوفه بعد از انقلاب به وقف برگشته است.

** نمایش کارآمدی نظام جمهوری اسلامی به جامعه بین المللی در مناسک حج
مدیرکل حج و زیارت استان فارس نیز در این میزگرد خبری اظهار داشت: خدمات این نهاد پس از انقلاب آغاز شده است و مهم‌ترین برنامه آن یعنی اعزام به حج در نشان‌ دادن کارآمدی نظام جمهوری اسلامی به جامعه به بین المللی موثر بوده است.
علیرضا زینلی افزود: در برنامه‌ریزی‌ها براساس تاکیدات امام (ره) و نیز راهبری‌های رهبر معظم،عزتمندی را در حج به دست آوردیم.
وی فعالیت‌های سازمان حج و زیارت را الگوی خوبی برای ایجاد وفاق و دوستی بین شیعه و سنی عنوان کرد و گفت: هیچ مراسمی همچون حج برای مسلمانان فرصت‌آفرینی نمی‌کند.
وی به برگزاری همایش های بزرگ سالانه حج در ورزشگاه دستغیب شیراز با حضور سه هزار نفر در هر همایش اشاره کرد.
وی افزود: برای بهبود وضعیت خدمات رسانی به زائران عتبات عالیات در فارس دفتر کنسولگری عراق راه‌اندازی شده است که به ویژه در اربعین به ارائه خدمت می‌پردازد.
زینلی اعلام کرد: در سه سال گذشته بیش از 342 هزار نفر در قالب کاروان‌های اربعین و کاروان های عادی از استان فارس به عراق اعزام شده اند.
این مقام مسئول گفت: قبل از انقلاب آمار استان فارس در اعزام به حج تمتع کمتر از 500 نفر بوده است و امروز به سالانه 4000 نفر رسیده است؛ همچنین پیش از انقلاب حج عمره نداشتیم اما امروز در استان فارس بیش از 40 هزار نفر به حج عمره می‌روند که امیدواریم با راه‌اندازی مجدد این کاروان ها بتوانیم در این زمینه به ارائه خدمات بپردازیم.

** دستاورد‌های مثبتی که در آمار نمی گنجند
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس هم در این میزگرد خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: در ‌مقایسه با پیش از انقلاب در حوزه فرهنگ دستاورد‌های مثبتی رخ داده است؛ هرچند کیفیت این برنامه‌ها، یعنی ایجاد نشاط در بین مردم را نمی‌توان درقالب آمار توصیف کرد.
روح الله منوچهری با بیان این که دستاوردهای انقلاب بر هیچ فردی پوشیده نیست، افزود: در اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس برنامه های متنوعی در حال انجام است؛ ازجمله تقدیر از مولفان، نویسندگان، خرید آثار فعالان عرصه کتاب برای حمایت از آنان، فعالیت‌های ترویجی کتابخوانی و نیز فعالیت های اعتباری برای تجهیز و گسترش و نوسازی کتابخانه‌.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس با بیان این که نخستین کتابخانه شیراز با عنوان کتابخانه ملی پارس در سال 1329 تاسیس شد، افزود: تا سال 57 تنها 34 کتابخانه در شیراز و مراکز شهرستان‌ها وجود داشت که این تعداد امروز به 234 کتابخانه رسیده است و طی این چهاردهه 157 کتابخانه عمومی نهادی و 43 کتابخانه عمومی مشارکتی به کتابخانه‌های استان افزوده شده است.
منوچهری خاطرنشان کرد: پیش از انقلاب زیربنای کتابخانه‌های عمومی 21هزار و 75 مترمربع در استان فارس بوده است که در دهه چهارم انقلاب به 52هزار و 172 مترمربع افزایش یافته است و هم‌اکنون 73هزار و 247 مترمربع فضای کتابخانه‌ای وجود دارد.
** 50 روستا در فارس صاحب کتابخانه عمومی شده‌اند
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس یکی دیگر از دستاورد‌های این اداره کل در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی را ایجاد محیط فرهنگی در دسترس برای روستاها عنوان کرد و اظهار داشت: پیش از انقلاب به این حوزه هیچ توجهی نشده بود؛ اما این مهم در انقلاب اسلامی مدنظر قرار گرفت و امروز 50 کتابخانه در روستاهای واجد شرایط استان فارس به خدمات‌رسانی می‌پردازند.
وی با اشاره به ایجاد بخش‌های ویژه در کتابخانه‌های عمومی گفت: بخش ویژه کودک به منظور ترویج فرهنگ مطالعه در دوران کودکی به عنوان یکی مهم‌ترین اهداف نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مدنظر قرار گرفت و امروز 135 بخش کودک مستقل در کتابخانه‌های عمومی وجود دارد و افزون بر این 3 کتابخانه نیز به شکل اختصاصی و با طراحی ویژه کودکان در شیراز به بهره‌برداری رسیده است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس با بیان اینکه اقشاری همچون نابینایان و ناشنوایان نیز در کتابخانه‌های عمومی کشور سهیم شده‌اند، اظهار داشت: پس از انقلاب به نیاز‌های گروه‌های مختلف توجه ویژه شده است و امروز کتابخانه نابینایان در کتباخانه عمومی رئیس اردکانی شیراز راه‌اندازی شده است و کتابخانه مشارکتی کودکان امید نیز در شهرستان ارسنجان مخصوص روشندلان است.
وی افزود: در کتابخانه عمومی محمد بهمن‌بیگی (بنیانگذار آموزش عشایری) شهر شیراز نیز که پارسال به بهره‌برداری رسید، بخش ویژه ناشنوایان طراحی شده است.
منوچهری در ادامه به راه‌اندازی کتابخانه‌های سیار نیز اشاره کرد و عنوان داشت: نخستین کتابخانه سیار استان فارس در شهرستان اقلید به نام شهید جواد جمالی در بهمن ماه 1396 به بهره‌برداری رسید. این کتابخانه به همت خانواده خیر کتابخانه‌ساز حاج حسین جمالی و با اهدای یک دستگاه خودرو و تجهیز آن توسط اداره کتابخانه‌های عمومی صورت گرفت.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس با اشاره به موضوع جلب مشارکت افراد حقیقی و حقوقی بیان داشت: پس از انقلاب 92 قطعه زمین و ساختمان در فارس به اداره کل کتابخانه‌ها اهدا شده است و خیرین در تاسیس کتابخانه‌ها و واگذاری حق انتفاع بسیار فعال بوده‌اند.
آنگونه که گذشت، رخدادهای حوزه فرهنگ استان فارس در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب انقلاب اسلامی نشانگر آغاز فصلی نو در این دیار است، فصلی که با تداوم همدلی و وحدت شکوفه های دیگری را ثمر خواهد داد.
7375/ 2027

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال