هنرمند استهبانی در جشنواره نمایش ارغون بهبهان، سوم شد

شیراز- ایرنا - روح الله سعادتمندنژاد هنرمند اهل استهبان فارس، مقام سوم بازیگری مرد را در جشنواره منطقه ای نمایش ارغون بهبهان خوزستان کسب کرد.

وی این مقام را به دلیل نقش آفربنی در نمایش «هزارشلاق» به کارگردانی جواد عاجلی بدست آورد.
روح الله سعادتمند، جمعه در این زمینه به ایرنا گفت: نمایش هزار شلاق به عنوان تنها نماینده استان فارس در سومین جشنواره منطقه ای ارغون بهبهان حضور داشت.
وی افزود: نمایش هزار شلاق با استفاده از آیین سنتی «چک چکو» به روی صحنه رفت.
آیین چک چکو به یاد قیام امام حسین(ع) در استهبان برگزار می شود به این صورت که دسته عزاداران با لباس های سیاه و شال های سبز در یک دایره حلقه می زنند و در این حلقه به فاصله یک قدم، حرکت می کنند و در دست هایشان چوب های کوچکی می گیرند.
سیاه پوشان چوب ها را به بالای سر می برند و بر هم می سایند که صدای چک چک چوب ها با صدای مرثیه خوان درهم می پیچد. آیین نمایشی چک چکو هر ساله در استهبان فارس در ظهر عاشورا بر پا می شود.
این آیین شکلی نمادین از اتفاقاتی است که پس از شهادت حضرت اباعبدالله الحسین رخ داد.
مردم استهبان معتقدند پس از شهادت امام حسین، لشکریان یزید به دستور شمر اسب هایشان رابر جنازه شهدای کربلا می تازند و این صدای چک چک یاد آور سم کوبی اسبان اشقیا بر بدن های مطهر اولیا است.
سومین جشنواره آیینی سنتی ارغون در 4 بخش با حضور هنرمندانی از استان های خوزستان،کهگیلویه و بویراحمد،هرمزگان، فارس و بوشهر 23 تا 26 دی 97 در بهبهان خوزستان برگزار شد.
استهبان در 160 کیلومتری شرق شیراز است.
1876/ 2027

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال