چراغ صنعت مبل رو به خاموشی می رود

شیراز- ایرنا- برخی تولیدکنندگان مبل کشور گفتند: با وجود نامگذاری امسال به نام سال حمایت از تولید داخلی، بعضی سوء مدیریت ها سبب شده است صنعت تولید مبل به تدریج رو به خاموشی برود.

این تولیدکنندگان در حاشیه برگزاری بیست و ششمین نمایشگاه تخصصی مبلمان منزل ودکوراسیون داخلی (فرش و لوستر) شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا معتقد بودند اگر برای نجات این صنعت اشتغال زا چاره ای اندیشیده نشود بسیاری از این واحدها به تعطیلی کشیده خواهند شد.
مدیر غرفه مبلیران که یکی از قدیمی ترین تولیدکنندگان مبل در کشور نیز هست گفت:اگر دولت از صنعت مبل کشور حمایت کند ما تولیدکنندگان امکان ساخت و صادر کردن مبل به بسیاری از کشورها حتی کشورهای اروپایی را نیز خواهیم داشت.
عظیم دمیرچی افزود:چنانچه مواد اولیه مانند چوب ، رنگ، ، پارچه ، فوم و اسفنج با قیمت مناسب و ثابت در اختیار تولیدکنندگان مبل کشور قرار گیرد توانایی تولید محصولاتی با کیفیت و قیمت بسیار مناسب خواهند داشت به گونه ای که حتی بازار اروپا را هم تسخیر کنند.
وی اظهار داشت:نوسانات اخیر بازار ارز موجب شده قیمت تمام شده کالاهای تولیدی ما تغییر کند و همین تغییر قیمت ها در دراز مدت موجب بی اعتمادی مشتریان خارجی و رویگردانی آنان از بازار ایران و وارد کردن مبلمان از سایر کشورها مانند چین، ترکیه ، مالزی و مصر شده است.
مدیر شرکت تولیدی ایران مبل نیز گفت:ما در شرکت خود بیشتر به دنبال مواد اولیه مرغوب تولید داخل بوده ایم و به ندرت از محصولات خارجی استفاده می کنیم.
غلام علی اصغری در مصاحبه با ایرنا افزود:هم اکنون پارچه های تولید داخل نسبت به نمونه های مشابه خارجی از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند به گونه ای که کارخانه های پارچه بافی یزد، شرکت های ترکیه ای را به زانو درآورده اند و این موضوع سبب افزایش کیفیت محصولات تولیدی ما نیز خواهد شد.
وی بیان کرد:حمایت از تولید ملی نباید فقط در حد شعار باشد و گفته شود ایرانی باید کالای ایرانی مصرف کند چرا که اشتغال به کار کارگر ایرانی منوط به حمایت از صنایع داخلی و این مهم نیازمند عزم ملی است.
مدیر غرفه گروه تولیدی چوبینه هم گفت:جایگاه تولید مبل های ایرانی در زمینه تولید مبل های سلطنتی و استیل در خاورمیانه بسیار مطلوب است اما در زمینه تولید مبل های راحتی به دلیل عدم دسترسی به ماشین آلات صنعتی پیشرفته و مواد اولیه مرغوب خارجی جایگاه مناسبی نداریم.
حسین رشوند افزود:پارچه متری 10 هزار تومان سال گذشته هم اکنون به متری 65 هزار تومان رسیده و همین گرانی افسارگسیخته مواد اولیه بیش از 40 درصد از کارخانه ها و کارگاه های تولید مبل را به تعطیلی کشانده و موجب بیکاری کارگران آن ها شده است.
وی به ایرنا گفت:در زمان حاضر واردات فوم با ارز نیما(سامانه ثبت ارزی) امکان پذیر نیست و این در حالی است که قیمت فوم به بیش از هفت برابر افزایش یافته ولی قیمت مبل در بازار حداکثر به دوبرابر افزایش یافته است که با این حال نیز به دلیل مشکلات اقتصادی موجود عموما مردم از خرید آن منصرف می شوند.
این تولیدکننده مبل با اشاره به حضورخود در بیشتر نمایشگاه های مبلمان استان های کشور افزود:وجود بعضی جریان های مافیایی ولابی گری ها در زمینه اخذ مجوز برگزاری نمایشگاه توسط تعداد معدودی شرکت موجب شده تا این شرکت ها خود به عنوان یک واسطه از این طریق مبالغ هنگفتی به جیب بزنند و همین موضوع هزینه های حضور تولیدکنندگان را در این نمایشگاه ها به شدت افزایش می دهد.
مدیر شرکت ایده آل مبل ملایر هم با اشاره به ثبت ملی مبل ملایر و انتخاب این شهر به عنوان پایتخت مبل ایران گفت:مبل ایران هم اکنون در منطقه دارای بازار بسیار خوبی است اما افزایش حداقل سه برابری مواد اولیه و نوسانات بازار ارز به این جایگاه لطمه زیادی وارد کرده است.
محمد مهدوی افزود:با توجه به تنفس ده ساله جنگل های ایران عموم چوب مصرفی کارخانه های تولید مبل می بایست از خارج از کشور وارد شود و افزایش نرخ ارز های خارجی واحدهای تولیدی را با مشکلات جدی مواجه کرده است.
وی ادامه داد:اگر دولت با تمهیداتی نسبت به اختصاص ارز دولتی برای واردات چوب و مواد اولیه تولید مبل اقدام می کرد خودبه خود می توانست کاهش چشمگیر و ثبات قیمت این محصولات و بالطبع صادرات و ارزآوری آن را برای کشور به ارمغان بیاورد.
بیست و ششمین نمایشگاه تخصصی مبلمان منزل و دکوراسیون داخلی (فرش و لوستر) از 18 دی آغاز شده و تا 22 این ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی استان فارس در شهرک گلستان شیراز دائر است.
7379 /1876

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال