معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

کاهش سزارین و استقبال از زایمان طبیعی در فارس امید بخش است

شیراز - ایرنا - معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: با ارائه بسته های خدمات زایمان رایگان در قالب طرح تحول سلامت روند کاهشی سزارین به ویژه در زایمان اولی ها رو به جلو و امید بخش است.

دکتر عبدالخالق کشاورزی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:سزارین در استان فارس و در سال 92 به میزان 64.75 درصد در کل زایمان ها رسیده بود که آماری قابل توجه در کشور بود اما با تمهیدات در نظر گرفته شده و ارائه بسته های خدمات زایمان در قالب طرح تحول سلامت در شش ماهه اول 97 سزارین به میزان 57 درصد رسید که بیانگر 7.75 درصد کاهش است.
وی اضافه کرد : میزان سزارین بار اول در زایمان اولی ها از 33 درصد کل زایمان ها در سال یاد شده به 26.7 درصد در سال جاری( 97 ) رسیده که این نیز بیانگر 6.3 درصد کاهش است.
رئیس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این زمینه گفت:برگزاری کارگاه های آموزشی برای گیرندگان خدمات زایمان طبیعی، افزایش آگاهی مادران باردار در باره خطرات سزارین و تلاش برای فرهنگ سازی و ترویج زایمان طبیعی موجب شده تا استقبال از زایمان طبیعی در بانوان بیشتر شود.
ثریا شفعیی با تاکید بر اینکه استقبال از زایمان طبیعی و کاهش سزارین همچنان نیاز به فرهنگ سازی دارد اضافه کرد: تمهیداتی فراهم شده که در مطب‌های متخصصان زنان و ماماها کلاس‌هایی برای مادران باردار و آمادگی آنها برای انجام زایمان طبیعی برگزار شود.
رئیس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بر شمردن عوارض سزارین افزود: خونریزی و بستری طولانی مدت، افزایش مدت شیردهی و چسبندگی رحم به ویژه در زایمان‌های بعدی از عوارض سزارین است که بانوان باید نسبت به آن آگاه باشند، اگر شرایط ایجاب کند که مادر سزارین شود این را متخصصان تشخیص می دهند.
شفیعی همچنین گفت: برای خوشایندسازی حال مادران در بیمارستان‌ها واحدهای تخصصی تحت عنوان اتاق‌های تک نفره پیش‌بینی شده که مادر احساس راحتی پیش و پس از زایمان داشته باشد.
وی بیان کرد: با اجرای بسته های خدماتی زایمان طبیعی بانوان می توانند در کنار همسر خود و در محیطی توام با آرامش زایمان طبیعی انجام دهند و در واقع این امر احساس آرامش بیشتری به مادر می دهد تا در محیطی آرام تر زایمان داشته باشند.
6113 /1876

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال