کتاب سالمندی در ادب پارسی منتشر شد

شیراز - ایرنا - کتاب سالمندی در ادب پارسی نوشته دکتر سید منصور کشفی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تبیین فرایند سالمندی و فرزانگی و کاوشگری در افسردگی و بیماری منتشر شد.

به گزارش ایرنا ، این کتاب به شماره 2072521 کتابخانه ملی ثبت شده و همسایه آن را منتشر کرده و موضوع سالمندی در ادبیات را با تاکید بر فرهنگ خانواده های ایرانی به بحث گذاشته است.
نویسنده در مقدمه این کتاب نوشته است: در سالهای اخیر، تغییر بافت جمعیتی در اقصی نقاط جهان، باعث شده تا در درازی عمر، قسمت پایانی آن بیشتر به چشم آید و مورد توجه قرار گیرد.
کشفی افزوده است: این نوشتار که حاصل چند سال تدریس مداوم بیماری های سالمندی و تحقیقات گسترده در ادب پارسی است، بر آن است تا هر چند مختصر، حکایت پایانی سوختن شمع زندگی را به بیان نشیند و اتفاقاتی را که در بخش آخر حیات رخ می دهد از زبان حکیمان، پزشکان و ادیبان به تصویر کشد.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفته است: هر چند که چنین نگاهی به دوران سالخوردگی قدری تازه و بدیع به نظر می رسد اما بدون شک با کاستی هایی نیز توام خواهد بود که به یقین از نگاه تیزبین و نکته سنج خوانندگان به دور نمی ماند و تذکر صادقانه دراین مورد موجب امتنان خواهد بود.
در ادامه مقدمه این کتاب آمده است: پیرشدن جمعیت روبه افزایش است به طوری که پیش بینی می شود در فاصله 20 ساله 1385 تا 1405 به میانه سنی جمعیت کشور، 10 سال افزوده شود. در سال 1385، بیش از 5 میلیون نفر 60 ساله و بالاتر در کشور وجود داشته است که 7.3 درصد کل جمعیت کشور را شامل می شوند. طی یک دوره 10 ساله از سال 1375 تا 1385 جمعیت سالمندان شهری حدود 1.5 برابر شده است از حدود 2.25 به 3.28 میلیون نفر و طی همین دوره تعداد سالمندان مناطق روستایی آهنگ افزایشی کندتری داشته و از حدود 1.73 میلیون نفر در سال 1375 به 1.84 میلیون نفر در سال 1385 رسیده است.
کشفی نوشته است: سالمندان، بیشترین مصرف کنندگان خدمات بهداشتی درمانی در یک کشورهستند و روز به روز به میزان تقاضای بهداشتی درمانی آنها افزوده می شود.مسائل بهداشتی سالمندان از مسائل جوانان و میانسالان، کاملا متفاوت است و هزینه های درمانی آنها نیز، دو برابر جوانان است.
وی بیان کرده: زندگی سالخوردگان در محیط اجتماعی متفاوتی سپری می شود. بازنشستگی اجباری می تواند احساسات منفی که باعث ایجاد مشکلات جسمی و روانی می شود، در پی داشته باشد. کم شدن عزت نفس و ارزش اجتماعی فرد نیز، از عوامل زمینه ساز بروز اختلالات روانی در سالمندان به شمار می رود.
این کتاب همچنین به برخی بیماری های جسمی و روحی سالمندان و میانسالان پرداخته و آن را آغازگر اختلالات گوناگون در این گروه سنی دانسته است به گونه ای که با شروع بیماری ها و گسترش آنها، به تدریج، این افراد زمین گیر و از انجام فعالیت های روزمره خود عاجز می شوند از این رو بر مراقبت های خاص جسمی و روحی برای سالمندان و میانسالان تاکید کرده است.
اشاره ای به مزمن شدن امراض بدنی که باعث ایجاد اختلالات روانی در سالمندان و میانسالان می شود در این کتاب تبیین و عنوان شده که این امراض اگر مورد توجه قرار نگیرد به مرور افراد سالخورده را در سیکل معیوبی گرفتار می کند.
کتاب یاد شده راهکارهایی برای کاهش اثرات بیماری ها در سالمندی و میان سالی با توجه به فرهنگ غنی ایرانی و پارسی و انسجام خانواده های ایرانی ارائه داده است.
6113 /1876

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال