سوسک طوقه خوار علت سقوط درختان خیابان قصردشت اعلام شد

شیراز-ایرنا- شهردار منطقه یک شیراز گفت: تعدادی از درختان خیابان قصردشت شیراز دچار نوعی آفت مسری بنام سوسک طوقه خوار شده اند که این آفت منجر به پوکی و سقوط درختان می شود.

حمیدرضا اسماعیلی، یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سوسک طوقه خوار در فصولی مانند مرداد و شهریور به درختان هجوم می آورد، داخل تنه درختان تخمگذاری می کند و به سرعت بر تعداد آنها افزوده می شود.
وی ادامه داد: در بعضی موارد آفت کش به تنهایی راه مقابله با این آفت نیست چون این سوسک ها سریع محل را ترک کرده و به درختان مجاور منتقل می شوند.
وی اضافه کرد: سرعت تکثیر این آفت زیاد است به گونه ای که در مدت زمانی کوتاه می تواند به تعداد زیادی درخت در یک منطقه آسیب وارد کند.
اسماعیلی با اشاره به اینکه این سوسک از تنه درختان تغذیه می کند و باعث خالی و پوک شدن آنها می شود، گفت: این آفت ظرف مدت چند ماه می تواند منجر به نابودی و حتی سقوط درختان شود.
شهردار منطقه یک شیراز با اشاره به اینکه سرعت انتشار این آفت در درختان چنار و نارون بیشتر است، افزود: متاسفانه اکنون بعضی از درختان خیابان قصردشت به این آفت دچار شده اند و یکی از این درختان در هفتم آبان ماه جاری مقابل بیمارستان فرهمند بر روی یک زن سقوط کرد و موجب آسیب دیده گی شدید وی شد.
وی اظهار داشت: براساس نظر گیاه پزشکان ،درختانی که به این آفت دچار می شوند را باید سریعا قطع کرد تا از سرایت این بیماری به درختان دیگر جلوگیری شود.

** 18درخت خیابان قصردشت مبتلا به سوسک طوقه خوار
شهردار منطقه یک شیراز بیان کرد: به سبب اقدامات پیشگیرانه عوامل شهرداری شیراز از حدود 400 درخت موجود در خیابان قصردشت تنها 18درخت به این آفت دچار شده اند و یازدهم آبان ماه جاری چهار درخت قطع شده تا از سرایت آفت و یا سقوط آنها جلوگیری شود.
اسماعیلی گفت: بعضی افراد غیرمتخصص در شبکه های مجازی اعلام کرده اند که شهرداری تعدادی از درختان خیابان قصردشت را قطع کرده در صورتی که این اقدام با نظر گیاه پزشکان و برای حفظ درختان دیگر، باغ های قصردشت و حتی حفظ جان شهروندان صورت گرفته است.
شهردار منطقه یک شیراز بیان کرد: متولیان شبکه های مجازی توجه داشته باشند که قبل از انتشار اخبار اینچنینی علت آن را از دستگاه های متولی سوال کنند و در فضای مجازی قضاوت نادرست نکنند.
وی گفت: درخت موجودی زنده است که نیاز به رسیدگی دارد و ممکن است به بیماری و آفت دچار شود که بعضی از آنها قابل رفع و برخی دیگر غیر قابل رفع است و برای جلوگیری از انتشار آفت ناگزیر باید درخت قطع شود.
اسماعیلی افزود: شهرداری شیراز برای هر درخت موجود در این شهر میلیون ها تومان هزینه نگهداری پرداخت کرده و به هیچ روی تمایلی به قطع حتی یک درخت ندارد و اگر این اقدام در منطقه ای رخ می دهد بدون تردید دلیل قانع کننده ای برای این کار وجود دارد.
هفتم آبان ماه جاری، سقوط یک درخت بر روی زنی جوان در خیابان قصردشت شیراز باعث مصدومیت شدید وی شد که به گفته رئیس اورژانس فارس این زن هم اکنون در بخش مراقبت های ویژه تحت نظر است و وضعیت مطلوبی ندارد.
9873 /6118

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال