مدیر توسعه منطقه ای ایدرو:

ظرفیت های صنعتی مناطق مختلف کشور بررسی می شود

شیراز- ایرنا- مدیر توسعه منطقه ای سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) گفت: با هدف اجرای طرح های منطقه ای، جلب مشارکت سرمایه گذاران در مناطق کمتر توسعه یافته و مشارکت در زمینه توسعه صنعتی، ظرفیت های صنعتی موجود در نقاط مختلف کشور بررسی می شود.

روابط عمومی شرکت شهرک های صنعتی استان فارس در گزارش روز چهارشنبه خود از قول هوشنگ فرجی در بازدید از ظرفیت ها و توانمندی های خوشه فرش دستباف فارس افزود: این بازدید نیز در چارچوب اهداف یاد شده صورت گرفته است.
وی، با اشاره به ظرفیت های خوشه های کسب و کار کشور اظهار داشت: یکی از وظایف این سازمان ایجاد همگرایی، شناسایی و رفع حلقه های مفقوده در این خوشه ها با هدف حفظ و توسعه اشتغال است.
فرجی ادامه داد: راهبرد اصلی این سازمان مبتنی بر تنظیم نقشه راه و تدوین مدل‌های توسعه صنعتی منطقه‌ای در کشور بر اساس مزیت‌های منطقه‌ای و برنامه‌ریزی آینده ‌نگرانه در این زمینه است.
مدیر توسعه منطقه ای سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: لازمه طراحی و تدوین برنامه های توسعه ای کشور، شناخت و بررسی فناوری و بازارهای جهانی است.
فرجی افزود: این سازمان با هدف شناخت جهت گیری های جهانی، توسعه فناوری در صنایع هدف خود و بهره گیری مناسب از آن در سیاستگذاری ها، طراحی و تدوین برنامه های توسعه ای و شکل دهی به مشارکت های بین المللی، می کوشد روندهای توسعه فناوری و کسب و کارهای مبتنی بر آن را رصد و نتایج بررسی ها را مستند کند.
وی، با تاکید بر اینکه نگرش و هدفگذاری سازمان گسترش صنایع در اجرای فعالیت ها و برنامه ها حمایتی است، بیان داشت: همچنین این سازمان استفاده از مشارکت، ظرفیت های بخش خصوصی و فعال کردن آنها را در اولویت امور خود قرار داده است.

** فارس سومین صادر کننده فرش دستباف کشور
مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان فارس هم در این بازدید گفت: 17درصد از صادرات فرش دستباف کشور متعلق به این استان است و 68میلیون دلار فرش دستباف سال 96 از فارس به خارج صادر شد.
احد فتوحی افزود: فارس در سال گذشته ار نظر وزن فرش صادر شده مقام نخست و به لحاظ ارزشی، عنوان سوم صادرات کشور را به خود اختصاص داد.
وی، با اشاره به جایگاه سوم استان فارس در تولید فرش دستباف، اظهار داشت: این استان با بیش از 70 هزار بافنده فرش دستباف و نیز بافت افزون بر 340 هزار متر مربع انواع دست بافته ها از قطب های اصلی فرش دستباف کشور محسوب می شود.
مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی فارس ادامه داد: این شرکت با ایجاد و راه اندازی خوشه و کنسرسیوم فرش فارس از فرش دستباف این استان حمایت کرده و می کند و تقویت بازارهای صادراتی از مهمترین برنامه های ما در خوشه و کنسرسیوم فرش است.
فتوحی بیان کرد: ظرف سه سال گذشته، شرکت شهرک‌های صنعتی فارس، با اختصاص یارانه و مشوق‌ها، از حضور اعضای کنسرسیوم فرش فارس در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی حمایت و شرایط لازم را برای عرضه مناسب دست بافته‌های تولیدی این استان در بازارهای صادراتی و داخلی فراهم کرده است.
او گفت: با توجه به بازار مناسب چین برای فرش دستباف‌ و شاخص بودن فرش فارس در جهان، در اسفند سال 96 با حمایت سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران، پاویون اختصاصی و مرکز فروش دائمی عرضه محصولات خوشه ها و کنسرسیوم های صادراتی فرش در شهر شانگهای چین راه اندازی شد.
به گفته فتوحی، این موضوع فرصت مناسبی برای ارایه توانمندی‌های خوشه فرش فارس در سطح بین‌المللی فراهم خواهد کرد.
وی، با اشاره به فعالیت های انجام شده در خوشه فرش فارس افزود: با ایجاد و راه‌اندازی مرکز تحقیق، توسعه و تولید فرش و گبه ارگانیک، ایجاد مرکز احیا و مستندسازی نقوش در خوشه فرش فارس و فعالیت این مراکز برای نخستین بار در کشور، شاهد تحول‌ مناسبی در زمینه فرش دستباف بوده ایم.
فتوحی همچنین خواستار حمایت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) برای ارتقای تولید و صادرات فرش دستباف شد و بیان داشت: این سازمان می تواند برای ایجاد صنایع جانبی فرش دستباف و حمایت از برنامه های توسعه بازار نظیر تشکیل هلدینگ فرش ایران، اقدامات موثری انجام دهد.
شرکت هلدینگ، یک شرکت سهامی است که خود شرکت های زیر مجموعه دیگری دارد و کنترل شرکت‌های زیر مجموعه مستقیما زیر نظر مدیران و هیات مدیره شرکت اصلی است. شرکت هلدینگ با خریدن بخش عمده‌ای از سهام شرکتی دیگر می‌تواند در آن شرکت حق رای داشته باشد. در واقع یک شرکت هلدینگ شرکتی است که صاحب سهام مهم شرکت ها و بنگاه های تجاری دیگر است.
6122 /6118

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال