فارس در سوگ درگذشت آیت الله حدائق عزادار است

شیراز- ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، استاندار و تولیت آستان مقدس حضرت شاهچراغ (ع) با صدور اطلاعیه مشترکی ضمن تسلیت درگذشت آیت الله شیخ محمدرضا حدائق عالم دینی، روز شنبه 23 تیرماه جاری را به همین مناسبت به عنوان عزای عمومی در استان اعلام کردند.

این عالم دینی روز چهارشنبه به دلیل کهولت سن و ایست قلبی درگذشت.
در نسخه ای از این اطلاعیه که روز پنجشنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، از آیت الله حدائق به عنوان عبد صالح خدا، عالم عامل و فقیه عالیقدر یاد شده و آمده است: به منظور تجلیل از مقام شامخ این روحانی جلیل القدر که چندین دهه تلاش وافر و زائدالوصف ایشان در ترویج مکتب حقه جعفری و تربیت طلاب فاضل و گرانقدر موجب رشد و ارتقای سطح حوزه های علمیه شد، روز شنبه 23 تیرماه جاری را به عنوان عزای عمومی در استان فارس اعلام می کنیم تا بلکه بتوان گوشه ای از زحمات و مرارت های این شیخ العلماء را قدردانی نماییم.
مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه فارس نیز در پیام تسلیتی به همین مناسبت اعلام کرد که مدارس علمیه این استان برای برگزاری مراسم‌های تشییع و ترحیم آن عالم ربانی به‌مدت سه روز تعطیل می‌شوند.
** پیام های تسلیت مسئولان و شخصیت ها
مسئولان، شخصیت ها و نهادهای مختلف استان فارس و کشور با صدور پیام های جداگانه ای درگذشت آیت‌الله شیخ محمدرضا حدائق رئیس حوزه علمیه منصوریه شیراز را به پیشگاه مقدس امام زمان (عج)، مقام معظم رهبری، مراجع و علما، عموم مردم و خانواده این عالم فقید به ویژه حجت الاسلام و المسلمین علیرضا حدائق فرزند آن مرحوم و مدیرعامل بنیاد مهدویت استان فارس تسلیت گفتند.
در بخشی از پیام آیت الله لطف الله دژکام تسلیت نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز به همین مناسبت آمده است: آیت الله حدائق که در مدت تحصیل و دوران طلبگی در محضر بزرگان دین و حضرات آیات عظامی همچون آقایان بروجردی، امام راحل، شیخ بهاء‌الدین محلاتی و سید نورالدین حسینی الهاشمی کسب فیض کرد، در تمامی دوران و مراحل زندگانی خود طلبگی را مشی خود قرار داده و در راه روشنگری آحاد مردم و بیش از نیم قرن تربیت شاگردان و طلاب فاضل مکتب امام جعفر الصادق (ع) متحمل مرارتهای فراوانی شد.
استاندار فارس نیز در پیام تسلیتی درگذشت آیت الله محمدرضا حدائق دبیر سابق جامعه روحانیت شیراز را تسلیت گفت. در پیام اسماعیل تبادار آمده است: ارتحال عالم ربانی، مجاهد وارسته و هدایت گر روشن ضمیر حضرت آیت الله شیخ محمدرضا حدائق که عمر گرانبهای خود را صرف تهذیب نفس، خدمت به دین و ترویج فرهنگ اسلامی نموده، موجب تاثر و تالم فراوان شد.
آیت الله سید علی اصغر دستغیب تولیت آستان مقدس حضرت شاهچراغ (ع) نیز در پیام تسلیتی نوشت: مواعظ و نصائح توام با تواضع آن عالم متقی و معلم اخلاق بر دل ها می نشست و نفوس مستعد را جذب می نمود، چه بسیار افرادی از عام و خاص که تحت تعلیم و تربیت ایشان به مدارج عالی علم وتقوا نائل شدند.
سردار سرتیپ پاسدار غلامحسین غیب‌پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز در پیام تسلیتی با تجلیل از خدمات آیت الله حدائق در حوزه های دینی، سیاسی و اجتماعی نوشت: آن عالم فرزانه در اطلاعت و پیروی از ولی فقیه زمان خود لحظه‌ای غفلت نکرد و تا آخرین لحظات عمر گران‌بهای خود براین باور قلبی باقی ماند.
در پیام تسلیت جامعه روحانیت شیراز نیز آمده است: آیت الله حدائق شخصیت ارزشمندی بود که عمر شریف خود را در کسب معارف اسلامی و خدمت به جامعه اسلامی مصروف و سالیان متمادی در جایگاه دبیری جامعه روحانیت شیراز و امامت جماعت مساجد مختلف به تبلیغ معارف اهل بیت(ع) پرداخت و با تدریس در حوزه علمیه، علما و طلاب بزرگواری را تربیت نمود و همچنین در روستاهای محروم فارس و اطراف شیراز با همت مردم و دعوت نیکوکاران خیر به احداث ده‌ها مسجد، حسینیه و مدرسه همت گماردند و آثار ارزشمند فراوانی در مناطق محروم و بی بضاعت از ایشان باقی مانده است.
حجت الاسلام و المسلمین علی شیخ موحد مدیر حوزه علمیه خواهران استان فارس نیز در پیام تسلیتی اعلام کرد: درگذشت آیت الله حدائق برای شیراز ثلمه ای جبران ناشدنی بود. وجود فرزندی شایسته همانند حجت الاسلام والمسلمین علیرضا حدائق برای آن مرد بزرگ، عمل صالح باقی است.
اعضای شورای اسلامی شهر شیراز نیز در پیام تسلیتی خطاب به حجت الاسلام و المسلمین علیرضا حدائق رئیس مدرسه علمیه منصوریه اعلام کردند: درگذشت حضرت آیت الله حدائق از عالمان و مدرسان حوزه های علمیه که سال های متمادی از عمر خود را در تدریس و تبلیغ در حوزه های علمیه سپری کردند و مورد توجه عام و خاص بودند را به جنابعالی، جامعه روحانیت شیراز و بیت مکرم تسلیت عرض می کنیم.
**برنامه وداع و تشییع
بنا بر اعلام بیت مرحوم آیت الله حدائق، آیین وداع با پیکر این عالم دینی پنجشنبه همزمان با نماز مغرب و عشاء در مسجد النبی(ص) واقع در خیابان قاآنی شمالی (نو) شیرازبرگزار می شود.
همچنین زمان مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت‌الله حدائق که در سال‌های 60 تا 82 به عنوان امام جمعه موقت شیراز فعالیت داشت، نیز ساعت 9:30 صبح روز جمعه 22 تیرماه جاری اعلام شده است.
این آیین از چهار راه شاهزاده قاسم شیراز آغاز می شود و به سمت حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) ادامه می یابد.
پیکر این عالم فقید پس از اقامه نماز میت در این حرم مطهر به خاک سپرده می شود.
آیت‌الله شیخ محمدرضا حدائق از علمای شهر شیراز و رئیس حوزه علمیه منصوریه بود که روز چهارشنبه براثر کهولت سن و ایست قلبی درگذشت.
وی فرزند آیت الله شیخ ابوالحسن حدائق بود که سال 1305 هجری شمسی در شیراز دیده به جهان گشود و در خانواده ای مذهبی که علم و فضیلت در آن پررنگ بود پرورش یافت.
این عالم دینی علاوه بر پدر خویش از محضر دانشمندان و علمای دیگری همچون حضرات آیات سید نورالدین حسینی الهاشمی، شیخ بهاء‌الدین محلاتی، شیخ علی آقا یقطین، سید محمود علوی، شیخ محمود شریعت زرقانی در رشته‌های مختلف علمی به ویژه علم فقه و اصول، اخلاق و تفسیر کسب علم کرد و به مراتب علمی و مقام رفیع اجتهاد نائل شد.
وی برای بهره‌مندی هر چه بیشتر و بهتر پس از درک مختصر علما بزرگ شیراز به سرزمین مقدس قم هجرت کرد و در جلسات درس خارج مرحوم حضرت آیت‌الله بروجردی، امام خمینی(ره)، سید محمدرضا گلپایگانی، بهره برد و پس از بهره‌مندی از محضر بزرگان علمی در قم به شیراز بازگشت و منشا خدمات علمی و مذهبی به مردم این دیار شد.
7375/ 2027

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال