استاندار فارس:

خام فروشی معادن، مانع تبدیل شدن ارزش افزوده به سرمایه است

شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: عمده ترین مشکلات فراروی این استان در حوزه های مختلف و از جمله معادن، خام فروشی و نبود امکانات فرآوری است و این مسایل مانعی برای تبدیل شدن ارزش افزوده به سرمایه است.

به گزارش ایرنا اسماعیل تبادار، پنجشنبه در پنجمین نشست شورای معادن استان فارس در شیراز افزود: کاهش خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده، راهکار بهره وری از سرمایه های معدنی است.
وی بیان داشت: اگر چه فعالیت هایی هم که در حوزه معادن فارس صورت گرفته نباید نادیده گرفت اما با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های این معادن، استفاده کامل نکردن از این ظرفیت ها به ویژه در زمینه کاهش خام فروشی و عدم استفاده بهینه از ارزش افزوده، به عنوان ضعف محسوب می شود.
استاندار فارس، وجود گنبدهای نمکی برای تولید کربنات سدیم، بهره گیری از آهک، سنگ تزیینی و ذخایر غنی دولومیت در جنوب این استان را از جمله ظرفیت های معدنی فارس دانست که باید بیش از گذشته به استفاده از ارزش افزوده آنها پرداخته شود.
تبادار ادامه داد: باید هر یک از این معادن با رسیدن به مرحله نهایی اکتشاف، به عنوان سرمایه معرفی شود تا امکان انجام مراحل بعدی مربوط به چگونگی بهره وری، ایجاد ارزش افزوده و یا حتی خام فروشی در مقیاس های حداقلی، فراهم شود.
استاندار فارس تاکید کرد: بهره وری و ارزش افزوده معادن استان فارس، باید در همین استان به کار گرفته شود.
وی افزود: بیش از 90 درصد خاک نسوز کشور در استان فارس استخراج می‌ شود اما صنایع این استان کمترین سهم را از این محصول دارند.
تبادار بیان داشت: باید تهیه نقشه راه شورای معادن استان فارس در دستور کار این نهاد قرار گیرد و سیاست کاری شورای معادن فارس حتما بر اساس نقشه راه باشد.
وی گفت: در این نقشه راه باید اموری از جمله فرآوری، چگونگی بهره گیری، ایجاد ارزش افزوده و همه مولفه هایی که برای پیشبرد کارها در حوزه معدنی ضرورت دارد، در دستور کار قرار گیرد.
6122/ 6118

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال