مدیرکل کارفارس:

افزایش دستمزد کارگران بیش از تورم است

شیراز- ایرنا- مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: افزایش دستمزد کارگران در دولت تدبیر و امید بیش از نرخ تورم بوده است.

به گزارش دریافتی دوشنبه ایرنا از روابط عمومی این اداره کل، سهراب مختاری با اشاره به ابلاغ بخشنامه دستمزد سال 97 کارگران مشمول قانون کار افزود: بر اساس این بخشنامه، دستمزد روزانه کارگران 370 هزار و 423 ریال تعیین شده که حقوق ماهیانه کارگران را از 960 هزار تومان سال گذشته به حداقل یک میلیون و 150 هزار تومان افزایش می دهد.
وی ادامه داد: همچنین از ابتدای امسال سایر سطوح مزدی نیز روزانه 10 و چهار دهم درصد دستمزد ثابت یا دستمزد مبنا موضوع ماده 36 قانون کار به اضافه روزانه 28 هزار و 208 ریال نسبت به آخرین مزد در سال 96 افزایش می یابد.
او اظهار کرد: همچنین کمک هزینه اقلام مصرف خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه ای موضوع تبصره سه ماده 36 قانون کار بابت هر کارگر اعم از متاهل و مجرد ماهانه یک میلیون و 100 هزار ریال است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس گفت: نظام دستمزدی در ایران و جهان یک بحث گسترده است و این بحث همیشه با چالش های فراوان رو به رو بوده و حداقل دستمزد فقط بخشی از این ماجرا را دربرمی گیرد.
مختاری افزود: امسال دولت کوشید با مشارکت جدی شرکای اجتماعی خود و با توجه به 2 معیار اصلی تعیین حداقل دستمزد سالانه یعنی میزان تورم رسمی و تامین حداقل معیشت زندگی آبرومندانه، دستمزد دریافتی کارگران را تعیین کند.
وی بیان کرد: به رغم مواجهه کارگران با مشکلات زیاد معیشتی، باید پذیرفت که اگر تمام بار کاهش شکاف مشکلات با حداقل دستمزد بر عهده کارفرما و از طریق افزایش دستمزد باشد، در آینده به مشکلات جدی تر و مهم تری منجر خواهد شد و ممکن است برخی واحدهای تولیدی و خدماتی قادر به ادامه فعالیت نباشند که این امر مشکلات اقتصادی کارگران بیکار شده را بیشتر می کند.
او ادامه داد: بنابراین، مساله مهمتر از تعیین حداقل دستمزد این است که آیا بنگاه های اقتصادی می توانند با این وضعیت به فعالیت خود ادامه دهند یا خیر که دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نظر دارد در قالب یکی از برنامه های محدود کردن فقر مطلق در جامعه، تامین بخشی از رفاه اجتماعی مد نظر کارگران و خانواده های آنها را از روی دوش کارفرمایان بردارد.
وی گفت: قطعا کارفرمایان در کنار رفاه خانواده خودشان به رفاه کارگران و خانواده آنها نیز می اندیشند و دولت هم می کوشد تا در کنار کارفرمایان سطح معیشت کارگران را ارتقا دهد.
مختاری بر لزوم شریک کردن کارگران در سرنوشت مادی و معنوی کارگاه های تولیدی نیز تاکید کرد و افزود: در صورت تحقق این مهم قادر خواهیم بود با کمک کارگران و کارفرمایان، سطح بهره وری را در جهت افزایش کیفیت کالا و کاهش قیمت تمام شده آن در استان بالاتر ببریم.
6122 /1876

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال