هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

چهارشنبه سوری ظرفیتی برای همگرایی

روزنامه طلوع از نشریات استان فارس در شماره 2196 یادداشتی با عنوان 'جشن پیوند مهر و دوستی ایرانیان؛ چهارشنبه سوری ظرفیتی برای همگرایی' منتشر کرده است.

در این یادداشت به قلم محمد مهدی جعفری زاده صاحب امتیاز و مدیرمسئول این روزنامه آمده است: برپایی آیین آرام، زیبا و شاد چهارشنبه سوری طی سال های بسیار طولانی در میان ایرانیان رواج داشته و همواره موجب همدلی، محبت، گرمی بخشی و هم افزایی بین مردم بوده است.
شوربختانه در دهه اخیر این جشن سرشار از آرامش و نشاط بنا بر عللی که باید مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار گیرد، مبدل به ایامی پر از اضطراب، دلهره، تشویش و ... شده است.
بی تردید چرخش کامل این آیین از دل چسبی و فرح انگیزی به هولناکی و تلخی، بی دلیل و بدون برنامه نبوده است که باید زوایای پنهان و آشکار آن بازگو و در معرض قضاوت افکار عمومی قرار گیرد.
برافراشتن آتشی مختصر و پریدن از روی آن و خواندن اشعاری که در دل آنها امیدواری و امیدافزایی موج می زد و آیین نشاط انگیز قاشق زنی که دوستی و همبستگی همسایه ها را دوچندان می کرد و همچنین هدیه آجیل و شیرینی اهالی محلات به یکدیگر و ... کجا ؟! و ترکاندن بمب هایی به نام ترقه و خودسوزی و دیگر اقداماتی که هم سلامتی جامعه را به مخاطره می اندازد و هم وحشت و سوختگی و بیماری و نقص عضو و ... را در پی دارد، کجا ؟!
نباید اجازه داد آیین هایی که دنیای مهر و مهرورزی را به جامعه هدیه می دهد، بنا بر باورهای غلط و بی ریشه و اساس برخی که جز غم و اندوه و گریه را موجه نمی دانند، دستخوش دگرگونی ها شود و غم و اندوه و ناله و فغان را جایگزین شادی و شور و نشاط کنند. چرا که گسترش خشونت، درگیری، تضاد و هم ستیزی نتیجه همین غم ستایی ها و ناله آفرینی ها است.
9873/2027

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال