نوید انتشار نخستین جلد دانشنامه استان در همایش فارس تاریخی

شیراز- ایرنا- نخستین همایش بین المللی تاریخی فرهنگی جنوب ایران (فارس تاریخی) روز چهارشنبه در شیراز گشایش یافت، همایشی که در آن نوید انتشار نخستین جلد دانشنامه فارس در سال 97 داده شد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس روز چهارشنبه در آیین آغاز به کار همایش با بیان اینکه هویت ایرانی همه اقوام را حول خویش جمع کرده است، گفت: برای ملت‌ نامیده‌شدن هر مردمی برخورداری از شاخصه‌هایی همچون نژاد مشترک، زبان و مذهب ضروری است و ایران از تمام آنچه یک ملت می‌‌تواند داشته باشد، برخوردار است.
بهزاد مریدی با اشاره به پژوهش‌های صورت‌گرفته در چند سال اخیر درخصوص بررسی ژن‌های ایرانیان عنوان داشت: نتایج تحقیقات گوناگون بر واحد بودن خاستگاه ایرانیان صحه می‌گذارد و نشان می‌دهد همه ما از نژاد، مذهب و زبانی مشترک برخاسته‌ایم و بسیاری آداب ایران ریشه در یک مأوا دارند و نیز خاستگاه‌های گوناگونی همچون خاطرات جمعی مشترک ما را در کنار هم نگاه می‌دارد.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت انجام تحقیقات فارس‌پژوهی تأکید کرد.
** کمبود پژوهش‌های قابل استناد و معتبر درباره تاریخ فارس
دبیر علمی همایش فارس تاریخی نیز در این همایش با بیان اینکه تحقیق درباره ولایت‌های کهن ایران از برنامه‌های دیرین مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی است، گفت: پیشنهاد بررسی و تحقیق وسیع درباره تاریخ و فرهنگ ولایات و ایلات کهن ایران را به شادروان ایرج افشار نسبت داد.
سید صادق سجادی افزود: این پیشنهاد در چند کمیته تخصصی مورد مطالعه قرار گرفت و چندی بعد با تحقیق درباره تاریخ و فرهنگ آذربایجان آغاز شد.
وی همچنین به شکل‌گیری پژوهش‌هایی درباره کردستان اشاره کرد و عنوان داشت: تحقیق درباره فارس از سال‌ها پیش در دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی مطرح شد و این همایش به مثابه زمینه‌ای برای محققان فارس‌شناس یا کسانی به‌شمار می‌رود که در زمینه‌های مختلف تاریخ و فرهنگ و ادب این سرزمین کهن و مهم فعالیت کرده‌اند.
دبیر علمی همایش فارس تاریخی با انتقاد از کمبود پژوهش‌های قابل استناد و معتبر درباره تاریخ فارس گفت: با وجود اهمیت بی‌مانند این خطه در تاریخ سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در قیاس با بعضی سرزمین‌های کهن مثل خراسان، هنوز پژوهش‌هایی مهم صورت نگرفته است و این در حالی است که فارس موطن گویش‌های کهن ایرانی و گهواره نویسندگان طراز اول ایرانی است و به لحاظ سیاسی یکی از قلب‌های ایران به‌شمار می‌رود.
سجادی با بیان اینکه مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی آمادگی دارد تحقیقات فارس‌شناسی را جذب و منتشر کند، خاطرنشان کرد:مقالات بسیاری برای این همایش به دبیرخانه ارسال شد که این موضوع نشان‌دهنده علاقه‌مندی محققان به پژوهش درخصوص فارس است.
وی همچنین هدف از این همایش را بیدار کردن توانایی بالقوه پژوهشگران حوزه تاریخ خطه فارس عنوان کرد.
** نوید انتشار نخستین جلد دانشنامه فارس
دبیر اجرایی همایش بین‌المللی تاریخی‌فرهنگی جنوب ایران نیز طی سخنانی برگزاری همایش فارس تاریخی را پیرو تصمیم دایرةالمعارف بزرگ اسلامی درباره پژوهش درباره نقاط گوناگون ایران دانست.
مجید دهقانی خاطرنشان کرد این همایش از بهمن‌ماه 1395 کلید خورده است و مهلت ارسال چکیده و اصل مقالات تا 25 شهریور 96 ادامه یافت.
وی با اشاره به اینکه 300 مقاله به این همایش ارسال شده است، گفت: از این تعداد 85 مقاله پذیرفته شد که بیشتر آن‌ها به قلم اعضای هیات علمی در حوزه باستان‌شناسی و تاریخ اسلام، زبان‌های ایران باستان، گویش‌شناسی و فرهنگ عامه بوده است.
وی به ضعف پژوهش در حوزه فارس‌شناسی اشاره و خاطرنشان کرد: این ضعف در وهله اول گریبان دانشگاه شیراز و بخش تاریخ این دانشگاه را می‌گیرد؛ زیرا برگزاری چنین همایش‌هایی و دعوت وحمایت از محققان و پژوهشگران بر اولیای اجرایی شهر واجب است که تا امروز محقق نشده است.
دهقانی نبود دانش‌نامه موثق درباره فارس و جنوب کشور را فقدانی برای فارس‌شناسی عنوان کرد و بیان داشت: تا امروز به معنای واقعی دانشنامه علمی درخصوص فارس وجود نداشته است؛ اما این مهم توسط دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی آغاز شده و تاکنون 14هزار مدخل نوشته شده است که حرف الف آن در سال آتی آماده چاپ می‌شود.
نخستین همایش بین‌المللی تاریخی‌فرهنگی جنوب ایران (فارس تاریخی) به مدت دو روز با حضور برجسته‌ترین اساتید و پژوهشگرانی از داخل و خارج کشور در تالار حافظ شیراز در حال برگزاری است.
این همایش به بررسی تاریخ فارس از دوران پارینه‌سنگی تا عصر حاضر در حوزه‌های تاریخ و جغرافیا، باستان‌شناسی، ادبیات، زبان و فرهنگ مردم، هنر، معماری و علوم در محدوده جغرافیایی فارس تاریخی و خلیج فارس(فارس تاریخی شامل استان‌های فارس، هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، برخی جزایر و بنادر شمالی و جنوبی خلیج فارس) می‌پردازد.
در همایش بین المللی تاریخی فرهنگی جنوب ایران که به همت مرکز دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) در حال برگزاری است، قرار است از دکتر احمد اقتداری و دکتر عبدالمجید ارفعی استادان بزرگ ایران‌شناسی تجلیل شود.
2027
خبرنگار: سیده سمیرا متین نژاد ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال