گروه تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گونه جدیدی عنکبوت کشف کرد

شیراز- ایرنا - عضو هیات علمی گروه حشره شناسی پزشکی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و تیم تحقیقاتی موفق شدند یک گونه جدید عنکبوت را در استان کهگیلویه و بویراحمد کشف کنند.

دکتر ابوذر سلطانی عضو هیات علمی گروه حشره شناسی پزشکی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز و استاد راهنمای این پروژه تحقیقاتی سه شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:یک طرح تحقیقاتی با عنوان بررسی خون و پراکنش گونه ای عنکبوت ها در استان کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر گونه های مهم پزشکی، به مرحله نگارش و اجرا درآمد و در مراحل انجام این تحقیق تیم پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز موفق به کشف این گونه عنکبوت شدند.
وی با بیان اینکه این طرح پایان نامه دانشجوی کارشناسی ارشد رشته حشره شناسی پزشکی به نام امین حسین پور است افزود:در این مطالعه، پس از بررسی ها یک گونه ناشناس عنکبوت مشاهده و پس از ارسال به خارج از کشور و تایید دانشمندان این حوزه، به عنوان یک گونه جدید برای دنیا شناخته شد.
این عضو هیات علمی گروه حشره شناسی پزشکی اضافه کرد: با توجه به محل نمونه برداری این عنکبوت که از روستاهای اطراف کوه دنا صید شده، نام آن را 'اوارکا دنا(Evarchadena)' گذاشتیم که توصیف این گونه در مجله تخصصی معتبر Peckhamia چاپ شده است.
سلطانی با بیان اینکه تایید و نامگذاری این عنکبوت از سوی محقق جوان کشورمان، علیرضا زمانی انجام شده گفت: این عنکبوت، اهمیت پزشکی ندارد و زهرآگین نیست و گزش آن آسیبی به انسان نمی زند.
به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنکبوت کشف شده شباهتی به هیچکدام از گونه های شناخته شده تا این زمان ندارد و بیشتر در مناطق کوهپایه ای زیست می کند.
علیرضا زمانی دانشجوی کارشناسی ارشد نیز در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت : این گونه عنکبوت به اندازه 8 میلیمتر به رنگ سیاه با خطوط روشن است و حالت جهنده دارد.
این دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: شناسایی این گونه جدید کمک زیادی به شناخت بیشتر از گونه های بند پایان می کند ، اقلیم خاصی برای زیست این گونه عنکبوت نیاز است و احتمالا به جز در کشور ما درارتفاعات کوهستانی یک هزار متری اروپا ، شمال آفریقا و منطقه خاورمیانه نیز انواع آن یافت می شود.
خبرنگار : نیکنام خشنودی ** انتشاردهنده:‌غلامرضا مالک زاده
6113 /1876

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال