پیشنهاد استاندار برای ساخت یک هزار کتابخانه در فارس

شیراز- ایرنا- استاندار فارس در جلسه شورای اداری استان فارس که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، پیشنهاد ساخت یک هزار کتابخانه در شهرها و دهستان های این استان را خطاب به این عضو کابینه مطرح کرد.

به گزارش ایرنا، سیدمحمد علی افشانی پنجشنبه در این باره گفت: امروز به جز موارد معدودی، در هیچ روستای بزرگی در استان فارس کتابخانه وجود ندارد و می توان با طراحی سازوکار مشارکت مردم و دولت، کار ساخت یک هزار کتابخانه را در این استان آغاز کرد.
وی اظهار کرد: وجود کتابخانه یعنی کتاب و کتابخوان که بخشی از فرایند تعلیم و تربیت از این مسیر می گذرد.
استاندار فارس گفت: به همه شهرداری های استان تاکید کرده ایم که تکلیف قانونی خود را و حتی بیش از آن را در ساخت کتابخانه هزینه کنند.
افشانی با اشاره به ظرفیت های فرهنگی و تمدنی استان فارس گفت: جای تعجب دارد که تا به امروز کتابخانه مرکزی در شیراز نداریم.
وی اظهار کرد: این استان مرکز کشور در دوره های تاریخی هخامنشی و زندیه بوده است، دورانی که حاکمان، حقوق مردم را پذیرفته بودند و کتیبه های برجای مانده از این دوران حاکی از آن است که آنچه برای حاکمان مهم بود، مردم بود و دین، آیین و مرام و خواست مردم مورد احترام بود و آنها به دنبال تحمیل امری به مردم نبودند.
استاندار فارس دربخش دیگری از سخنان خود گفت: این استان با 122 هزار و 600 کیلومتر مربع مساحت و 29 فرمانداری، 84 بخش، 102 شهر و 205 دهستان، نخستین استان کشور از نظر تعداد کانون های جمعیتی و تقسیمات کشوری است.
** مدیران به مردم گزارش عملکرد ارائه دهند
افشانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اینجانب که در همه دولت های پس از انقلاب مسئولیت داشته ام، بر این باورهستم که هیچ دولتی به اندازه دولت یازدهم مورد هجمه نبوده است و از این رو، دولت یازدهم، دولت مظلومی است.
وی ادامه داد: دولت یازدهم در شرایطی امور کشور را در دست گرفت که کشور دچار شرایط نامناسب اقتصادی بود همچنانکه شاهد رشد سه برابری نرخ ارز در یک ماه ، نرخ تورم بالای 40 درصد و نرخ بیکاری افزون بر 16 درصد بود.
استاندار فارس گفت: دولت یازدهم در حالی امور کشور را تحویل گرفت که صادرات نفت ایران 980 هزار بشکه بود و درآمد آن در اختیار ایران قرار نمی گرفت اما با تلاش های دولت و بهبود فضای بین المللی، امروز صادرات نفت ایران 2.4 میلیون بشکه است و درآمد آن بلافاصله در اختیرا ایران قرار می گیرد.
وی افزود: تلاش های دولت درحوزه اقتصاد به تک رقمی شدن نرخ تورم و ثبات نرخ ارز و افزایش اندک آن در سه سا ل و نیم گذشته منجر شده و این شاخص ها حاکی از آن است که دولت تدبیر و امید در حوزه های مختلف موفق عمل کرده است.
افشانی از مدیران دستگاه های دولتی در استان فارس خواست که عملکرد خود را به اطلاع مردم برسانند و گفت: کوتاهی در این زمینه پذیرفته نیست بلکه امروز نیاز داریم که با ارائه گزارش عملکردها بدون هرگونه بزرگنمایی، امید را در جامعه تقویت کنیم.
** ضرورت مدیریت منابع آبی
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود تدبیر مدیران حوزه های آب و کشاورزی در زمینه مدیریت منابع آبی با توجه به تداوم خشکسالی در این استان را خواستار شد و گفت: متوسط بارندگی در سال زراعی جاری در این استان تاکنون 27 میلی متر بوده است و حال آن که در مدت مشابه سال زراعی قبل، شاهد بارش 157 میلی متر باران بودیم که وضعیت بسیار نگران کننده ای است.
وی اظهار کرد: مدیران استان باید با برنامه ریزی و دقت کامل، تدابیری بیندیشند که در فصل گرما با بحران مواجه نشویم.
افشانی ادامه داد: برنامه ریزی دقیق مسئولان حوزه آب و کشاورزی باید از همین امروز آغاز شود چرا که وضعیت منابع آبی ذخیره سدهای استان در وضعیت خوبی نیست و باید با برنامه ریزی مناسب، پاسخگوی نیاز مردم به منابع آبی در فصل گرما باشیم.
** قدردانی از مردم به خاطر حضور پرشور در آیین های بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی
استاندار فارس در بخش دیگری از سخنان خود از حضور پرشور و گسترده مردم در آیین های بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و رهبری در کشور و به ویژه استان فارس قدردانی کرد و گفت: مردم فهیم شیراز نیز عصر چهارشنبه با حضور گسترده در حرم مطهر شاهچراغ (ع) قدرشناسی خود ازخادم کشور و انقلاب خود را به منصه ظهور رساندند.
افشانی گفت: حضور جمعیت بسیار زیاد در آیین های تشییع و بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی در سراسر کشور نشان از رشد فکری و فرهنگ بالای جامعه دارد و این که مردم ایران قدرشناس انسان های خادمی هستند که در سختی ها و دشواری ها در کنار آنها هستند.
وی ادامه داد: آیت الله هاشمی رفسنجانی به معنای واقعی کلمه ، عاشق توسعه و پیشرفت ایران و محور تعادل جریان های سیاسی داخل کشور بود و تلاش هایش حول محور همگرایی و وحدت در جامعه بود.
استاندار فارس گفت: حضور مردم از هر قشر و طیفی در آیین های تشییع و بزرگداشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، حاصل این گاه بود که آیت الله هاشمی رفسنجانی داشت و آن این که به منافع ملی بیش از هر موضوع دیگری توجه داشت و این نکته ای درس آموز برای ما در زمینه در پیش گرفتن وحدت در جامعه است.
3002/ 2027
خبرنگار: قاطمه هاشمی نیک ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال