هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

روزی به نام روستا و عشایر

روزنامه نیم نگاه چاپ شیراز پنجشنبه در شماره 5404 یادداشتی به مناسبت 15 مهر روز ملی روستا و عشایر منتشر کرده است.

در این یادداشت به قلم سید محی الدین حسینی ارسنجانی آمده است: روز ملی روستا و عشایر نیز به عنوان یکی از مناسبت های مندرج در تقویم رسمی کشور ثبت شده است.
15 مهر ماه به این عنوان نامگذاری شده است و در واقع مرکز توسعه روستایی این تقاضا را از شورای فرهنگ عمومی کرده که به منظور تجلیل و تقدیر از زحمتکشان روستایی و عشایری و یاد کردی از خدمات ارزنده آنان به کشور عزیز روزی را به نام روز روستاییان و عشایر غیور و سلحشور ایران معرفی و نامگذاری کنند.معرفی چنین روزی همچنین می تواند به توسعه و ترویج فرهنگ روستایی کمک کند.
قطعاً نقش روستا و روستاییان کشور در هر دوره و زمانه ای را به ویژه در زمینه توسعه و رشد اقتصادی نباید نادیده گرفت؛ زیرا این قشر شریف و بعضاً محروم از امکانات اولیه زندگی و امور رفاهی، برای عمران و آبادانی ایران زحمات فراوانی را متحمل شده اند و در کنار آنان نیز عشایر، این مردمان غیرتمند و صبور که امام آنان را ذخائر این مملکت نامیده اند، در راه داشتن وطنی سرافراز جانفشانی ها و ایثارگری های فراوانی از خود نشان داده اند.
متأسفانه در سالیان اخیر به روستا و عشایر آن گونه که باید توجه شود نشد؛ هر چند که نظام اسلامی در راستای محرومیت زدایی و ارائه امکانات به مناطق روستایی و عشایری خدمات ارزنده ای ارائه داده، به جهت ممانعت از مهاجرت روستاییان به شرها امکانات لازم را فراهم نکرده و تسهیلاتی برای جبران بخش اعظمی از خسارت روستاییان و عشایر به مزارع و دام هایشان بر اثر حوادث و خشکسالی ها داده نشد.
راه های مواصلاتی از شهر به روستا و بالعکس نیز هنوز جای کار فراوانی دارد که ضرورت ایجاد شبکه های دسترسی روستاییان به مراکز شهری، به ویژه برای فروش محصولات زراعی و باغی و دامی از یک سو و درمان و خرید مایحتاج آن ها در برخی مناطق صعب العبور و کوهستانی یا بیابانی از دیگر سو احساس می شود.
از آن گذشته باید تسهیلاتی مثل حق سکونت در روستا را به بومیان روستا یا کسانی که به هر نحو از شهر ترک مکان کرده اند و در روستا ساکن شده یا اشتغال زایی کرده اند در نظر بگیرند.
ساخت خانه های روستایی برای محرومان توسط بنیاد مسکن کمیته امداد، بهزیستی و مراکز حمایتی و خیریه باید یکی از ضرب الاجل های کاری تمامی دولت ها و مسئولان عالی کشور و استان ها است.
رفع مشکل بی آبی یا کم آبی، آموزش ها به روستاییان و شهروندان در خصوص مسائل مرتبط با کشاورزی و دامپروری و همچنین توسعه کتابخانه های روستایی و کمک به رفع محرومیت های آموزشی روستا و سیاه چادرهای عشایری، بهبود وضع بهداشت و درمان با اعزام پزشکان عمومی و متخصص و ماموران بهداشتی و بررسی مسائل تغذیه ای و رفاهی، فرهنگی و آموزشی، علمی و ترویجی و خصوصاً توجه به مذهب و ابعاد گوناگون کار مذهبی در بین روستاییان و عشایر سیار، در اختیار داشتن وسایل ارتباط جمعی و... در میانه این اقشار می تواند مانع از هجوم ناخواسته این مردمان پاک و صمیمی به شهرهای مملو از دود و آهن و ترافیک و شلوغی و بیماری شود.
امیدواریم با سیاست های پیش روی دولت یازدهم جهت توسعه امور روستاییان و عشایر و آسیب شناسی وضع موجود ضمن ایجاد نشاط در بین مردمان روستا و عشایر فضای کسب و کار و گردشگری روستا را گرم نموده و و در حد توان، مانع اتلاف عمر و سرمایه و محصولات این عزیزان شویم؛ چرا که روستاییان و عشایر، سرمایه های گران سنگ کشور در ابعاد اقتصادی، فرهنگی اجتماعی و... هستند. این روز را گرامی می داریم.
انتشاردهنده: سیداحمد نجفی
2027

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال