استاندار فارس: دانشگاهها، گسترش مرزهای دانش و فن را دنبال کنند

شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: دانشگاه ها باید، گسترش مرزهای دانش و فن را به عنوان یکی از مهمترین وظایف خود در دستور کار داشته باشند و با جدیت آن را دنبال کنند.

به گزارش ایرنا سید محمد علی افشانی، دوشنبه در آیین بازگشایی دانشگاه های شیراز افزود: بحث تعلیم و تربیت نباید در دانشگاه به شکل ساده انجام شود بلکه دانشگاه هر روز بررسی کند که گستره دانش و فن کجاست و سعی کند آن را توسعه دهد.
وی ادامه داد: اگر درمقطعی کارکرد دانشگاه ها فقط به شکل تئوری موثربود امروز این کارکرد بدون تلفیق دانش و فن ممکن نیست و فناروی، تکنولوژی و ساخت محصول به نیازهای امروزی جامعه تبدیل شده است.
او گفت: دانشگاه باید ببیند جامعه چه نیازی دارد و بعد برای آن نیاز چه پاسخی می تواند داشته باشد.
استاندار فارس اظهارکرد: علاوه بر این، دانشگاه ها باید در بحث تربیت نیروی انسانی که زیربنا، مبنا و محور توسعه محسوب می شود به عنوان یک وظیفه مهم با جدیت ورود کنند.
افشانی، با اشاره به نقش دانشگاه در ایجاد تغییر در نگرش و رفتار بشر افزود: نقدی که امروز به عنوان یک نیاز جامعه وجود دارد از دانشگاه وارد جامعه شده و دولت تدبیر و امید نیز از نقد به خوبی استقبال کرده است.
وی ادامه داد: البته مبنای نقد باید صحیح باشد و بر اساس اطلاعات درست انجام شود زیرا نقدی که مبنای آن اطلاعات دروغ و کذب باشد در حقیقت تهمت است.
او گفت: باید اجازه داد که نقد انجام شود زیرا تا نقد نباشد هیچ جامعه ای روی سعادت را نخواهد دید و دولت هم نیاز دارد که نقد شود تا بتواند اشکال و ایرادهای خود را رفع کند و مانع عقب افتادگی جامعه شود.
استاندار فارس، در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به تقارن هفته دفاع مقدس و ایام بازگشایی مدارس و دانشگاهها افزود: در مقطعی عده ای در میدان های نبرد از همه هستی خود گذشتند و خون پاکشان را نثار کردند تا استقلال کشور و تمامیت ارضی آن محفوظ بماند و امروزاین ماهستیم که باید در مسیر پاسداشت خون آن عزیزان و استقلال کشور که مبانی آن علم و دانش است گام برداریم.
افشانی ادامه داد: اگر دیروز آنها با نثار خون خود استقلال کشور را رقم زدند، از تمامیت ارضی کشور دفاع کردند و عامل سربلندی و افتخار امروز ما شدند، نسل امروز باید بداند که برای پاسداشت خون آنها باید در عرصه علم آموزی تلاش کند چرا که در دنیای امروز، استقلال به معنی توانمندی در عرصه علم و دانش و تحقیق و پژوهش است.
استاندار فارس گفت: در دنیای امروز کاملا مشهود است که داشتن توانایی با دانایی امکان پذیر است و این دانایی است که لازمه استقلال و هویت است و در این زمینه آموزش و پرورش و دانشگاه نقش اصلی را بر عهده دارند.
وی افزود: اینکه گفته می شود، مُرکب و جوهر قلم اندیشمندان افضل از خون شهداست به این دلیل است که امروز پاسداشت خون شهدا تنها با توانایی علمی، توسعه دانش و علم و فناوری امکان پذیر است.
او ادامه داد: بنابراین می توان گفت که لازمه استقلال کشور و به ویژه استقلال سرزمینی، استقلال علمی است.
استاندار فارس، نظام تعلیم و تربیت در هر جامعه ای را با توجه به سطح آن بیانگر میزان پیشرفت و توسعه آن کشور دانست و گفت: امام علی (ع) در توصیف جامعه جاهلی آن را جامعه ای با مردمی تحقیر شده، مرعوب، هراسان و ترسناک می داند که در آن عالمان دهانشان بسته و جاهلان تکریم می شوند.
افشانی گفت: در نقطه مقابل در جوامع مدنی و توسعه یافته، عالمان تکریم می شوند اما دهان جاهلان بسته نمی شود بلکه آنها تربیت می شوند و از غرق شدن نجات می یابند.
وی اضافه کرد: انسان ها در جامعه آزاد و توسعه یافته از طریق نظام تعلیم و تربیت تلاش می کنند که دیگران را از غرق شدن در جهل، گمراهی، کینه و خشم نجات دهند چرا که همه اینها عامل سقوط انسان هاست.
استاندار فارس ادامه داد: انسانی که آزاد می اندیشد تنها شادی را می تواند ببیند اما انسان های اسیر و انسان هایی که دهها بند و زنجیر برای زندگی دنیوی به پای خود بسته اند هیچگاه نمی توانند، به سوی سرای سعادت پرواز کنند.
افشانی افزود: بنابراین نظام تعلیم و تربیت اگر به فکر نجات انسان ها باشد آن نظام یک نظام کار آمد است و حاصل آن برای جامعه مفید خواهد بود.
وی بیان کرد: اگر تاریخ را خوب بنگریم مشاهده می کنیم که تمام دستاوردهای بشر مربوط به جوامعی است که در آن دانشمندان تکریم می شوند، تکریم نه به این معنا که در مقابل آنها تعظیم کنیم بلکه یعنی بها دادن به اندیشه دانشمندان و پذیرش نظر آنها.
افشانی گفت: نظام تعلیم و تربیت اگر بتواند انسان را چنان تربیت کند که آزاد باشد، این انسان آزاد هم خلاق، هم مبتکر، هم سازنده و هم به آینده امیدوار خواهد بود و این وظیفه نظام تعلیم و تربیت ماست.
استاندار فارس، در بخش دیگری از سخنان خود، در مورد دستاوردهای دولت تدبیر و امید گفت: همه می دانیم که دولت یازدهم در شرایطی کشور را در دست گرفت که تورم بیش از 40 درصد بود در حالی که امروز تورم تک رقمی شده است.
او ادامه داد: این کار در شرایطی انجام شد که درآمد نفتی دولت به یکباره از حدود 100 میلیارد دلار در سال به 25 میلیارد دلار کاهش یافت و کشور با مشکلات بسیاری مواجه شد.
وی افزود: همچنین دولت تدبیر و امید موفق شد که رشد اقتصادی کشور را از منفی 6.8 درصد به مثبت برساند و برای نخستین بار بعد از سال 1331 تراز تجاری کشور را مثبت کند.
افشانی، با اشاره به کاهش حدود چهار درصدی میزان بیکاری در کشور افزود: با وجود تمام این اقدام ها و حتی کاهش میزان بیکاری، مساله اشتغال تمام دستاوردهای دولت را زیر سوال برده چرا که در هر خانواده حداقل یک نفر بیکار است که دولت تلاش می کند مساله اشتغال را به هر شکل ممکن حل کند.
او افزود: البته رفع مشکل اشتغال تنها وظیفه دولت نیست و تمام ارکان حاکمیت به میزانی که ظرفیت حاکمیت و منابع مالی را در اختیار دارند باید پاسخگوی اشتغال مردم باشند.
استاندار فارس، در مورد هجمه های گسترده علیه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفت: کسانی که برجام را نقد می کنند، یک بار اعلام کنند که اگر توافق برجام را نمی پذیرفتیم باید چه می کردیم؟
افشانی افزود: دولت با اجرای برجام توانست کشور را از انزوای بین المللی کمرشکن خارج کند.
استاندار فارس بیان داشت: نگرانی ما از اقدام تخریبی برخی به این دلیل است که آنها باعث ترویج یاس و نا امیدی در جامعه شوند وگرنه همه مشکلات با تدبیر دولتمردان ما حل خواهد شد.
وی ادامه داد: عده ای می گویند که آمریکا قابل اعتماد نیست، نظر دولت هم همین است و دولت هم هیچگاه نگفته که آنها قابل اعتماد هستند، ملت هم هیچگاه به آنها اعتماد نمی کند، اما در یک مبارزه ای که انجام می دهیم ضمن اینکه مراقب هستیم و اعتماد نمی کنیم باید تلاش کنیم که از جامعه جهانی فاصله نگیریم.
او افزود: از اینکه دشمنان ما اهل خیانت و ضربه زدن هستند هیچگونه تردیدی نیست اما باید با آگاهی نسبت به این موارد بکوشیم تا کشور به طور کامل از انزوا خارج شود تا بتوانیم با تکیه بر توانایی داخل در مسیر توسعه و پیشرفت حرکت کنیم.
خبرنگار: سارنگ عبداللهی ** پرویندخت پاردسویی شیرازی
6122 /6118

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال