وزیر جهاد کشاورزی: 70 درصد روغن مورد نیاز کشور در 10 سال آینده در داخل تامین می شود

شیراز- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی گفت: در افق پنج و 10 ساله، پیش بینی می شود که به ترتیب حدود 40 و 70 درصد روغن مورد نیاز کشور در داخل تولید شود.

به گزارش ایرنا محمود حجتی، سه شنبه در آیین بهره برداری از مجتمع روغن کشی کیمیا دانه در شهرستان سروستان افزود: با توجه به محدودیت منابع آب و خاک، نمی توان درباره تولید بیشتر از 70 درصد نیاز کشور به روغن، سخنی گفت.
وی اظهار کرد: اساس تولید روغن در توسعه مزارع کلزا و گلرنگ و در جایگزینی و تناوب کشت با محصول گندم است.
وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: با توجه به اینکه دانه های روغنی هم به آب کمتری نیاز دارند و هم این که از مزیت هایی مانند از بین بردن علف های هرز در مزارع و آزادسازی ازت خاک برخوردارند، ضروری است که هرچه بیشتر کشت کلزا را توسعه دهیم.
حجتی ادامه داد: در سال 93 میزان زیادی کلزا در کشور تولید شد که با توجه به کامل نبودن زنجیره تولید روغن از دانه های کلزا، تولید این محصول در سال 94 به 30 تا 40 هزار تن کاهش یافت و امیدواریم این رقم در سال 95 دو برابر شود و در سال های بعد به بیش از 200 هزار تن افزایش یابد.
وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه این آیین در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی اظهار کرد: امسال پیش بینی می شود که 10 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کنیم.
حجتی افزود: در دو یا سه روز آینده، میزان گندم خریداری شده از کشاورزان کشور به هشت میلیون تن خواهد رسید.
وی ادامه داد: برای پرداخت پول گندم در یک دوره کوتاه مدت نیازمند نقدینگی به میزان 130هزار میلیارد ریال هستیم که با تلاش و همت دولت و بانک مرکزی، تاکنون حدود 60 هزار میلیارد ریال از این رقم به کشاورزان پرداخت شده است.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: به طور مشخص در استان فارس، 60 درصد پول گندم خریداری شده از کشاورزان پرداخت شده است و مابقی این رقم نیز در اولین فرصت ممکن پرداخت می شود.
مجتمع تولید روغن جنوب کشور با عنوان کیمیا دانه، سه شنبه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، وزیر جهادکشاورزی و استاندار فارس در سروستان به بهره برداری رسید .
عملیات ساخت این پروژه تولیدی پس از چهار سال کار فنی، امکان یابی و نظر سنجی با سرمایه گذاری افزون بر 350 میلیارد ریال از سوی بخش خصوصی و بانک ملی در سال 90 در سروستان فارس آغاز شد .
به گفته رضا شمسایی مدیرعامل شرکت کیمیا دانه، این واحد تولیدی در فاز نخست برای 75 نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد کرده است و 6هزار نفر از کشاورزان نیز در تولید دانه های روغنی مورد نیاز خط تولید این کارخانه مشارکت خواهند داشت.
شهرستان سروستان در فاصله 80 کیلومتری شرق شیراز واقع شده است.
اسحاق جهانگیری به همراه چند نفر از وزیران برای افتتاح چندین طرح عمرانی و بررسی برخی از مشکلات استان فارس صبح سه شنبه به این استان سفر کرده است.
2027 /6118

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال