به قلم دکتر سعید نیاکوثری :

مجمع خیریت تامین سلامت ، بیماران نیازمند و دستان سخاوتمند نیکوکاران

شیراز- ایرنا - در آستانه سال نو و نوروز باستانی که طبیعت رخت نو بر تن می کند و رنج زمستان را پشت سر می گذارد ، بسیاری از بیماران نیازمند نیز چشم به راه دست های سخاوتمند و رحمانی نیکوکاران و نیک اندیشان دارند تا با کمک نیک اندیشان عرصه سلامت عافیت دوباره بیابند و لبخند به چهره رنجور بگشایند .

مجمع خیرین تامین سلامت بدون تردید بهترین مجرای کمک نیکوکاران به بیماران نیازمند است که می تواند با مدیریت بهینه و مطمئن این کمک ها را به نیازمندان واقعی برساند ، این مجمع با هدایت کمک های مردمی و نیک اندیشانه در سالهای مختلف توانسته است بار محنت و رنج را از دوش بسیاری از بیماران نیازمند بردارد و با دست خیر و رحمت گره از کار بیماران نیازمند بگشاید.
مجمع خیرین تامین سلامت استان فارس ، آفرینشگر مکتب عشق و ایثار در ایران اسلامی است که در طبقه هشتم ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز استقرار دارد ، خیرین و نیکوکاران در این مجمع پر از افتخارات ، کارهای بسیار سترگ انجام پای سپیدارهای سکوت و صلابت نغمه های معرفت سروده اند و در قفای پرچین های تبسم ،نهال خدمت کاشته اند.
مجمع خیرین سلامت میعادگاه قلبهایی است که با شوق خدمت به خلق می تپد ، میقات دلهایی که رشته الفت به آسمان دوخته و دست سخاوت به مهر برگشوده اند.
چهره های آرامشان، دنیایی از بزرگی و شرف پیش چشمانت می آراید و کلام ساده و کوتاهشان، اندیشه ات را مجذوب جذبه های عرفانی و چشمه های معرفت رحمانی می کند ، گامهایشان چنان استوار که خلل در آن راه نیابد و اراده هایشان چنان مصمم که تردید در آن رسوخ نتواند.
بی نام و نشان آمده اند تا با ایمان به باورهایشان در وادی خدمت ، نقشی از جوانمردی زنند و شکوهی از رادمردی پدید آورند ، دریچه اندیشه رو به وسعت آسمان گشوده اند و ژرفای نگاه به قامت بلند معراج انسانی دوخته اند.
نهال مجمع خیرین سلامت فارس که در سال 81 با عشق در سرزمین مهربانی ها و دیار سروهای سبز شیراز کاشته شد و با دستهای گران همت پرورانده، زیر بارش بارانهای رحمت حضرت دوست ریشه گرفت و شاخه بگسترد و اینک بر قامت تنومندش چتری از شاخساران سبز برگشوده که جوانه های امید می رویاند و زیر سایه سار لطیفش، مشام جان قلبهای محنت کشیده و دلهای رنجور بیماران را با شمیم پاک انسانیت تازه می دارد.
به راستی وقتی نگاهها به آسمان باشد و قلبها رو به خدا ،رها شدن در نفس پاک بهار و پرواز تا بیکرانه ی عالم پندار، تنها بال و پر اراده می خواهد و بس ، اراده ها که عزم به آفرینش ایثار کرد ،دیباچه تقدیر نیز خامه به توفیق رقم زد.
مهربانی ها تراوید و طراوت، بوستان سخاوت را خرمی بخشید ، دستها به هم گره خورد و دلها به هم پیوند ، بهار مجمع خیرین تامین سلامت شیراز که سالها پیش به همت معدود بزرگانی در دیار ادب طالع شد ، در کمتر از پنج سال از طلوع خجسته اش،پای از محدوده فارس بیرون نهاد و در سرتاسر سرزمین ایران خیمه محبت برافراشت و درفش ایثار را بر قله های رفیع انسانیت به اهتزاز درآورد.
اینک طیف عظیمی از دوستداران خدمت و واقفین سلامت در جغرافیای عظیمی که با امواج مواج خزر سِرّی دارد و با متانت نیلی خلیج فارس خویشی، از شرق به فراخنای مردان بلوچ می بالد و از غرب به غیرت قوم آذری،همه با هم آمده اند تا سلامت را هدیه و فرهنگ عظیم وقف را نشر دهند .
از دل همین سخاوت و بزرگی اینک کارهای سترگی به فرجام رسیده است ، تامین تجهیزات پزشکی ، تاسیس پایگاههای اورژانس جاده ای، تدارک تختهای بیمارستانی ، افتتاح بخشهای تخصصی پزشکی در مناطق محروم و به شدت نیازمند، احداث بیمارستانهای تخصصی، ارتقاء سطح آموزش حوزه سلامت و دهها خدمات دیگر بخشی از اقدامات بایسته ارجی است که اگر زیت فکرت ،شموخ همت و رسوخ درایت پایه گذران بنای خیرین سلامت در شیراز نبود، هنوز آتش افروخته درد جانکاه محرومیت،خرمن امیدها را خاکستر می کرد.
بر این سیاق شایسته است پرچمداران مکتب بزرگ سلامت و مردان عالی همت خطه سعادت که همواره کوشیده اند خلعت صحت بر قامت جامعه پوشند و دروازه های روشن حسن عافیت برگشایند تا بارقه امید ، جانهای خسته و دلهای بیقرار بیماران محنت کشیده را از دهشت غم رهایی بخشد، به عنوان آئینه داران صبح سلامت به جامعه ارزشی معرفی گردند تا نسل فردا با تأسی از الگوهای امروز،در مسیر سرفرازی میهن، گامهای بزرگتری بردارد.
شرحی مختصر و نگاهی مجمل به مجمع خیرین سلامت فارس اندک گامی است که می توان به پاسداشت این همه ایثار و در نکوداشت آفرینش چنین آئینی پاک برداشت.
مجمعی که در پائیز سال 1381 با درایت جمعی از پزشکان و خیرین فارس در مشایعت آیت الله سید علی اصغر دستغیب ؛نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری؛ تاسیس و اساسنامه آن با قلمهای پر خیر و برکت دکتر محمد هادی ایمانیه، دکتر محمود تابنده، دکتر علیرضا صالحی، دکتر علی اکبر رامجردی ، سید ابوالحسن فال اسیری، احمد نادر کاظمی و مرحوم سید نصرالله هاشمی توشیح گردید ، آغازگری راهی شد که ظلمت یلدایی بیماران را به صبح سپید آرزوها بپیوندد.
اینک در پایان سال و در آغاز سالی دیگر مجمع خیرین تامین سلامت چشم انتظار کمک نیک اندیشانه خیرین و نیکوکارانی است که می خواهند بیماران نیازمند را نیز در شادمانی خود شریک کنند و دست تفقد بر سر کودکان سرطانی و کودکان بیمار از خانواده های نیازمند بکشند.
* دکتر سعید نیاکوثری ، نویسنده و پژوهشگر
6113

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال