دلنوشته ای برای استاد قاضی وحید سروستانی - به قلم دکتر سعید نیاکوثری

وقتی صدای خدا و معجزه قرآن از حنجره ملکوتی او جاری می شود

شیراز - قرآن بهار دلها و شمیم جانبخش اندیشه هاست دلهای بیقرار را به ملکوت آرامش می خواند و اندیشه های گریز پای را به اوج تعالی و پرورش می رساند و اینک این ندای حق و معجزه پاک از حنجره ملکوتی قاضی وحید سروستانی قاری برجسته کشوری جاری می شود و تحسین همگان را بر می انگیزد.

این است معجزه پاک رسالتی که در روزگار پرتشویش جامعه عرب، در خلوت تنگنای غاری بر بلندای کوه نور مشرف به خانه دوست، بر دل مردی عابد و امی نازل گشت و تا بی نهایت تاریخ بشر، اندیشه های تشنه معرفت را به شاگردی در مکتبش فرا خواند .
مسابقات کشوری قرائت قرآن با حضور قاریان برجسته قرآنی با تلاوتهای عرفانی، بهانه تجمیع دلهای پریشانی است که دل به تولای دوست دارند و اندیشه به فرمان او ، قاضی وحید سروستانی برگزیده چهارمین المپیاد قرآن و عترت دانشگاه علوم و معارف دانشکده های علوم قرآنی که صوت جمیل و حسن فکرت او زیبنده تمام تلاوتهای اوست ، سالها پیش او را شوالیه قرائت قرآن ایران خواندم و او با تبسمی به اشارت فروتنی کرد.
نوای شورانگیز قرائت هایش ، آیات روشن وحی را از سراپرده های صوت جمیل و لحن شکیل حنجره ای که سالهاست مالوف نبض زنده آیات و حی و مسحور ژرفای لطف حضرت دوست است را بر ضمیر دلهای تشنه حق و دلشدگان بانگ الست می نشاند.
دلهایی که به شوق مثنوی جاودانه ارجع الینا ،بی تاب باده رحمانیت دوست هستند،مگر جامی برگیرند و جرعه ای در نوشند و چه زلالی ناب تر از صهبای قرائت او ، حیفم آمدم قرائت پر شکوه او را بشنوم و بی نقد رها سازم،خصوصاً که سروستانی بر ردیف موسیقی ملی مسلط بوده و ربع پرده های موسیقی را به ظرافت و لطافت می داند و بی تردید پل ارتباطی محکمی میان موسیقیدانها و علمای برجسته حوزه های علمیه است .
شوالیه قرایت قرآن متین و با وقار اما قَدَر به یقین ، زیر بیرق پرنیان نگاه تحسین آمیز حاضرین گامهایش را استوار به سوی جایگاه بر می داشت.
چهره ای آشنا در قرائت قرآن با صدایی که ترا تا عمق ابدیت فرو می برد ، صوت جمیلش را صحن شاهچراغ (ع) بسیار به خاطر دارد .
استاد سروستانی بارها شکوه جلوه های قرآنی را با تلاوت های دلنشین خویش در خاطره ها ماندگار کرده است کارنامه درخشان او مبرّزتر از سایر رقباست.
ردیف های قرائت قرآن را به خوبی می داند و بر ردیف موسیقی ملی نیز تسلط کامل دارد ، مفاهیم قرآنی را به خوبی میشناسد و در انتخاب گوشه ها دقت قابل توجهی دارد.
در کنار تمام مهارتهای قرآنی اش آنچه که او را بیش از همه زیبایی کارش را دوچندان می کند بی تکلفی اوست که صدایش را از مردم دریغ نمی کند.....صلواتهای قرآنی فضا را پر می کند.عبور ثانیه ها بر هیجان حاضرین و اشتیاق آنها می افزاید.
طنین آوای نور آرام آرام از عمق وجودش جان می گیرد و ترا تا بیکران ملکوت پرواز می دهد ، صفای دلهای حق جو و ژرفای اندیشه های پرسشگری که قرنها روشنای خویش را در زمزم آیات وحی می جویند ،همه وجودت را مسخر می کند.
سکوت ،سکوت ، سکوت اما دلها پر از لرزشهای خشوع است.
شعله های عشقی که صوت قرآنش بر می افروزد ، اشراق نور را به رگهای اندیشه ات می دواند و ترا از تمام دل بستگی ها می رهاند.
سروستانی را قرعه فال به آیات 13 تا 17 سوره مبارکه اسراء افتاده است و او مصصم و مقتدر زلال وحی را از سراپرده های بیات صبا جاری می کند ، وَکُلَّ إِنسَانٍ أَلْزَمْنَاهُ. ، دروازه های روشن نور را پیش رویت می گشاید تا برای لحظه هایی در خلوت پاک اندیشه ات ،آنجا که هر ساعت تفکر بر هفتاد سال عبادت پوچ و بی مغز برتری دارد، در میان انبوه مشغله هایی که روحت را به اسارت خویش برده است فرصتی پیدا کنی و خودت را بیابی و لحظه هایی زیر پرچین های سکوتی که از اعماق وجودت می تراود کتاب زندگی ات را بر خویش بگشا ، ییکِتَابًا یَلْقَاهُ مَنشُورًا .
صلائی آسمانی به گوش جانت می رسد ، اقْرَأْ کَتَابَکَ کَفَی بِنَفْسِکَ الْیَوْمَ عَلَیْکَ حَسِیبًا.و تو دعوت می شوی تا در محکه وجدانت ، به قضاوت خودبنشینی و خویش را حسابرسی نمایی و هاجر وار اسماعیل آمالت را در وادی حجاز کار روی شن های داغ معرفت رها کنی و در میانه دو بینهایت وجودی ات هفت سعی صفا و مروه به جای آوری و درست آنجا که حجاز راست آغاز می شود تو نیز زمزم نور را بینی که از مسلخ آرزوهای دور و درازت می جوشد و جام وجودت را با صهبای یقین صفا می دهد تا ترا از دیر گمانهای پوچ رهایی بخشد و به کعبه توحید فرا خواند.
شانه هایت که زیر بار سنگینی گناه شکیب ندارد تسلی به رحمانیت حق دهد و هوشیارت کند تا باور بداری در این سودای معرفت کالایی گرانبهاتر از هدایت ، نیستمَّنِ اهْتَدَی فَإِنَّمَا یَهْتَدی لِنَفْسِهِاینجا می توانی سبکبار باشی و تمام بار گناهت را به اعتراف پیش روی حق بگشایی و تعذیر پیش آوری.
حجاز راست از خاور اندیشه ات طالع می شود و تو را در حریر پرنیان صوت ملکوتی قرآن تا بیکران دوست پرواز می دهد پرواز به سوی پاکی ، استاد سروستانی به خوبی می داندآرام آرام به کرانه های دریای تلاوت نزدیک می شود. هنگامه پر شور وَإِذَا أَرَدْنَا أَن نُّهْلِکَ قَرْیَةً أَمَرْنَا فرا می رسد دلها بیقرار و اندیشه ها پویا، شوالیه را فرصتی است کوتاه تا وَکَفَی بِرَبِّکَ بِذُنُوبِرا در حریر پرند ماهور عجم قرائت کند .
و ترا تا دیرروزگارپیش از طلوع اسلام ،در سواد موهوم روزگارانی که انسانیت در بند زنجیرهای بردگی بود و بشریت زیر رعشه های تلخ شلاق بندگی ، طغرای تبعیض بر جبین طاغوت طغی نقش بسته بود و ارابه های عدالت پشت دروازه های روشن انسانیت شکسته و متروک ، و روح تشنه بشریتی که قرنها از آزادگی مهجور مانده و ریسمان تلخ عبودیتهای کفر آمیز بر گردنش تابیده ، در آن هنگامه ای که انسانیت و عدالت واژه ای از معنا تهی و اشرافیت و برده داری اسباب تفوق انسانی ، در فراخنای کوهی که سر به سجود رو به کعبه ابراهیم خشوع می نمود ، مردی تنها با انبانی از معرفت و خرقه ای از تارو پود وحدانیت، بیمناک از آن همه ظلمت جهل و دردناک از آن همه محنت خلق، دیده شرم بر زمین دوخته و دست تولا بر آسمان گشوده بود و پیام قرنها درد بشریت را با اندوهی به وسعت تاریخ زمزمه می کرد که ناگاه افقی طالع شد .
فلقی در تاریکنای شام ظلمت سر زد و افق را گلگون کرد ، نسیم بهشت در میانه غار به پابوسی جامه امی مکه آمده بود و جبرائیل به تکریم او ، هبوط وحی در سرزمین بطحا ، آسمان سکوت و جهان تسلیم ، کوهها خشیت و دریاها خروش ، پرنیان باد در قندیل مناجاتهای حراء ، دستهایی که به نیاز رو به آسمان بلند است و نجواهایی که سکوت متبسن غار را می شکند، اقرا اقراء باسمک الذی خلق ، حراء خاستگاه نور شد و مکه ام القرای قرآن ، پای به را طلب نهاده ای و دل به چشمه سار زلال وحی ، منادی توحید ترا به خویش می خواند ، و یکصد و چهارده دروازه نور به رویت می گشاید.
شوری در ماهور می تراود ، گویی که در غار حرا ایستانده ای و پیک وحی را می بینی و دعوت او را به خواندن می شنوی ، وَکُلَّ شَیْءٍ فَصَّلْنَاهُ تَفْصِیلًا ، صلواتهای قرانی دیگربارعطر محمدی را در فضا می افشاند استاد سروستانی با همان متانت و تواضعی که زیبنده اوست پیشانی بر ساحت قرآن می ساید ودست ادب بر سینه خشوع بر می بندد ، و سرانجام ، وزد و بارک علی رسول الله ، به گل می نشیند.
* در دومین دوره مسابقات قرآن کریم قوه قضاییه که با حضور قراء و حافظان قرآن کریم شاغل در دادگستری های سراسرکشور برگزار شد؛ استاد قاضی وحید سروستانی معاون فرهنگی دادگستری مستشار دادگاه تجدیدنظر استان فارس مقام اول رشته قرائت را کسب کرد.
این مسابقات که در مجتمع شهید بهشتی تهران برگزارشد 166 نفر از قاریان و حافظان قرآن کریم در رشته های حفظ، قرائت، ترتیل و مفاهیم با هم به رقابت پرداختند که در پایان قاضی وحید سروستانی از استان فارس حائز رتبه اول رشته قرائت گردید.
**استاد دکتر سعید نیاکوثری ، آهنگساز ، موسیقیدان برجسته استان فارس است که تولید دهها اثر موسیقیایی را در کارنامه خود دارد .
6113

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال