جلیلی: مذاکرات هسته ای فراتر از مباحث تنگ سیاسی، جناحی و سلیقه ای است/ ضرورت کمک ملی به گروه مذاکره کننده

شیراز- ایرنا- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آنچه امروز اهمیت دارد گرفتن حقوق ملت ایران در مذاکرات ایران با گروه 1 + 5است و همه باید به تیم مذاکره کننده کنونی کمک کنند تا این هدف محقق شود.

به گزارش ایرنا سعید جلیلی، در نشستی سه ساعته درجمع دانشجویان دانشگاه شیراز در پاسخ به پرسش دانشجویی درباره توافقنامه ژنو اظهار کرد: نظرات من در ارتباط با موضوع هسته ای در مناظره های انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری بیان شد و دوستان دیگر نظر دیگری دارند، آنها اکنون منتخب مردم هستند و باید ببینیم که چگونه بحث را دنبال می کنند و آنچه مهم است گرفتن حقوق ملت است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسشی درباره سرنوشت مذاکرات هسته ای گفت: اهل پیشگویی نیستم، در مذاکرات باید روندی را دنبال کنیم که از شاخص هایی برخوردار است و دو شاخصه ای که رهبر معظم انقلاب تبیین فرمودند عدم عقب نشینی از حقوق ملت و ایستادگی دربرابر زیاده خواهی دشمن است.
جلیلی بیان کرد: بحث هسته ای فراتر از این است که در مباحث تنگ سیاسی، جناحی و سلیقه ای قرار بگیرد، موضوعی ملی است و تحولات آن باید با نگاه صحیح دنبال شود.
رییس سابق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با گروه 1 +5 اظهار کرد: دفاعی که ما از حقوق هسته ای انجام می دهیم تنها دفاع از حقوق هسته ای نیست، بلکه دفاع از همه حقوق ملت است همچنان که زمانی دفاع از خرمشهر (در جنوب غرب ایران) دفاع از سرخس (در شمال شرق کشور) نیز بود و در جریان دفاع مقدس از همه شهرها دفاع می کردیم.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر دشمن خرمشهر را تصرف می کرد، سایرشهرهای کشور نیز در معرض تهدید قرار می گرفت اما زمانی که به دشمن تودهنی زدیم و خرمشهر را آزاد کردیم، دشمن را نومید و کشور را بیمه کردیم و این که با تعرض نظامی نمی توانند به کشور ما آسیبی بزنند.
جلیلی در این نشست که چهارشنبه شب برگزار شد، ادامه داد: اگر طرف مقابل با ماهیت استکباری مانع از حق ما در موضوع هسته ای شود با همان بهانه به حقوق دیگر ما چشم خواهد دوخت.
وی گفت: باید اجازه داد تیم مذاکره کننده هسته ای در چارچوب اصل نرمش قهرمانانه برنامه های خویش را به پیش ببرند و همه در مسیر گرفتن حق ملت به آنها کمک کنند.
مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات با گروه 1+5 در دولت دهم در پاسخ به دانشجویی که ازعملکرد تیم سابق مذاکره کننده انتقاد کرد و درعین حال، چاپ کتاب خاطرات جلیلی از مذاکرات برای قضاوت مردم را خواستار شد، گفت: امیدوارم همت کنیم خاطرات را بنویسیم چرا که این خاطرات متعلق به شخص نیست.
وی ادامه داد: در چند ماه گذشته بنای من براین بوده است که درباره آنچه امروز جریان دارد نکات مدنظر را به دوستان (تیم مذاکره کننده) منتقل کنم و با پرهیز از طرح علنی این مباحث، فضای کشور را نگران نکنم.ک/2
2026 /679

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال