فیلم مستند- داستانی عقل سرخ ساخته شد

شیراز- فیلم مستند – داستانی عقل سرخ به نویسندگی و کارگردانی علی زارع قنات نوی مراحل فنی خود را به پایان رساند.

علی زارع قنات نوی روز پنج شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت:عقل سرخ فیلمی کوتاه و بیست دقیقه ای است که بر اساس نوشته های شیخ اشراق ( شهاب الدین سهروردی ) تولید گردیده است.
او افزود: این فیلم به ماجرای آفرینش انسان ، داستان ازلی عشق انسان و خدا، هبوط انسان وحلول عشق در انسان پرداخته است.
زارع گفت : روایت مستند – داستان گونه فیلم به گونه ای است که از آفرینش انسان آغاز شده و تا جهان صنعتی امروز پیش می رود.متن های استفاده شده در فیلم از کتاب عقل سرخ و فی حقیقت العشق یا مونس العشاق سهروردی اقتباس گردیده است.
وی در ادامه به بخشی ازدیالوگهای فیلم اشاره کرد که آمده است : « چون آدم خاکی را بیافریدند ، آوازه در ملا اعلا افتاد . ناگاه نگارگر تقدیر ، تدبیر بر تخته خاک نهاد . صورتی زیبا پیدا شد ... »
« عشق را، من را، عشق را از عشقه گرفته اند و آن گیاهی است که در باغ پدید آید و در بن درخت، اول بیخ در زمین سخت کند، پس سربرآرد و خود را در درخت می پیچد همچنان می رود تا جمله درخت را فرا گیرد و چنانش در شکنجه کند که نم در میان درختان نماند و هر غذا که به واسطه ی آب و هوا به درخت می رسد به تاراج می برد، تا آنگاه که درخت خشک شود»
شخصیت عشق به عنوان یکی از عناصر کلیدی این فیلم پس از هبوط آدمی در پی او روان می گردد ؛ تا انسان را سرخورده و مایوس می یابد و زندگی تازه ای به حیات آدمی می بخشد.
زارع افزود: در این فیلم سعی شده از نیروهای بومی استان فارس بویژه هنرجویان مدرسه کارگاهی سینما استفاده گردد.
وی گفت:از ویژگی های مهم این فیلم استفاده از متون کهن فارسی است. متونی که بخصوص در برخورد با نسل جدید ، غریب افتاده ، اما در این فیلم ارتباط ویژه ای در بین کلام سهروردی و تصاویر دنیای شهری می توان یافت . شاید یکی از دلایل قهر بودن نسل امروز با متون کهن ، جنبه صرفاً آموزشی تحمیل شده به این متون باشد .
شهاب الدین سهروردی که او را شیخ اشراق و شیخ شهید نیز می خوانند ، سی و هشت سال بیشتر عمر نکرد و بیشتر عمرش را در سفر گذرانید . با توجه به عمر کوتاه و پر مشغله اش کتاب ها و رساله های زیادی از خود به جای گذاشته است .
ظهور رساله های داستانی شیخ اشراق یک اتفاق استثنایی و بی نظیر در تاریخ ادبیات فارسی است .
زارع قنات نوی در ادامه گفت: در این فیلم راوی داستان دیدارش را با عقل سرخ شرح می دهد که خودش را« اولین فرزند آفرینش» معرفی می کند و می گوید که از کوه قاف آمده است و از گذشته آدمی می گوید از وقتی که به دام افتاد و پس از مدتی به دام عادت کرد و به کلی فراموش کرد که زمانی در آسمان ها پرواز می کرد و عوالمی ملکوتی داشت . عقل سرخ پیری است با محاسن و رنگ و روی سرخ و ظاهری جوان ، برای راوی از عجایب عالم حرف می زند و سپس چراغ راه را به جوان می دهد تا او را چشمه زندگانی بفرستد .
عوامل این فیلم عبارتند از:
نویسنده و کارگردان : علی زارع قنات نوی
مدیر تصویربرداری : محمد هادی سبحانیان
تدوین و صداگذاری : فرزاد قبادی نژاد
مدیر تولید : محمد حسن پور
بازیگران : سینا خیاطان ، سجاد آورند
گوینده متن : سلمان فرخنده
دستیار تصویربردار : علی کشاورزیان ، محمد علی فروزش
موسیقی : مسعود شعاری
نورپرداز : محمد هادی سبحانیان
دستیار نورپردازی : محمد حسن پور
عکاس : علی کشاورزیان
صدابردار : سینا خیاطان
تیتراژ : محمد امین نجفی
منابع کلامی : عقل سرخ ، فی الحقیقت العشق یا مونس العشاق ( شهاب الدین سهروردی )
تابلوها : سالوادوره دالی ، ارنست لودویک کرشنر
عقل سرخ سومین فیلم مستند علی زارع می باشد.وی پیش از این جوایز زیادی در جشنواره های فیلم از جمله جایزه بهترین فیلم در جشنواره فیلم کوتاه اهواز،بهترین تدوین فیلم جشنواره فیلم کوتاه فیلم اهواز را کسب کرده است.
عقل سرخ در اولین حضور در جشنواره فیلم کوتاه تهران شرکت می کند.
لوکیشن های این فیلم از کاشان ( کویر مرنجاب ) آغاز می گردد ، سپس به روستای تاریخی ابیانه و شهر شیراز می رسد .ک/3
7387 /675

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال